Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.10.2003
Svátek má Justýna
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Můj boj o důchod
 >GLOSA: Tři mrtví na "otočku"
 >POLITIKA: EU a strach z Německa
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k poměrům na silnici
 >PSÍ PŘÍHODY: Zkorumpovaný život na šňůře
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Izrael patří taky do Evropy
 >DOPRAVA: Od holandských daní k českým poslancům.
 >ARCHITEKTURA: Úspěch našich tvůrců
 >KOMUNIKACE: GTS Linka na internet, neboli GTSL
 >EKONOMIKA: Investoři očekávají oživení
 >PENÍZE: Máte už svého makléře?
 >Vision Days
 >PŘÍBĚH: Bachařka
 >NÁZOR: V Čechách vládne věk páry
 >FEJETON: Milionářka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
7.10. ARCHITEKTURA: Úspěch našich tvůrců
Petr Vaněk

Dnešní příspěvek napsal Petr Vaněk, bohatou dokumentaci k tématu najdete přes odkaz na konci článku.

ZL Starověký Egypt je magickým tématem pro většinu z nás smrtelníků, možná právě pro svoji nesmrtelnost, jakou se do dějin lidstva zapsala tato doba. Možná také proto, že neustále nás archeologové svými novými objevy přesvědčují o tom, že o této dávné historii nevíme zdaleka všechno. To si uvědomují také v Egyptě a proto se rozhodli, že pro starověké exponáty vybudují velkolepé museum, které bude vyhovovat nejnovějším trendům výstavnictví. Navíc spousty exponátů objevených také našimi archeology zůstávají skryty zrakům návštěvníků, neboť kapacita dnešního Egyptského musea v Káhiře je nedostačující. A tak momentálně mnoho z objevených exponátů se z temnoty pod zemí ocitá v temnotě skladovacích kontejnerů. Asi i proto v Egyptě usoudili, že je potřeba vybudovat soudobé a velkokapacitní muzeum, které by bylo schopno většinu toho, co souvisí s Egyptskou minulostí zpřístupnit návštěvníkům. Prvním hmatatelným výsledkem tohoto snažení byla více než před rokem vypsaná architektonická soutež, která dosud neměla v dějinách obdoby. Konkurentem by jí snad mohla být jen také nedávná soutěž na nový návrh Twin Towers v New Yorku, ale to už je z jiné kapitoly lidských dějin.

Výsledky prestižní soutěže na návrh Velkého Egyptského muzea byly vyhlášeny letos v červnu, velkým úspěchem pro českou architekturu bylo umístění kolektivu vedeného architektem Martinem Roubíkem v první desítce. Češi - architekti tak bezesporu důstojně navázali na úspěchy Čechů - archeologů (ale i Čechoslováků), jejichž práce je obdivována nejen v egyptologických kruzích.
Pokud se zajímáte o egyptské starověké dějiny, mohlo by Vás také zajímat, jak čeští architekti uchopili myšlenku Velkého Egyptského Musea a zhmotnili své představy. Příležitost seznámit se s jejich návrhy máte možnost již od pátku 19. září 2003 až do 15. října, kdy bude výstava českých a slovenských architektů v Národní galerii ukončena. V této době si můžete prohlédnout úroveň české a slovenské architektonické scény, která se v 28 případech odhodlala poměřit svojí úroveň v konkurenci zhruba 1500 návrhů architektů z celého světa.
Výstava je doprovázena několika přednáškami architektů a egyptologů, kteří spolu při soutěži pochopitelně úzce spolupracovali.
Pokud Vás dané téma zajímá využijte příležitosti a navštivte Malou dvoranu Národní galerie a na vlastní oči se přijďte přesvědčit, jak práce českých a slovenských architektů vypadá v porovnání se světem. U příležitosti výstavy byl vydán tištěný katalog. Veškeré potřebné informace o soutěži a k výstavě ve Veletržním paláci najdete na webových stránkách www.e-architekt.cz/gem. Na ilustraci je ukázka projektu který vznikl pod vedením Karola Lakatose.

Petr Vaněk
Další články tohoto autora:
Petr Vaněk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku