Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 25.10.2003
Svátek má Beata
  Výběr z vydání
 >TÝVÍ: Podivná směs
 >GLOSA: Bonus
 >NÁZOR: Lež
 >NÁZOR: Kalkulačku do ruky a KONTROLUJTE
 >NÁZOR: Dost demagogických řečí kolem platů poslanců a senátorů
 >MOBY DICK: Lidumilnost Českých Textáren
 >KOMENTÁŘ: Amerika - mýty a skutečnost
 >FEJETON: Neplacení daní v demokracii
 >POLITIKA: Jak politici mohou ovlivňovat média
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Žvejkačky
 >PSÍ PŘÍHODY: Noc stvořená pro vraždu
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Za plotem
 >PRAHA: Žofín - rok po povodni
 >GLOSA: Okrajová, ale pozitivní zpráva

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
25.10. MOBY DICK: Lidumilnost Českých Textáren

(Jména osob, jakož i názvy podniků a institucí zde uvedených, jsou pouhou literární fikcí. Jakákoli podobnost je čistě náhodná, stejně jako jsou náhodné zkratky jmen čtenářů v listárně.)

Pondělí 20. října 2003

Dnes jsme si v kantýně u mistra Mlhy mohli vyzvednout vitamínové balíčky. Podnik je koupil od akciové společnosti Ráj. Superexpert Hola Mátoha zaperlil: "Vidíte, naše firma dovede svým zaměstnancům osladit i jejich současnou nepříjemnou situaci." Na to se ty balíčky příliš podobají loňským vánočním pelyňkovým, Mátoho!

Úterý 21. října 2003

Vitamínopelyňkový balíček je sice hnusný, ale aspoň nás hřeje pomyšlení, že tak pomáháme postiženým lidem, které jiné firmy než Ráj nezaměstnají. Chvilku tam byla na brigádě i naše věčně nemocná kolegyně Jobová, když ji České Textárny liberalizovaly.

Středa 22. října 2003

K rajskému balíčku je přiložen letáček. Mluvčí Zlato Vrh v něm chválí naši firmu za pomoc postiženým lidem. Plníme tak prý svou zákonnou povinnost zaměstnávat určité procento invalidů. Ambrož mi to vysvětlil: "Jednou za rok koupíme balíčky, které kompletují invalidé ve chráněných dílnách. Náš podnik pak nemusí platit pokutu za to, že jim neposkytl normálně placené zaměstnání. A ještě si může svou pomoc odečíst ze základu daně."
Jeho Mrtvá Kočka dodala: "Místo, aby těm lidem dali práci, poskytují jim almužnu - a ještě se tváří jako dobrodinci!"

Čtvrtek 23. října 2003

Tomu Ambrožovi není nic svaté. Vždyť Ráj dokonce dostává od státu dotace na svoji všeobecně prospěšnou činnost! Na tento můj argument Ambrož jen pokýval hlavou: "Takže si svoji charitu nechají zaplatit dvakrát - od Textáren i od státu."

Pátek 24. října 2003

Nedalo mi to a zavolal jsem Jobové. Zapřisáhla mne, abych o Ráji nikde nic neroztruboval. (To nedělám - jenom si vše zapisuji do svého tajného deníčku.) Tato firma je od letoška generálním dodavatelem vánočních vitamínových balíčků pro České Textárny. Vitamíny kupuje od majitele kantýny Mlhy, stejně jako pytlíky, do kterých se balí. Dotace jim vyběhal náš šéfodborář Milivoj Plachý. Nezištně pomohl - protože v Ráji má akcie taky jeho sestra Biliana Vostrá. Ten jeden měsíc v roce, kdy všech padesát zaměstnanců a brigádníků (i Jobová si tam ještě občas přivydělává) kompletuje balíčky, si každý z nich může přijít na plat, který o celou padesátikorunu převyšuje minimální mzdu.
Jenom nevím, když je to tak všeobecně výhodné, proč se Ráji platí dvakrát víc, než kdybychom ty lidi natrvalo zaměstnali sami a vitamíny koupili ve velkoobchodě!

............................

Listárna Moby Dicka

Portrét Mobyho jakož i další ilustrace vyhotovil Kryšpín a doprovázejí knížku s názvem MOBY DICK: Deníček, kde jsou sebrány mé denní poznámky z Českých Textáren od dubna 2000 do dubna 2003.
Dílko by mělo vyjít do konce října. Žádejte u svých knihkupců! Určitě je bude mít jeho vydavatel Konvoj Brno, kde je možno si je i zakoupit. Nebo si je zkuste objednat na konvoj@konvoj.cz .

......................................................

Archiv deníčku od dubna 2000 do konce roku 2002
Leden 2003
Únor 2003
Kdo je kdo v Českých Textárnách - verze z dubna 2003

V březnu se deníček změnil na týdeníček, vychází v sobotu a přesunul se do Šamanova doupěte. Takže od té doby jsou Mobyho zápisky uchovány po týdnech v archivu Š. doupěte.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka můžete posílat na schránku moby.dick@seznam.cz.

Anebo si poslužte komentářem.
Vstricnost


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku