Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.9.2003
Svátek má Andrea
  Výběr z vydání
 >ŠKOLSTVÍ: Jak vidí vzdělávání nadaných odborníci
 >POLITIKA: Češi v Iráku - několik poznámek
 >POLITIKA: Omezení suverenity neuškodí
 >STŘEPINKA: Intel se zase bude chlubit.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chaos písmen
 >PSÍ PŘÍHODY: Ode dneška jsem se dvěma psy
 >SPOLEČNOST: Kdo je tu diskriminovaný
 >EKONOMIKA: Sbírka zákonů na útěku a její vyhlídky v XML
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >GLOSA: Fantazie v české Sněmovně.
 >DVA POSTŘEHY: O frontách
 >Peníze: Na neplatiče v rukavičkách
 >ŽIVOT: Jak jsem se seznámil se svou manželkou.
 >GLOSA: Jeden muž s odvahou vytváří většinu
 >SPOLEČNOST: Malí tyrani

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
26.9. SPOLEČNOST: Kdo je tu diskriminovaný
Jaroslav Jirát

Široké pole působnosti pro Antidiskriminační úřad V pondělí 22. září se vyjádřil místopředseda vlády Petr Mareš, že je třeba, v souvislosti se vstupem do EU, zintensivnit boj proti diskriminaci a že bude k tomu nejspíš nezbytné zřídit nový úřad. V době, kdy se Unie svobody zasazuje za co nejnižší schodek státního rozpočtu, se nad takovým nápadem mnohý občan pozastaví. Jenže EU je EU, každá zábava něco stojí, pomyslí si nejspíš a bude Antidiskriminační úřad trpně tolerovat. Tím ovšem ještě nezačal od něj očekávat něco prospěšného.

Přitom každodenní zkušenost průměrného občana, řazeného často pod pojem „měšťák“, ukazuje, že právě jemu společenská diskriminace ztrpčuje život daleko víc než mediálně oblíbeným barevným invalidním ilegálním homosexuálním přistěhovalkyním, které jsou typickou diskriminovanou sociální skupinou v pojetí profesionálních bojovníků za lidská práva. Právě měšťák – člověk řádně vydělávající, platící daně, respektující zákony, člověk s jednoduchými zájmy jako rodina, dům, kariéra - je předmětem největší diskriminace.

Zatímco asociál žijící z daní měšťáka a otravující mu život nečistotou, hlukem a drobnou kriminalitou není vinou děravosti předpisů a pohodlnosti úřadů prakticky postižitelný, měšťák je úřady předvoláván, pokutován a daňově zatěžován při každém zaškobrtnutí. Jinou diskriminovanou skupinou jsou muži. Společnost jim, pod záminkou jejich zdánlivé větší síly, nakládá daleko víc než ženám, i když je skutečností, že biologicky jsou muži slabší než ženy. Muži jsou nuceni chodit celý život do práce, jsou tlačeni do funkcí s vysokou zodpovědností a veřejné mínění, zpracované samozřejmě ženami, pronásleduje muže moralitou, že muž, který nedokáže uživit rodinu je bačkora. Vedle toho se od muže očekává schopnost bojovat a je nucen k vojenské službě.

Jako vrchol všeho muži, ačkoliv by bylo logické, aby mohli jít do penze dříve než ženy, musí pracovat o tři roky déle. Výsledkem je, že muži umírají v průměru o sedm let dříve než ženy. Zde bude mít tedy Antidiskriminační úřad vděčné pole působnosti. Nesmíme zapomenout ani na sociální skupinu dospělých, kteří jsou hrubě diskriminování oproti mládeži.

Mládež do 15 let smí páchat veškeré zločiny od krádeží přes pohlavní zneužívání až po vraždu. Mládež smí sprostě vynadat svému učiteli, vystrkovat na něj holou zadnici a střílet po něm z praku, učitel na podobné násilí nemůže reagovat ani prostou fackou. Jsem zvědav, jaká opatření k vyrovnání práv dospělých s právy mládeže úřad přijme.

Význam Antidiskriminačního úřadu by bylo lze demonstrovat na řadě dalších jevů. Například měšťáci nejsou diskriminování jen vůči asociálům, ale také vůči vězňům. Vězňové nemusí pracovat, naopak musí dostat slušně najíst a mít slušné ubytování – to vše si měšťák musí zařídit sám. Má-li vězeň civilní právní spor, přiveze ho stát k soudu zdarma a poskytne mu právní pomoc. Diskriminováni jsou také hubení, kteří ač spotřebovávají méně prostoru než tlustí, nejsou za to nijak odměňováni. To už jsou však spíše okrajové typy diskriminace. Pokud úřad znatelně přispěje k zmírnění diskriminace měšťáků, mužů a dospělých, bude jeho existence přínosem.

Jaroslav Jirát


Další články tohoto autora:
Jaroslav Jirát

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku