Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 2.10.2003
Svátek má Galina
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Špidla svým "novým politickým stylem" paroduje sám sebe
 >KOMUNIKACE: Internetové přípojky po kabelové televizi zrychlují
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jidášovy stříbrné odborů
 >PRO POBAVENÍ: Pouhá hvězda
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Sbohem zombies
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí rubrika nebude
 >MÉDIA: Průhledná… slibotechna
 >POLITIKA: Kdo vlastně věří naší vládě
 >MÉDIA: Nepovedená koláž ČT
 >REAKCE: Časy se mění, a my se měníme s nimi
 >MEJLEM: Kryštof pro všechny?
 >PENÍZE: Poradci pod dozorem nedozorem
 >CHTIP: Mejlová várka legrace
 >POLITIKA: Prezident všech, nebo jen opozice?
 >POLITIKA: Z deficitu rozumu deficit peněz

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
2.10. KOMUNIKACE: Internetové přípojky po kabelové televizi zrychlují
Vojtěch Kment

Od 1.10.2003 se dosavadní služby Mistral mění na Broadband Chello. Přípojky domácností se tím zároveň zrychlují u současných nejpomalejších variant ze 128/96 na 256/96 Kbps (cena zůstává 1080,- Kč měsíčně), při vyšší ceně 1.480,- Kč (všechny ceny vč. DPH) rychlost stoupá z 320/96 na 512/128 Kbps a pro firmy je určena služba chello professional 768/256 za 3.999,- Kč. Viz cenové varianty Chello.

Během podzimu 2003 je pořízení nové přípojky obzvlášť výhodné - aktivace přijde na pouhou korunu a za modem se skládá jednorázová záloha pouze 500,- Kč.

UPC tímto krokem zřejmě reaguje na nedávné zvýšení rychlostí služeb ADSL Českého Telecomu. Nabídka UPC si tak udržuje status jedné z cenově nejzajímavějších v ČR, levnější jsou pouze přípojky WiFi nebo velmi skromně využívaný dial-up. Narozdíl od služeb ADSL se u služeb chello neuvádí agregační poměr, takže uvedené rychlosti jsou zřejmě nominální. UPC též nepočítá data a nezpoplatňuje přenesený objem dat.

Naopak jedním z negativ služby chello je požadavek na registraci MAC čísla síťové karty vašeho připojeného počítače. Pokud budete příležitostně měnit svůj počítač připojený ke kabelovému modemu (např. za přenosný notebook), měli byste vždy přeregistrovat číslo MAC vašeho adaptéru. Osobně tento požadavek považuji za zcela nesmyslné obtěžování zákazníka - ten je kvůli zadání čísla nucen naprosto neústrojné číslo MAC kdesi pracně zjišťovat, pak se připojovat (pokud jeho přípojka právě nefunguje musí mít jiné aktivní spojení na internet, např. přes konkurenční dial-up), zadávat je a přeregistrovávat MAC. Každý takový přeregistrační úkon může zabrat zhruba 10-15 minut a pravidelně vybudit negativní emoce uživatele. UPC registraci zřejmě zavedla z důvodů zajištění autenticity zařízení připojovaného uživatele, bylo by však vhodné, aby se pokusila nalézt uživatelsky přívětivější řešení, např. registraci čísla modemu, který zůstává u uživatele stabilně. Nevýhodou je i vznik poznámek jako je tato, které laického zájemce mohou odrazovat, že ve službě existuje nějaký háček.

Možností obejití přeregistrací je pochopitelně použít nějaké zařízení pro sdílení přístupu se stálou MAC adresou, to však nesmyslně zvyšuje počáteční investici a prodražuje i provoz, navíc se běžným sdílením typu NAPT zničí čistá konektivita IP, což někdy může vadit.

Na závěr jen to, že registrace je stejně poněkud mysteriózní záležitostí, neboť znám přípojky UPC u nichž zákazník nikdy nic neregistroval a přesto fungují.

Přes registrační záhady, máte-li tu možnost si vybrat mezi kabelem UPC a ADSL Českého Telecomu, vaše volba bude víc než jasná. Chce-li Telecom přebrat nějaké zákazníky UPC, musí výrazně zlevnit a zlepšit svou nabídku!

Vojtěch Kment

Autor je konzultant ICT

www.vkc.cz
Další články tohoto autora:
Vojtěch Kment

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku