Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.9.2003
Svátek má Jeroným
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Ještě jednou pomníky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Člověk nebojuje, aby vyhrál
 >DOPRAVA: Řidiči se musí ukáznit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Schíza v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskové doplatili na zombie
 >NÁZOR: Malá troška demagogie by neuškodila
 >GLOSA: Chudoba, nebo zlodějna?
 >EKONOMIKA: Směr akciových trhů určí firemní výsledky
 >NÁZOR: Václav Klaus a Orwellovo dědictví III.
 >ZE ŽIVOTA: Jak se pálila slivovice.
 >KNIHA: Fraškovité monstrprocesy místo spravedlivého řízení?! Už víckrát ne!
 >ŽIVOT: O reklamě, vyhubení vos či ptáků a také o lovcích otroků
 >ZAMYŠLENÍ: O americké Koka-kolonizaci
 >FEJETON: Rekvalifikace
 >PENÍZE: Koupě nemovitosti má svá pravidla

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
30.9. DOPRAVA: Řidiči se musí ukáznit
Rudolf Mládek

Je nepochybné, že situace na našich silnicích je špatná a volá po radikálním řešení. Smutné statistiky dokazují o kolik je letos více zemřelých občanů při autonehodách, o kolik více zraněných a celková statistika vysoce překračuje evropský průměr. Přestože můžeme být ke statistikám mírně nedůvěřiví, vlastní pohled na automobilový provoz nás přesvědčí, že odchylka od skutečnosti bude jen velmi malá. Bezohlednost, agresivita, schválnosti, zběsilá jízda, nerespektování pomalu ani základních pravidel silničního provozu už dávno nejsou doménou pražských zbohatlíků, ale staly se normativem pro jakoukoliv skupinu řidičů. Vidíme je za volantem ze všech krajů, z kdejaké firmy a zvláště vysoká rychlost přestala být doménou drahých vozů, když vozy s malou kubaturou soutěží na našich dálnicích skutečně už o život. Hledat řešení je tedy více než nutné.
Ministr dopravy, Milan Šimonovský, představil nedávno svůj projekt, který by údajně měl ke zlepšení přispět. Jeho návrh spočívá v udělování bodů řidičům s tím, že po získání dvanácti bodů bude mít hříšník rok distanc. Inu myšlenka, která je praktikována např. ve Spolkové republice Německo, je nyní předmětem návrhu novely zákona i v České republice. I když návrh vypadá zmužile, přece jen vykazuje řadu nedostatků.
Tak hned ten první: Řidič bude trestán pokutou a trestnými body. Zatímco přestupky jsou bodově definovány, souběžná pokuta opět zůstane na posouzení příslušníka dopravní policie. Proč právě zde není obdobný návrh, který by striktně stanovil výši pokut k jednotlivým přestupkům už pan ministr nevysvětluje.
A nedostatek druhý: Vlastní bodový systém je poněkud podivný. Podezření na alkohol (ale bez důkazu, protože řidič odmítl dechovou zkoušku) se trestá více než prokázané požití. Zapomenutí řidičského průkazu je horší než dvakrát jízda na červenou a mohli bychom pokračovat. Na obranu ministra přiznejme, že body jsou předmětem diskuze a hodnocení může být upraveno. Může? Zcela určitě být upraveno musí.
A nedostatek třetí: Stále a stále mohou policisté přímo vybírat peníze. Pan ministr vyslovil své přesvědčení, že dopravní policisté úplatky neberou. Má pro své přesvědčení oporu v tom, že dosud nebyl žádný policista přistižen a odsouzen. Stejně tak žádný vekslák nebyl přistižen a odsouzen za dob socialismu. Proto také tvrdili komunisté, že veksláci neexistují. To, že stáli před každým tuzexem jim totiž nevadilo. Pan ministr by si z nás občanů podobnými prohlášeními neměl dělat blázny a spíše se zamyslet, jak to že v USA je tak vysoká kázeň na silnicích a přitom policisté žádné peněžní pokuty sami nevybírají.
Nedostatek čtvrtý: Technický stav některých jezdících rakví na našich silnicích bije do očí. Správně poznamenává poslanec ODS Sehoř, že ministerstvo dopravy si neplní svou povinnost při kontrolách pracovišť technické kontroly. O tom, že zde za úplatek dostanete u mnohých doslova cokoliv, bylo už natočeno mnoho reportáží. Tak snad aby se pan ministr občas na nějakou tu televizi podíval.
Nedostatek pátý: Již zmíněný poslanec Sehoř se domnívá, že bodový systém doplněný svévolnou taxatizací pokut vyvolá svou šikanózní podobou u našich řidičů stres. A s tím lze rozhodně souhlasit. Nepředvídatelnost postihu vede k nepředvídatelnému chování. A pokud je tato nepředvídatelnost doplněna policistou čekajícím na úplatek, výsledkem bude dál zběsilá a bezohledná jízda těch, kteří se v systému zorientují a díky svým stykům a penězům v něm poplují stejně jako dosud. Na tento nedostatek nám však pan ministr žádný lék nenabízí. Je to ale nepochybně závažnější problém, než povinnost používat dětské sedačky při provozu na silnicích nižší třídy. Kdo už si ji jednou koupil a o své dítě dbá, používá ji i bez zákonného nařízení. Stačí si povšimnout.
Další články tohoto autora:
Rudolf Mládek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku