Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.9.2003
Svátek má Michal
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vlastnosti banánové republiky.
 >FEJETON: Potřetí a dost
 >GLOSA: Zasahovat do Evropské ústavní smlouvy či ne ?
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: První dobrý počin ministra Mlynáře
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Liga výjimečných
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se má Šogo u Barta
 >TECHNO: K vybuchlému notebooku
 >DOPRAVA: V Českých drahách pomrkává světlo
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (dokončení)
 >KOMENTÁŘ: RRTV jako Státní soud
 >GLOSA: Tak trochu špatné zprávy pro vytrvalce.
 >NÁZOR: Ošidné souvislosti podceňování
 >GLOSA: 15 let zpoždění
 >POLITIKA: Kdo rozumí ODS
 >CHTIP: Třikrát o...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
29.9. PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: První dobrý počin ministra Mlynáře
Jiří Wagner

Kdesi v tisku jsem narazil na stručnou informaci o tom, že ministr Mlynář zahájil zkušební provoz internetového Portálu veřejné správy, kde by měly být soustředěny všechny informace podstatné pro život občana v naší zemi - tedy jakýsi informační portál o veřejných službách a zároveň rozcestník na jednotlivá ministerstva, jim podřízené úřady, zákony a další informace. Portál má být dostupný na adresách portal.gov.cz a portalverejnespravy.cz.

Tato noticka mě zaujala, až dosud byli všichni lidé pátrající po potřebných informacích odkázáni na stránky jednotlivých ministerstev, složité vyhledávání jim podřízených složek a to už vůbec nehovořím o plném znění zákonů a vyhlášek, jimiž naše republika sice oplývá měrou nadbytečnou, ale přístup k nim občanům nijak neusnadňuje.

Vyhledal jsem tedy uvedenou stránku portal.gov.cz (druhá verze, portalverejnespravy.cz, je sice zaregistrovaná, ale po zadání adresy se zatím objevuje pouze bílá stránka) a byl jsem nepříjemně překvapen. Stránka měla sice obstojně vyhlížející logo v záhlaví, leč to bylo vše - narazil jsem totiž na požadavek zadání loginu a hesla. Odeslal jsem tedy na Ministerstvo informatiky rozhořčený dotaz:

"Dobry den,
potesilo me uvedeni portalu do zkusebniho provozu a jak jsem se z tiskove zpravy dozvedel, mel bych mit moznost pristup k mnoha potrebnym informacim.
Skoncil jsem bohuzel uz na vstupni adrese http://portal.gov.cz/wps/portal/.scr/Login, kde po mne byl vyzadovan login a heslo, aniz bych mel moznost se dozvedet, jak se - trebas "zkusebne" - zaregistrovat.
Tim tedy muj zajem o tuto jiste uzitecnou aktivitu Vaseho ministerstva opadl a portal budu zrejme povazovat nadlouho za zcela zbytecnou a pro obcany neuzitecnou sluzbu, na niz vsak obcane budou muset i proti sve vuli prispet ze svych dani."

Odpověď přišla obratem a s potěšením jsem konstatoval, že mi byl přístup umožněn. Bylo to však poněkud v rozporu s tvrzením, že "P. ministr Mlynář rozhodl o změně a udělí všem zájemcům možnost přístupu na Portál veřejné správy". Já jsem sice přístup získal, nicméně musí každý, kdo o to má zájem, posílat mejly na adresu ministerstvva, jen aby mu bylo obratem posláno heslo? Pokud nebude toto heslo administrátorem zablokováno, nevím, proč bych je neměl sdělit i dalším zájemcům:
Login: InetGuest
Pswd: inet7531

Celý portál vyhlíží velice sympaticky a přehledně. Je rozdělen (kromě úvodu) do pěti hlavních sekcí (Adresář, Zákony, Životní situace, Podání a Služby portálu), které jsou pochopitelně děleny ještě na další podsekce. Zatím téměř v žádné sekci nefunguje "vyhledávání", takže uživatel se musí (jen někdy spíš intuitivně) proklikat až na kýženou stránku, resp. odkaz, a často po tomto martýriu narazí na linky, jež zatím nikam dál nevedou. Protože ale má ministerstvo v plánu představit portál veřejnosti až 7.10. na veletrhu Invex, zbývá mu k dopracování ještě pár dnů - je ovšem otázka, zda je to dostatečný čas.

Portál je tedy zatím nehotový a ve zkušebním provozu, ale Mlynářův projekt už nyní vypadá velmi přijatelně. Zdá se, že Portál veřejné správy bude (spolu s chabou a víceméně neúčinnou ochranou dial-upistů) prozatím jediným počinem ministerstva, o jehož právu na život dosud Vladimír Mlynář nikoho - s výjimkou svých vlastních úředníků - nepřesvědčil.

P.S.- Během psaní příspěvku server portálu governmentu "spadnul" a do odeslání příspěvku nebyla jeho funkce obnovena. Faktem je, že příspěvek byl psán v neděli, což však neospravedlňuje nepřítomnost správce serveru.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku