Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.9.2003
Svátek má Michal
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vlastnosti banánové republiky.
 >FEJETON: Potřetí a dost
 >GLOSA: Zasahovat do Evropské ústavní smlouvy či ne ?
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: První dobrý počin ministra Mlynáře
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Liga výjimečných
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se má Šogo u Barta
 >TECHNO: K vybuchlému notebooku
 >DOPRAVA: V Českých drahách pomrkává světlo
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (dokončení)
 >KOMENTÁŘ: RRTV jako Státní soud
 >GLOSA: Tak trochu špatné zprávy pro vytrvalce.
 >NÁZOR: Ošidné souvislosti podceňování
 >GLOSA: 15 let zpoždění
 >POLITIKA: Kdo rozumí ODS
 >CHTIP: Třikrát o...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
29.9. GLOSA: Tak trochu špatné zprávy pro vytrvalce.
Aleš Richter

Český německý doublebulvár zřejmě potichu mění taktiku. Dosud se dokonalá PR dvojice MF Dnes a Lidových novin jednoznačně a viditelně propagandisticky stavěla na stranu vládní koalice. Premiér Špidla byl v očích „nezávislých“ novinářů mladofronťáckého střihu téměř nedotknutelnou modlou. Kromě neskutečně servilních formulací typu……Pan čistý, Symbol energie a euroradosti atd….. , neopomněli novináři připomínat Špidlovy úsměvné a nekončící běžecké úspěchy, zejména na zahraničních cestách.

Časy se trochu mění, i když vláda bez problémů a podle očekávání prošla hlasováním o důvěře. Vláda se již několik měsíců donekonečna zaštituje reformou, nyní navíc vysvětlovanou tak, že se k ní chystá ještě další reforma (reforma reformy..). Zatím se jí nedaří pracovat na skutečných problémech, nebo o tom občany alespoň přesvědčit. Také podzimní teatrální hašteření v Parlamentu či na Žofíně ubírá vládě Vladimíra Špidly síly a čas na podstatné a důležité práce. A také ji taková „nečinnost“ ubírá poslední zbytky důvěry a podpory. A to se stále vlastně nic podstatného a vážného nestalo (nebo snad právě proto?). I přes nedůvěru k průzkumům je zřejmý trvalý pokles podpory vedení vládních stran i stran jako takových, rovněž vláda míří k poměrům rozvrácené Klausovy vlády po „sarajevu“ (tj. zatím 27% současné podpory občanů). Před rokem se přitom červeno-černo-?zelená(US)? kombinace vládního paktu těšila poměrně nepřirozené podpoře 72% občanů . A hlavně se těšila podpoře novinářů, zejména těch z německy řízených ( a vlastněných) novin.

Nyní se pomalu nálada a atmosféra příspěvků nedávných propagandistů mění. Příkladem mohou být páteční texty v Mladé frontě z klávesnic (per) šéfa Martina Komárka i Jany Bendové. Redaktorka si všímá tanečků kolem plánovaných a skutečných schodků státního rozpočtu, když obecný dojem vyznívá pro vládu negativně. Také Komárek postupně otáčí, a hovoří již v titulku o důvěře NEDÚVĚRYHODNÉ vládě. Sice se ještě alespoň dílčím způsobem snaží navázat na donedávná firemní styl mladých rádoby-independentů z jeho party, když ještě trochu chválí Špidlu za ….relativní slušnost a poctivost. Sám pak musí, jistě nerad, přiznat, že to je ale … zatraceně málo… Noviny, závislé na příjmech z inzerce a z prodeje, se tak postupně snaží trochu přizpůsobit náladám čtenářů a nezůstat na slepé uličce pro případ budoucí změny na domácí politické ( a tím jistě i obchodní) scéně. Starší a tradiční český deník – lidovky - se podle mnoha spekulací možná těch změn ani nedočká.

Nezbývá než si trochu povzdychnout, zda také ta Komárkova náhlá nedůvěra ke Špidlovy a jeho vládě nezpůsobí tak trochu nedůvěru k jeho článkům i textům jeho družiny.
Další články tohoto autora:
Aleš Richter

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku