Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 4.10.2003
Svátek má František
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Jaderná hrozba KLDR
 >TÉMA: Jsou větrné elektrárny dílem zelených ekoteroristů a nátlaku EU?
 >MOBY DICK: České Textárny protestují proti monopolnímu kalendáři
 >GLOSA: Absurdní drama české politiky
 >NÁZOR: Jak a kdo s kým juchal a oslavoval
 >Zpráva ze světa českého komunismu
 >POSTŘEH: O latrínách
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POEZIE BEZ HRANIC: Představení významných hostů
 >DOPRAVA: Oni si snad dělají prdel!
 >NÁZOR: O českých myšlenkových pochodech, demonstrovaných na příkladu policejní práce.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Oni si snad dělají prdel 2
 >PSÍ PŘÍHODY: Na fenky se neštěká
 >FEJETON: Vyhrál jsem v televizní soutěži
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
4.10. SVĚT: Jaderná hrozba KLDR
Nina Ruzo

Ještě donedávna považoval rozvinutý svět Severní Koreu (KLDR) za velmi zaostalý stát. Ojedinělé zprávy z této země se týkaly zejména hladomoru. Podíváme-li se však na dnešní mapu severokorejského jaderného programu, zjistíme značnou vyspělost. Je zde sedm jaderných výzkumných ústavů, pět uranových dolů, čtyři jaderné reaktory (dva lehkovodní a dva grafitové), tři továrny na úpravu uranu, tři závody na přepracování (recyklaci) jaderných materiálů, závod na výrobu jaderného paliva, sklad radioaktivních odpadů i testovací zařízení.
Skutečnost, že KLDR vlastní jednu, ale možná i tři jaderné zbraně, nám pak může vzít nejen chuť k jídlu, ale i k čemukoliv jinému. Tato země totiž právě dokončila separaci plutonia z 8000 použitých palivových tyčí a hodlá do jara vyrobit dalších šest jaderných pum. Nikdo neví, kolik toho plutonia vlastně je a jakou má čistotu (prý nad 93%), resp. obsah nežádoucího Pu-240. (Plutonium totiž dělíme podle čistoty do několika tříd: super grade - do 3% příměsí, vojenská kvalita, palivová kvalita...). Je zřejmé, že ke zneužití stačí menší množství plutonia čistého (obsahujícího jen izotop 239) nebo větší množství méně čistého. Ale i méně čisté plutonium se dá upravit kombinací fyzikálních a následně chemických metod.
Není podstatné, zda bude mít KLDR na jaře jednu jadernou pumu nebo deset. Ve srovnání s neexistujícím jaderným programem možná zbytečně (?) rozbitého Iráku nebo (zatím) mírovým jaderným programem Íránu je tato další země Bushovy pomyslné "osy zla" zdaleka nejnebezpečnější. Kromě jedné z nejpočetnějších armád světa má totiž i rakety středního doletu - potenciální nosiče jaderných zbraní.
"Objektivní" severokorejský politik však na tomto místě zdůrazní zase svou pravdu. Prostě se musí bránit narůstající agresivitě imperialistických mocností, jako jsou USA nebo možná i Čína... I kdyby zase nebylo na chleba, či na rýžovou placku.
Další články tohoto autora:
Nina Ruzo

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku