Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 25.9.2003
Svátek má Zlata
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Jeden muž s odvahou vytváří většinu
 >SPOLEČNOST: Malí tyrani
 >EKOLOGIE: Dopis z Šumavy
 >SPOLEČNOST: Politická strana jako KLAN
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Že to ale uteklo, mami
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to dopadlo s tenisákem
 >SVĚT: 8 000 km Jižní Amerikou.
 >MÉDIA: Vidíte to, pane Kraus
 >KOMENTÁŘ: Hlásné trouby v éře arbitráží
 >NÁZOR: Vlk se nažere, koza zůstane celá
 >PENÍZE: Vyplatí se elektronické, či embosované karty?
 >POSTŘEH: O nádraží
 >CHTIP: Babička u doktora
 >AUSTRÁLIE: Klokan zachránce.
 >MROŽOVINY: Zemský škůdce

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
25.9. MÉDIA: Vidíte to, pane Kraus
Tomáš Haas


K článku Jana Krause "Koncepční ticho", (Přetištěno v Čekých mediích, http://www.ceska-media.cz/extra.html?id=2395)


Máte pane Kraus asi pravdu. Taky si myslím, že kdyby se jednoho dne na obrazovce České televize objevil muž v cizí, neznámé uniformě, a četl zprávy v cizím jazyku, asi by to žádnou pozornost nevyvolalo. Až na tu uniformu by to totiž nebylo nic nového. Hádat co se skrývá za slovy hlasatele, nebo textem novináře v českém tisku je u nás tak vžité, že by si jeho zprávu asi každý po svém nějak rozšifroval, dělali jsme to kdysi, a děláme to zase znovu. Jenom je fakt, že tenkrát to bylo jednodušší.

Pokud jste očekával vyjádření politiků, zejména ministra vnitra, že je informace v článku pana Spurného v Respektu, nepravdivá, nebo snad sdělení o tom, co stát hodlá dělat, v této, či jakékoliv jiné věci, postavte si pane Kraus čekárnu. Nebo jestli chcete, zvu vás do té mojí, mám jí už téměř dvacet let, je pohodlná, vybavená počítačem a pohovkou. Já už dávno nečekám na pana ministra a jeho prohlášení, od pana ministra se dočkáme maximálně toho, co tak geniálně řekl k vyšetřování možné korupce při nákupů pozder na pistole pro českou policii:

"Já jsem s panem policejním presidentem na toto téma měl několik jednáni a nakonec to řešení je takové jaké je v tuto chvili,a myslím si, že je důležitý ten výsledek. Pan policejní president zaujal takovou pozici jako zaujal, nicméně rozhodnutí je takové jako jsem v tuto chvíli sdělil, to znamené paní inženýrka Pánková (náměstkyně policejního presidenta) bude postavená mimo výkon služby do doby rozhodnutí tohoto případu...

Poté co tato věc bude pravomocně rozhodnuta, nebo dojde k jinému řešení, třeba na základě jejího osobního rozhodnutí, tak samozřejmě ta věc bude posunuta dále."

Což pan policejní president doplnil takto:

"Paní náměskyně požádala o to, abych přistoupil k tomuto personálnímu řešení..."

Ne pane Kraus, pokud čekáte na postoj pana ministra vnitra, budete čekat tak dlouho, jak budete čekat, nakonec se dočkáte až se dočkáte, pan ministr nakonec řekne co řekne, a jeho sdělení bude právě takové,jako jsem vám v tuto chvíli sdělil, vsaďte se o frťana. Pan ministr ví co říká, ne náhodou je naším nejpopulárnějším politikem, trik je v tom, že ani já, ani jak vidím vy, ani asi žádný jiný český občan neví, co nám vlastně sděluje, což se bude panu ministrovi hodit, až se věc někam posune, a nikdo nebude moci panu ministrovi vyčítat, že řekl něco nevhodného. Dobrou noc vám pan ministr jistě popřeje, tím se nedá nic zkazit.

Ta informace v Respektu opravdu smrdí, jen se divím, pane Kraus, že vám smrdí pravdou. Já jsem si naivně myslel, že pravda, pokud sem tam do světa českých medií zabloudí, zavoní jako závan čistého horského vzduchu. Ale, jak říkala moje babička, proti gustu žádný dišputát, Já když na ulici do něčeho smradlavého šlápnu, nadávám si, že jsem šlápnul do, s odpuštěním, pane Kraus, psího hovínka. Závidím vám pane Kraus, vy máte v podobném okamžiku radost, že jste narazil na pravdu.

Jestli se rozhodnete přijmout mé pozvání, boty si budete muset pro jistotu nechat za dveřmi.

Já v té ínformaci v Respektu cítím něco jiného než vy, cítím z ní účelovost, lenost, zlomyslnost, faleš, a něčí absolutní nedostatek kompetence.

Na rozdíl od vás nečekám, že kluci a holky z objektivních deníků a týdeníků, něco vyšetří. Proč si to nemyslím, k tomu se ještě vrátím. Zatím bych vám pane Kraus poradil, aby jste překonal svůj děs, a zapnul malé šedé buňky o kterých hovořil Hercule Poirot.

Pokud si přečtete ten článek pana Spurného, a pokud vám ty buňky pracují, zjistíte, že nejen ticho je koncepční, koncepce je znatelná i z toho článku. Ta koncepce je zcela zřejmá, článek a informace kterou obsahuje, se dá logicky lehce rozdělit do tří rovin.

Tou první rovinou je tajná zpráva BIS. O ní se z článku nic nedozvíme, než to, že jí nějakým blíže nepopsaným způsobem získal týdeník Respekt, a že upozorňuje na bezpečnostní riziko plynoucí České republice z aktivit ruského občana Alexandra Rebjonka. Jaké to jsou aktivity, o tom buď zpráva mlčí, nebo nám to Respekt bůhví proč nechce prozradit.

V každém případě, pane Kraus, a tady jsme již v druhé rovině, žádné informace, které článek o aktivitách pana Rebjonka uvádí, nejsou označeny jako část zprávý BIS, jsou to, jak sám Reflex uvádí, citace rozhovorů s jakýmsi neidentifikovaným, pardon dvěma blíže neidentifikovanými detektivý Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a jedním mužem v rámečku, který je prý pracovníkem BIS. Ty informace jsou podivné, pan Rebjonek je už více než deset let pod lupou našich detektivů a agentů, celá tato pátrací aktivita stála statisíce, ne-li miliony korun, a vše co zjistili je to, co jsem já, amatér, toho času nikoliv v hotelu Imperial, který bych si nemohl dovolit, dokonce ne ani v České republice, ale daleko za mořem, zjistil za necelou hodinu pomocí internetu.

Jesli máte pane Kraus chvilku času, podívejte se na stránku

http://www.justice.cz/cgi-bin/sqw1250.cgi/or/l_hled.sqw

a

http://www.ariadna.cz/ariadna/gentree.asp?ID=20288

Začněte tím, že zadáte jméno

Rebjonok Alexandr Nikolajevič, Ing

Najdete zde informace o firmách a aktivitách pana Rebjonka:

Základní informace - kontakty (adresy, telefony, emaily), činnost ...
Finanční výkazy - rozvaha (+ IAS), výkaz zisků a ztrát, výsledovka (+ IAS), cash flow, závazky a pohledávky, ...
Dokumenty - finanční výsledky, informace ze společnosti, zápisy z valných hromad, emisní podmínky dluhopisů, analýzy, ...

Najdete zde i jména společníků a partnerů pana Rebjonka, a protože už znáte i jejich jména, můžete za chvíli (mně to trvalo asi hodinu) duplikovat výsledky desetileté práce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a BIS, pokud nám Respekt předal všechny informace, které od svých tajuplných zdrojů v rámečku i mimo rámeček získal, a pokud ty informace jsou pravdivé.

Můžete namítnout, že to není vše, že přeci informace o nezákonných aktivitách v obchodním rejstříku nenajdeme.

Jenže ostatní informace zdrojů Respektu, a pokud se u nás již samo podnikání nestalo zločinem, ty jediné které jsou relevantní, jsou pane Kraus v tomto článku ve výpovědích "zdrojů" Respektu doloženy takto:

Rebjonkovo jméno může vysvětlovat, pravděpodobně zorganizoval, mohly se prát peníze, přesně v duchu, mohl spolupracovat,nedá se vyloučit, může být důležitou osobou v investicích ruských tajných služeb nebo mafií, BIS je přesvědčena, že v takové funkci musel...

A tak dále, a tak dále.

Musel být, mohl být.

Pokud tyto informace jsou opravdu bilancí našich bezpečnostních orgánů po vice než deseti letech usilovného vyšetřování jednoho podezřelého, pak nám pane Kraus pomoz pánbůh.

A vůbec se potom nedivte, že "Rusové mají značný zájem o naše teritorium, je tu podstatně více jejich špionů než třeba v Polsku nebo Maďarsku" jak říká ten agent z rámečku. Bodejť by ne, pane Kraus, vždyť si tu ti ruští špioni musí připadat jako dítě na prázdninách u babičky. Schválně, kolik jich BIS odhalila, kolik jich bylo zavřeno nebo vypovězeno, jestli pak to víte, pane Kraus?

Neptejte se pana ministra, ten vám řekne, že jich tu je, kolik jich tu je. Neptejte se ani toho bývalého, pamatujete se na něho, toho s tím spacákem. Ten se specializuje na ukradené televize, špioni ho nezajímají.

Z druhé roviný článku pane Kraus čiší nekompetence a lenost. Investigativní žurnalistika není to, že si kluci a holky popovídají u piva se zdrojem, i když i to může být jedním z kroků novinářovy práce na kauze. Poctivý novinář si za prvé ověří důvěryhodnost a motivaci zdroje, a v našem případě by například sdělil čtenáři třeba to, za jakých okolností jeho zdroj opustil ÚOOZ. Za druhé se rozhodně nespokojí prostým papouškováním jeho výpovědi, ale udělá by vše co je v jeho silách, aby si takto získanou informaci ověřil. Rozhodně by oddělil různé zdroje informace, a rozhodně by v seriozních novinách článek nevyšel, dokud by alespoň podstatná část relevantních informací nebyla něčím více substantivním než "mohl být" a "nedá se vyloučit". Čtenář má právo na informace, podsouvat mu místo nich spekulace je nesolidní. A pokud nejen některé, ale doslova a do písmene všechny relevantní informace, jako je tomu v tomto článku, jsou spekulacemi, pak je to pane Kraus podvod.

Třetí rovina naznačuje, k čemu ten podvod má sloužit. Celá první část článku není ničím jiným, než popisem podnikatelských aktivit pana Rebjonoka, které jak jsem již uvedl nejsou žádným tajemstvím, a slouží jen k tomu, že může končit větou, že se v jeho hotelu, Karlovarském Imperiálu, "pořádaly akce pro zvané, kterých se účastnili často přední politici, třeba Vladimír Dlouhý. Bylo jasné, že pan Rebjonok si vytváří síť velmi vlivných kontaktů".

Pane Kraus, v hotelu jako je Imperial, v jednom z mála našich světově proslulých hotelů, se pořádají akce pro zvané. To je jistě pravda, bohužel k tomu nemohu říci nic bližšího, protože jsem na žádnou takovou akci nikdy pozván nebyl. Již jsem uvedl, že Imperial jaksi zůstává mimo můj dosah. I pokud se jedná o akce bez pozvánky, Imperial je někde daleko za mým finančním obzorem. Nicméně není za mým obzorem optickým, a tak si již léta všímám, že se v Imperialu konají různé akce, od filmového festivalu až po firemní routy. Na takové akce jsou obvykle zváni ti, kteří jsou považováni za společenskou elitu, a mezi něž já, pane Kraus, nepatřím. Což je asi dobře, naši občané se nemusí obávat, že se bdělé oči agentů našich bezpečnostních složek začnou zajímat o mé styky s televizí NOVA, nebo nějakou jinou organizací ohrožující naší národní bezpečnost. Ušetří to spoustu peněz, představte si, pane Kraus, že by o můj svazek pečovali právě ti detektivové a agenti Respektu, kteří se deset let soustředili na ruského špiona Rebjonka.

Po deseti letech usilovného a drahého pátrání, by nepochybně zjistili, že jsem nejenom českým občanem, ale zároveň i občanem nejmenované cizí mocnosti, a bylo by jasné, že pan Haas si vytváří síť velmi vlivných kontaktů. Mně samotného jímá hrůza z pomyšlení, co vše by mé jméno mohlo vysvětlovat, co vše by se nedalo vyloučit, v čem všem bych mohl být důležitou osobou, s kým vším bych mohl spolupracovat, co vše bych mohl pravděpodobně zorganizovat, a o čem všem by ti agenti a redakce Respektu mohli nabýt přesvědčeni, že jsem musel.

Dovedete si pane Kraus představit, kolik by to stálo, kdyby se vyšetřování patřičně a odůvodněně rozšířilo, až by oči a uši vlasti zjistily, že jsem se v průběhu let dostal do kontaktu, (a tím je možná,jak se nedá vyloučit, zatáhl do své pravděpodobné sítě), s takovými vlivnými osobnostmi, jako je lidovecký poslanec Severa, bývalý ministr vnitra Ruml (to je ten přes ty ukradené televize), bývalý primátor Kasl, pan Fendrych z Týdne, (proboha kdo by to do něj řekl, ten kdysi působil v Respektu, dneska už se opravdu nedá věřit nikomu) a bývalý vlivný místopředseda Sociální Demokracie a strážce jejich kasy(!!!) Karel Kobes, vlivný český politilog pan Pehe, a dokonce, k nelibosti mnoha kluků a holek stále vlivná, vydavatelka Virtually paní Dědečková.

Nechci se chlubit, pane Kraus, ale to je, jak by napsali kluci a holky, jen špička ledovce. A aby se kruh uzavřel, pane Kraus, byl jsem v kontaktu i s novinářkou Věrou Krincvajovou, která dnes, a to doufám, pane Kraus, zůstane mezi námi, prý dnes působí, skoro se to bojím napsat, někde v televizi NO...

Aby to nebylo všechno, navázal jsem kontakt i s bývalou nejvlivnější poslankyní Hanou Marvanovou, a současným nejvlivnějším politikem České republiky, na němž závisí osud reformy a Špidlovy vlády, Tomášem Vrbíkem, v jeho případě zvláště rafinovaně ještě v době, kdy byl pouhým mladičkým vlivným zastupitelem na Vinohradech.

Z obliga zůstává, ale jen v mém případě, bývalý velmi vlivný ministr pan Dlouhý, což je dobře, protože už je i tak namočený dost, a o něco méně vlivný pan premiér Špidla, kteréžto vlivné pány jsem v životě neviděl.

Za bývalého vlivného poslance Petra Koháčka bych ruku do ohně nedal, byli jsme spolu příliš často viděni u piva, a někdo si nás mohl všimnout. Navíc byl poslancem za ODS, a tím pádem je všechno jasné, že pane Kraus.

Věc dostává i mezinárodní rozměr, právě jsem se byl podívat do kaslíku, a našel jsem tam, pečlivě ukrytý mezi účtem za elektriku a reklamním vzorkem plínky Pampers, dopis od kandidáta a vlivného politika konzervativní strany, jehož zde z konspirativních důvodů nechci jmenovat, který chce zůstat mým poslancem, a který mně prosí, abych využil svého nemalého politického vlivu, a při nadcházejících Ontarijských volbách hodil na revanš něco do kaslíku i já, jmenovitě svůj hlas pro něho a jeho stranu, a tím ovlivnil demokratický proces.

Co to je "můj poslanec" zde nebudu pro nedostatek místa vysvětlovat, díky konsensuálnímu poměrnému volebnímu systému České republiky to na rozdíl od těch plínek zůstává našemu voliči něčím neznámým, a jak říká pan Pehe i nebezpečným. Bude proto lépe, když taková špinavá a nebezpečná věc jako ovlivňování naší politiky a politiků zůstane ještě nějaký čas v rukou čístých a obětavých profesionálů, a dějištěm nejzávažnějších politických rozhodnutí se nestane volební místnost, ale zůstanou jím salonky hotelu Imperial a sekretariáty našich politických stran.

Abych ontarijského pana poslance nedostal do maléru s českým Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, raději ten jeho dopis, spolu s tím účtem za elektriku, spálím a ten vzorek pošlu Haně Marvanové, abych jí naznačil, že z politiky může odchízet a zpátky přicházet skoro tak často jako pan senátor Ruml, ale z mé sítě to tak jednoduché nebude.

Malému Andrejovi za "Kmotra" raději nepůjdu, přeji mu z celého srdce v životě vše nejlepší, a nechci aby mu BIS a ÚOOZ začaly ve věku jednoho týdne kvůli podezřelým kontaktům odposlouchávat telefony, pan premiér má i tak práce dost, a nepotřebuje, aby mu někdo plakal do sluchátka.

Teď vám pane Kraus řeknu, čeho se nejvíc bojím, kvůli čemu mě popadá děs, podobně jako vás kvůli té pravdě. Představte si, pane Kraus, že jsem se, já trouba, kdysi připletl k jedné akci na oslavu české státnosti na Vyšehradě. Té akce se zůčastnil tehdejší pan president Havel, i nynější pan president Klaus.

A teď přijde ta bomba, pane Kraus. Nevím jak se to stalo, ale na té akci bylo spousta kluků a holek z našich objektivních deníků a týdeníků, a jeden kluk, nebo snad holka, já už opravdu nevím, stiskl, nebo snad stiskla, abych si nikoho nerozházel, spoušť kamery, a druhý den kouknu do novin, a vidím, že nějakou shodou okolností jsem se octl na jedné fotce s oběma pány presidenty. Na svou obhajobu mohu říci jen to, že ten jeden v té době byl jaksi mezi presidentováním, a ten druhý ještě ani nevěděl, že jednou presidentem bude. Přiznám se vám že jsem si tenkrát toho obrázku velice považoval, ale co s tím dnes, kdy taková fotka může být oběma pánům presidentům strašně nebezpečná!

Teď už jen čekám, pane Kraus, že se ta fotka dostane do rukou klukům a holkám z Respektu, ipso ergo facto se oba státníci stanou mými nejbližšími přáteli, a vyjde další číslo Respektu s titulkem "Haasovi přátelé v hledáčku BIS". Otázka bude tentokrát znít: "Zaplatil Tomáš Haas Novu? Kryjí ho prezidenti?"

Pane Kraus, věřte mi, já mám problémy i se zaplacením koncesionářských poplatků za naší drahou Českou televizi, kde já bych vzal peníze na NOVU! Je sice pravda, že když si prostudujete všechny dokumenty ze všech arbitráží, nikde v nich nenajdete mé jméno, ale to mi asi nepomůže, nestojí v nich ani to, že ten kdo jí zaplatil jsem nemohl být já. I naši kluci a holky z objektivních deníků dodnes píší že neví kdo je majitelem TV NOVA, i když se shodují na tom, že nejlepší bude, když jím bude pan Lauder, hned po tom, co mu za to, že jím nikdy nebyl, zaplatíme ještě pár desítek miliard navíc, k těm deseti miliardám co už dostal za to, že mu unikly zisky z toho, že jím nebyl předtím. Kapišto?

Bojím se pane Kraus, že pánům presidentům nepomůže ani to, že nehraju tenis, a na lyžích jsem stál naposled když jsem byl se školou na výletě v Krkonoších.

Obávám se pane Kraus, že budu muset rychle letět zpátky do Prahy, obejít všechny knihovny, najít tu kompromitující fotku ve starých novinách, a pánům presidentům přikreslit fousy, aby je naši hlídací psi demokracie, jak jim tak hezky říkáte, na rozdíl od pana poslance Tlustého, nepoznali. Vlastně ne, oba již fousy mají. Budu tedy muset v zájmu politické stability na oltář vlasti obětovat svou chlapeckou tvář a přikreslit ty fousy sobě, aby nepoznali mě.

Že by mě poznal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, nebo BIS, z toho strach pane Kraus nemám, ti po deseti letech pátrání ještě ani nezjistili, zda se pan Rebjonok opravdu jmenuje Rebjonok, a výsledkem jejich pátrání je, že se to nedá vyloučit. (Což na druhé straně doufám vysvětluje, proč těmi zdroji Respektu jsou "bývalí" detektivové). Já jsem za vodou, mě v životě nenajdou, a navíc pane Kraus nejsem v seznamu, a telefon je napsaný na mou ženu, což, jak se dá usoudit z tajné zprávy Respektu, bude pro naše bezpečnostní orgány a naše investigativní novináře nepřekonatelnou překážkou.

Tím se pane Kraus dostávám k tomu, proč nečekám, že kluci a holky cokoliv vypátrají.

Myslím, že pan poslanec Tlustý pořádně uletěl, když označil naše novináře za "nájemné vrahy". Ti kluci a holky z objektivních deníků, zpravodajských týdeníků a další vlčáci, co hlídají naši svobodu a demokracii, ti hlídací psi demokracie, nejsou v našem případě zabijáci. Jsou to, pane Kraus, voříšci, kteří, když jím někdo předhodí kostičku s nápisem "Klaus", přestanou čmuchat, začnou slintat, zavrtí ocáskem, a po chvilce vzteklého poštěkávání z nich vypadne to, co vám i mě smrdí, ale vy tomu, bůhví proč, říkáte PRAVDA.


Tomáš Haas thaas@rogers.com
Další články tohoto autora:
Tomáš Haas

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku