Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 6.10.2003
Svátek má Hanuš
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Milionářka
 >KOMENTÁŘ: Svět pohádek a skutečností Václava Žáka
 >O MOZKU: Geny a drogy zdarma
 >SPOLEČNOST: Koho likviduje Špidla?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jedna ruka netleská
 >PSÍ PŘÍHODY: Kouzlo tenisákových polí
 >DOPRAVA: Tak nevím
 >DOPRAVA: Holanďané vynalezli koloTM
 >DOPRAVA: Anarchie na silnici s policejním dohledem
 >NÁZOR: Stav iráckého politického počasí
 >PENÍZE: Kooperativa a Česká spořitelna - pohádka, nebo omyl?
 >CITÁT: Z dávné "učebnice"
 >SVĚT: Jaderná hrozba KLDR
 >TÉMA: Jsou větrné elektrárny dílem zelených ekoteroristů a nátlaku EU?
 >MOBY DICK: České Textárny protestují proti monopolnímu kalendáři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
6.10. RODINA A PŘÁTELÉ: Jedna ruka netleská
Ondřej Neff

Tak tohle je český Big Lebowsky, říkal jsem si po prvních deseti, patnácti minutách filmu a velmi dobře jsem se bavil, upřímně to říkám, bez ironie. Dvojice průserářů hraná Jiřím Macháčkem a ještě lepším Markem Taclíkem získá sympatii, a divák je upřímně zvědav, zda Standa (Jiří Macháček) dojde k něčemu, co by se aspoň vzdáleně mohlo podobat vyřízení účtů. Jde totiž o to, že se nechá namočit do maléru, odsedí si půl druhého roku v base a pak s pomocí kamaráda Ondřeje (Taclík) a dvou děvčat Martiny (Isabela Bencová) a Andrey (Kristina Lukešová) si to chce vyřídit. Potud vše v pořádku, černá humor na samé hraně věrohodné nadsázky. Jde to do poloviny filmu a pak zřejmě došlo k tomu, že při tvorbě scénáře spadnul řemen a nebylo jasno, co s tím dál.

Takže pak přijde na řadu fatální motiv vegetariánské restaurace.
Nelze totiž směšovat nadsázku a blbost. Jakmile máme věřit, že někdo je supermafián a má vilu bratru za třicet melounů a který má k ruce námezdného vraha - a je to majitel vegetariánské restaurace, tak to není nadsázka, ale - jak řečeno - blbost. A když a k rozuzlení příběhu a zápletky a záhady (tedy = inzerované překvapení) spočívá v tom, že v podzemí zmíněné vegetárky vybraná společnost večeří masitou stravu a pan Ivan Trojan tam musí dělat Hitlera, aby to vypadalo symbolicky, pak to není nadsázka, ale zase jenom blbost.

Jakmile jsme vstoupili na půdu vegetárky, film ztratil poslední kontakty s realitou a změnil se ve sled scénáristických a dramaturgických schválností. To je vždycky neštěstí, když autor opustí jeden motiv, protože si s ním neví rady, a nasune do děje motiv jiný. Přesně tohle se zde stalo. Mafián Zdeněk (Ivan Trojan) zde měl zůstat mafiánem, ano - spojeným s policajty a dalšími mocnými tohoto světa, a Standa s Ondřejem měli... co vlastně? To byl úkol pro scénáristy, jak na tuto otázku odpovědět. Místo toho vytáhli z rukávu úplně jiný motiv a příběh se propadl do nevěrohodnosti.
Ve filmu je mnoho dobrých momentů a jistě stojí za to na něj jít. Za podívání stojí i dětské postavy, Zdeňkovy děti, holčička jak vystřižená z Adamsovy rodiny a chlapeček - homosexuál začátečník. A dospívající mladé dámy asi budou posílat do produkce zvědavé maily s žádostí o recept na mazivo, které, pakli je namáznuto do rozkroku, přiměje psa k vykonání orálního sexu. To v tom filmu taky je, mimo jiné (bez receptu).


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku