Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.9.2003
Svátek má Michal
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vlastnosti banánové republiky.
 >FEJETON: Potřetí a dost
 >GLOSA: Zasahovat do Evropské ústavní smlouvy či ne ?
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: První dobrý počin ministra Mlynáře
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Liga výjimečných
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se má Šogo u Barta
 >TECHNO: K vybuchlému notebooku
 >DOPRAVA: V Českých drahách pomrkává světlo
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (dokončení)
 >KOMENTÁŘ: RRTV jako Státní soud
 >GLOSA: Tak trochu špatné zprávy pro vytrvalce.
 >NÁZOR: Ošidné souvislosti podceňování
 >GLOSA: 15 let zpoždění
 >POLITIKA: Kdo rozumí ODS
 >CHTIP: Třikrát o...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
29.9. RODINA A PŘÁTELÉ: Liga výjimečných
Ondřej Neff

V Lize výjimečných hraje Sean Connery a pak není s čím si lámat hlavu: je třeba chodit na filmy kde hraje Connery. Ještě nikdy nehrál v pitomém filmu a ani tentokrát neudělal výjimku. V tomto zfilmovaném comicsu vystupují známé postavy z klasické dobrodružné literatury. Connery hraje Allana Quatermaina, dále tu vystupuje Peta Wilsonová v roli upírky Miny Harkerové (Dracula), Naseeruddin Shah vzal roli kapitána Nema (netřeba vysvětlovat), Jason Flemyng vystupuje v roli Jekylla a Hyda z Stevensonovy novely, pak je tu Tony Curran v roli neviditelného Rodney Skinnera (H.G.Wells, v jeho románu je to Griffin), Stuart Townsend hraje Doriana Graye (Oscar Wilde) a konečně je tu i Tom Sawyer - v dospělém věku (Mark Twain).

Film se filmoval v Praze - netěšte se ale na panoramata Hradčan. Rozeznáme knihovnu na Strahově, jinak nic. Je to film hodně trikový, hodně v dekoracích - a ty jsou tak přiznaně papundeklové, že si chvílemi připadáme jako v loutkovém divadle.

Možná, že kamenem úrazu je zde kapitán Nemo a jeho Nautilus. Ten je totálně mimo mísu jako figura, postrádá roztomilou, až uličnickou dekadenci svých druhů a jen si vykračuje vyšňořený jako portýr z hotelu Ambassador a občas nepřesvědčivě mává šavlí. Design Nautilu je pěkný, ale hodil by se do jiného filmu: čtvrt kilometrová ponorka prostě do benátských kanálů nepatří a když superauto projíždí uličkami tohoto města a padají na něho domy, je mi to nějak jedno. A když pak se všichni radují, že je město zachráněno - poté, co jsme hleděli, jak padá, nějak nechápeme, z čeho se radují. Je to ale v duchu chaosu, který ve filmu vládne: od začátku do konce se příliš jasně nedozvíme, o co komu jde, zda má v Benátkách být konference nebo ne, zda Zloduch chce zvítězit ve válce (má továrnu na tanky) nebo jestli chce prodat válečné vynálezy (komu? Vejdou se do škatule na holicí potřeby) anebo co vlastně.

Největší slabina se odehraje na palubě Nautilu. Sotva ponorka odpluje na volné moře, rozvine se neskutečně dlouhá scéna vyplněná žvaněním o minulosti a budoucnosti a o všem možném, co je nám úplně fuk. Motiv zrady je nám taky fuk a když se dozvíme, kdo ten zrádce je, zíváme jak vrata od stodoly nudou. Co má bejt, řekneme si. Někdo to udělat musel a je vcelku jedno kdo, jen aby to nebyl Sean Connery. Pořád se mluví a mluví. Dřív se říkalo, že na plátně rostou stromy. Tady stromy nerostou, v ponorkách málo kdy rostou stromy. Výsledek je ale stejný - nebetyčná nuda.

Proč tedy na to přece jenom jít?
Jsou tam příjemné momenty. Úvodní vyloupení banky je velmi zábavné. Najímání Conneryho a dalších protagonistů, to je vždycky atraktivní motiv. Líbivé jsou i upírské exhibice upírky Miny. Rozpaky budí Jekyll v roli Hyda - jeho maska budí svou pytlovitostí spíš smích než děs. Hezké jsou některé individuální souboje, propracované do komických detailů.

Na závěr dodejme, že origináloní comics (vyšel v českém překladu!) je skvělé dílo a stojí za přečtení.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku