Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.10.2003
Svátek má Justýna
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Můj boj o důchod
 >GLOSA: Tři mrtví na "otočku"
 >POLITIKA: EU a strach z Německa
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k poměrům na silnici
 >PSÍ PŘÍHODY: Zkorumpovaný život na šňůře
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Izrael patří taky do Evropy
 >DOPRAVA: Od holandských daní k českým poslancům.
 >ARCHITEKTURA: Úspěch našich tvůrců
 >KOMUNIKACE: GTS Linka na internet, neboli GTSL
 >EKONOMIKA: Investoři očekávají oživení
 >PENÍZE: Máte už svého makléře?
 >Vision Days
 >PŘÍBĚH: Bachařka
 >NÁZOR: V Čechách vládne věk páry
 >FEJETON: Milionářka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
7.10. KOMUNIKACE: GTS Linka na internet, neboli GTSL
Vojtěch Kment

Společnost GTS zároveň se zahájením výstavy Invex uvedla na trh novou službu nazvanou GTSL, která má představovat služby ADSL v provedení na jí samou vlastněných linkách. Služba je dostupná na území Prahy 1 a Prahy 2 v místech, kde měla dříve své linky firma DATTEL, jejíž akvizici GTS v minulosti provedla. Do budoucna se chystá rozšíření služby i do jiných oblastí, GTS však nechce příliš budit velká očekávání a proto neupřesňuje kdy a kde se tak stane.

Tisková zpráva uvádí, že GTSL poskytuje za stejnou cenu jaká je u služeb ADSL Telecomu dvojnásobnou rychlost, přičemž rychlost není ani nijak omezená agregací, ani se nezpoplatňují objemy dat.

Skutečná nabídka GTS je trochu méně vzletná - nejlevnější nabídka za 1.499,- Kč (zřejmě bez DPH) je ve skutečnosti o cca. 200,- Kč dražší, o 50% pomalejší, ovšem je bez agregace a limitu (což jistě mnozí ocení). Pouze "business" varianty drží poměrně přesně podmínky tiskové zprávy.

V ČR tak bohužel mají operátoři podobnou tendenci jako např. v USA, tj. nesnižovat příliš měsíční paušál pod zhruba $40, ale v rámci technického rozvoje a konkurence spíše za stejnou cenu nabízet stále rychlejší přípojky. V případě firemních připojení si pak udržet spodní hranici zhruba okolo $100. Ovšem i v USA jsou již poskytovatelé, kteří si všimli, že řadě uživatelů by bylo celkem jedno zda je rychlost několik set Kbps nebo pár Mbps, ale pár dolarů by rádi ušetřili. ADSL je v USA přitom jasně ve sféře ryze spotřebních služeb, měsíční paušál je na úrovni jedné večeře pro dva v restauraci. Např. SBC nabízí nyní pod názvem SBC Yahoo DSL Basic Package 384/128 Kbps za $26,95, tj. 741,- Kč měsíčně, aktivace zdarma, avšak s úvazkem na 1 rok.

Podobně se hýbou ledy v oblasti kabelových televizí, Charter Communications má podle Wired nabízet 384 Kbps sestupně za $30 (824,- Kč) a 2 Mbps za $40 (1.099,- Kč).

V ČR je zatím kromě různých sítí WiFi nejvýhodnější asi připojení přes kabelovou televizi UPC 256/96Kbps za 1.080,- Kč, o kterém jsem zde nedávno na Psu psal Internetové přípojky po kabelu zrychlují . Jak si ovšem všimli nejpozornější čtenáři, i když UPC u služeb Chello nyní neuvádí objemové limity, ve smlouvě, kterou mají její zákazníci podepsat, si pro jejich zavedení nechává otevřené místo. Smlouva je i jinak hodná pozornosti právníků, protože uvádí plejádu povinností zákazníka, technické parametry služby jsou však ponechány neupravené, smlouva je tak poměrně jednostranná. Současní uživatelé Mistral, kteří používají i poštovní schránky služby, jsou třeba nuceni ke změně své emailové adresy. Takový požadavek je srovnatelný např. s tím, kdyby např. zákazníci mobilní sítě známé dříve v ČR pod názvem Paegas měli při změně obchodního názvu na T-Mobile zároveň změnit i svá telefonní čísla, měnit je následně na vizitkách, dopisních papírech apod. (to se pochopitelně nestalo). I když je UPC přítomna ve více lokalitách, přípojky na internet nabízí pouze v Praze a Brně.

Další kabelová společnost nabízí přípojky pro internet pod názvem Karneval . Od 1.10. má též nové ceny v rozmezí 999,- až 1.199,- Kč podle toho, zda odebíráte i televizní programy, nebo ne. Karneval je oproti UPC ve více městech, totiž v Ostravě, Mostu a Litvínově a též v Brně, ovšem má mnohem menší podíl na trhu.

Protože Telecom oznámil, že projekt dial-up za paušál nezavede, je zbytečné na něj čekat. Pro uživatele v odlehlejších oblastech, kteří jsou z dosahu výše uvedených služeb, nebo kteří telefonní linku pro ADSL od Telecomu buď vůbec nemají, nebo nechtějí platit za čas připojení, tak variantou zůstávají služby GPRS, zejména v provedení Eurotel Data Nonstop za měsíční paušál bez DPH 999,- Kč, které je sice mírně pomalejší než běžný dial-up, ale je paušální a mobilní. Jinou možností pro samoty u lesa je jednosměrné satelitní spojení (např. SkySat od 470,- Kč měsíčně za negarantované 100kbps až 5Mbps), ovšem v kombinaci s nějakým zpětným kanálem, z nichž cenově zajímavým paušálním řešením by snad mohlo být i ISDN AO/DI (Always On - Dynamic ISDN), jež Telecom připravuje pro 1.kvartál 2004, zatím pak jiné, nejspíše mikrovlnné pojítko.

Vojtěch Kment

Autor je konzultant ICT

www.vkc.cz
Další články tohoto autora:
Vojtěch Kment

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku