Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 2.10.2003
Svátek má Galina
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Špidla svým "novým politickým stylem" paroduje sám sebe
 >KOMUNIKACE: Internetové přípojky po kabelové televizi zrychlují
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jidášovy stříbrné odborů
 >PRO POBAVENÍ: Pouhá hvězda
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Sbohem zombies
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí rubrika nebude
 >MÉDIA: Průhledná… slibotechna
 >POLITIKA: Kdo vlastně věří naší vládě
 >MÉDIA: Nepovedená koláž ČT
 >REAKCE: Časy se mění, a my se měníme s nimi
 >MEJLEM: Kryštof pro všechny?
 >PENÍZE: Poradci pod dozorem nedozorem
 >CHTIP: Mejlová várka legrace
 >POLITIKA: Prezident všech, nebo jen opozice?
 >POLITIKA: Z deficitu rozumu deficit peněz

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
2.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jidášovy stříbrné odborů
Jan Kovanic

Tak nám vládní koalice poslaneckou sněmovnou propasírovala Soubor opatření ke zničení drobného podnikání s krycím názvem Reforma veřejných financí. Prošlo i neuvěřitelné svinstvo, kdy podnikatel má platit minimální daň, ačkoli je ve ztrátě. Jedině studenti a důchodci mají vyjímku. (Ovšem u důchodců stále platí, že si ze svého podnikání nemohou odečíst z daňového základu částku za sebe.)

Tato vyjímka neplatí, pokud živnostník ve ztrátě není. Bude platit, jako by vydělával aspoň polovinu "průměrné mzdy". To značí, že důchodce, který na Vánoce bude prodávat chvojí a něco z toho vydělá, na tom bude hůře, než důchodce, který vykáže ze svého podnikání ztrátu. Myslím, že každý důchodce "podnikatel" bude muset vykazovat ztrátu.

Jo - jenže aby bylo různým pochybným prodejcům znemožněno páchat podvody, budou si muset konečně pořídit "registrační pokladny". Pak budou ve ztrátě skutečně - a nebude se jednat o podvod...

Opětně se prosadila naše tradiční zásada: Když někdo porušuje zákon a nepřizná svůj příjem nebo zneužívá zákon pomocí švarcsystému, zavedeme nový zákon, který bude šikanovat všechny - i ty (dosud) poctivé.

Také "pojistné" bude živnostníček platit z 50 % svého zisku, místo z 35 %. No dobře. Ale to, že nemocenskou dostane proplacenou až tehdy, je-li nemocen celý měsíc, to zvostalo. Stejně jako to, že "pojistné" musí platit i když je nemocný!!! Z čeho? Jeho problém. Ani životní minimum pro něj neplatí - však je živnostník a nějak se už uživí...

Změn je hodně a o většině jsem už dříve psal. I o tom, že pravým záměrem této pseudoreformy je zničit drobné živnostníky. Na tom se shodl stát s velkopodnikateli a - s odbory! Co z toho budou mít? Stát vyšší příjmy z daní (myslí si), zaměstnavatelé nižší daně a vyšší odpisy a odboráři?

Nejprve se zaradují, že šlápli na malíček hnusným stánkařům a dalším milionářům. Například u osobních aut si budou moci podnikatelé snížit základ daně jen o 900.000 Kč. (Většinu z nich to nepostihne. A státním úředníkům je to jedno - auta neplatí ze svého! Ale spokojenost se sousedovou chcíplou kozou odborům zůstane.) I zde je avšak vyjímka: Netýká se sanitek a pohřebních vozů. Takže až k vám přijedou instalatéři s funerálním furgonem, budete aspoň vědět proč...

Další odborářské blaho se týká těch odpisů: Zaměstnanci budou moci dostat od zaměstnavatelů až dvacet tisíc korun na dovolenou, místo dosavadních deseti - což si firma odečte z daňového základu.

Ale pravá odměna za odborářskou podporu vládního útoku proti zvlčilým majitelům živnostenských listů je skutečně novinka: Pracující si budou moci snížit daňový základ o členské příspěvky odborům do výše 250 Kč za měsíc. (To je příspěvek osoby nesamostatně pracující, která má 25 tisíc měsíčně čistá ruka.)

No, není to moc. Pro ty výše placené odboráře jde jen o asi tisícovku ročně. Jidášovu tisícovku!

Psáno v Praze na Lužinách dne 1. října 2003

Šamanova poznámka k uvozovkám: Je nad rámec tohoto článku vysvětlovat, proč pojistné není pojistné, že průměrná mzda je kravininum, proč registrační pokladny nemusí registrovat a že důchodce - prodavač jmelí - není podnikatel. Proto jsem použil uvozovek.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku