Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 6.10.2003
Svátek má Hanuš
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Milionářka
 >KOMENTÁŘ: Svět pohádek a skutečností Václava Žáka
 >O MOZKU: Geny a drogy zdarma
 >SPOLEČNOST: Koho likviduje Špidla?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jedna ruka netleská
 >PSÍ PŘÍHODY: Kouzlo tenisákových polí
 >DOPRAVA: Tak nevím
 >DOPRAVA: Holanďané vynalezli koloTM
 >DOPRAVA: Anarchie na silnici s policejním dohledem
 >NÁZOR: Stav iráckého politického počasí
 >PENÍZE: Kooperativa a Česká spořitelna - pohádka, nebo omyl?
 >CITÁT: Z dávné "učebnice"
 >SVĚT: Jaderná hrozba KLDR
 >TÉMA: Jsou větrné elektrárny dílem zelených ekoteroristů a nátlaku EU?
 >MOBY DICK: České Textárny protestují proti monopolnímu kalendáři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
6.10. SPOLEČNOST: Koho likviduje Špidla?
Petr Vileta

Dnes během TV zpráv měl být Špidla v našem obýváku, to by něco slyšel. Pěkně jsme si s manželkou zanadávali, když jsme slyšeli, že prošel návrh na zavedení minimální daně pro živnostníky. "Vyděláváš nebo ne, platit budeš, holomku!" Takové nějaké sdělení nám pan Špidla posílá. Byl jsem samozřejmě zvědavý, jak ten schválený návrh vypadá, ale podle webu Poslanecké sněmovny bude k dispozici až za několik dnů, tak jsem si přečetl alepoň návrh původní a některé diskuzní příspěvky poslanců a nestačím žasnout.
Cituji poslance Martina Kocourka:

"Dále k samotnému návrhu, k tisku 402, bych chtěl říci, že mám pocit, že tato novela zákona o dani z příjmu se stala klíčovým nástrojem daňového třídního boje vyhlášeného vládní koalicí osobám samostatně výdělečně činným. Lapidárně řečeno, tato novela zákona o dani z příjmu se dá nazvat vládním daňovým kladivem na živnostníky. O co totiž v této vládní novele daňového zákona skutečně jde, lze ukázat na předpokládaných dopadech na veřejné rozpočty, jak to plyne z tabulky na straně 90 důvodové zprávy, kde předkladatelé uvádějí, že daňová opatření na straně podniků znamenají do roku 2006 pro podniky zisk 43 mld. Kč, daňová opatření na straně osob samostatně výdělečně činných znamenají do roku 2006 pro živnostníky ztrátu 5, 8 mld. Kč a dále daňová opatření na straně občanů znamenají do roku 2006 zisk 2, 4 mld. Kč pouze díky zvýšení odpočitatelné položky." Ano, s tím souhlasím. Hledám tedy v jiných zdrojích, abych zjistil kolika lidí se to vlastně dotkne a kolik to průměrně jednoho bude stát. Tady je tabulka ukazující, jaký je vlastně poměr a absolutní počet malých a středních firem a živnostníků.


Z tabulky je vidět, že živnostníků bylo loni 679306. Ne každý vykonává svou živnost jako hlavní činnost a ani se nedá zjistit, kolik takových je, protože to nikdo takto neeviduje, ale také ne každý pracuje sám. Mnozí zaměstnávají jednoho nebo několik zaměstnanců. Jak je vidět z druhé tabulky, celkový počet zaměstnanců v malých a středních firmách (s.r.o. + živnostníci dohromady) je úctyhodný milion a 900 tisíc.


Jestliže tedy Špidla hodlá všemi dostupnými prostředky zlikvidovat co nejvíce živnostníků, pak odhaduji, že nejméně 1/3 z uvedeného počtu zaměstnanců, tedy 634000, jich přijde o zaměstnání a dostaví se na úřady práce.

A teď bych rád provedl Cimrmanův pověstný "úkrok stranou" a vysvětlil těm, kteří to nevědí nebo odmítají chápat, kdo je to vlastně takový živnostník. Téměř všichni, kteří jsme před rokem 1989 byli plnoletí, jsme byli (tehdy povinně) zaměstnáni a měli nějakého šéfa, samozřejmě úplného kreténa. Živnostník je člověk, který se domnívá, že by firmu dokázal řídit lépe než jeho šéf, ale nejen to. On má dokonce tolik odvahy (nebo je tak hloupý?), že to opravdu udělá. Dá výpověď, za rodinné peníze nakoupí materiál, vybavení, možná se ještě zadluží, na jediné rodinné auto nalepí reklamu, z domácí dílny nebo garáže vytvoří provozovnu a začne. Sám na sebe, konečně bez idiotů "tam nahoře". O pracovní době 8 hodin denně se mu může jen zdát, o volných sobotách a nedělích také. Co to je dovolená už dávno zapoměl a že někdo potřebuje jeho služby večer v 10 hodin? No a co? Když tam nepůjde on, půjde tam někdo jiný a ten tam půjde také příště, takže tam musí. Samozřejmě se najdou takoví, kteří mají otevřeno od - do a padla, nebo prodávají pašované nebo kradené zboží, ale těch skutečně není mnoho a hodně jich už zkrachovalo nebo bylo uvězněno. Samozřejmě, že si občas někdo započte do nákladů i žárovku do bytu nebo soukromou cestu zaúčtuje jako služební, jenže na druhé straně hodiny odpracované "nad zákoník práce" také nelze nikde nárokovat. To, že zedník nebo automechanik se musí také naučit vést učetnictví, také stát nikomu neproplatí a ještě chce po živnostníkovi daně. Že jsou nižší než u zaměstananců? Ano jsou, ale oprávněně a pořád ještě jsou vzhledem k vynaloženému úsilí značně vysoké.

Ale bude líp. Hodný pan Špidla živnostníkům od jejich namáhavé práce uleví. Pokud si vydělají tak málo, že to sotva stačí na život "z ruky do huby" a po zavedení minimální daně ani na to ne, budou muset živnost ukončit a konečně si oddechnou. Jednou za čas zajdou na Úřad práce, obejdou nabídnutá místa, kde je pro jejich věk nebo jiný důvod stejně nepřijmou a pak už stačí si jen chodit pro podporu nebo sociální dávky a válet se spokojeně na kanapi. Už se na to docela těším. Na dovolené jsem byl naposledy v létě roku 1989, tak si teď odpočinu. Kdo by zaměstnal 47 letého programátora, který neumí nic pořádně, protože musí umět 5 programovacích jazyků současně a znát Windows i Linux, jenže nic pořádně? Navíc musím sebekriticky přiznat, že v mém věku už se opravdu, ale opravdu neučím nové věci tak rychle, jako někdo, komu je 20 let. Navíc jako živnostník nemám pro samou práci čas se moc rozhlížet, takže mi mnohé novinky z oboru unikají.

Ale NE, SAKRA !!! Takhle ne, to bych to měl moc jednoduché. Ještě přece jen zkusím vzdorovat a přes veškerou Špidlovu snahu nás živnostníky zlikvidovat budu dál podnikat. Dokud to půjde. A budu se pilně učit anglicky. Až vstoupíme do EU, třeba už budu umět natolik dobře, že budu moci emigrovat do Británie, Irska nebo USA ... a nebo do té doby konečně padne Špidlova vláda sociálních demokradů a nastoupí někdo moudřejší. Snad to nebude Tlustý poslanec a spol. No doufejme, doufejme, jak by řekl pan Werich. A na závěr si dovolím malou reklamu. Vlastními silami a za vlastní peníze jsem založil server PRO a O živnostnících. www.zivnosti.cz Třeba to pomůže. Živnostníků i jejich zákazníkům.

Petr Vileta
http://www.zivnosti.cz
http://www.practisoft.cz


Další články tohoto autora:
Petr Vileta

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku