Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 8.10.2003
Svátek má Věra
  Výběr z vydání
 >STORY: Seržant Smith dostal za hrdinství při osvobozování Iráku medaile, manželka jeho popel
 >POLITIKA: Nezaměstnanost jako systémový problém
 >NÁZOR: Sektáři
 >POLITIKA: Demokracie se dočká i Čína
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jel jsem autobusem do Vrchlabí
 >PSÍ PŘÍHODY: Začala topná sezóna
 >MROŽOVINY: Krvavý barometr
 >DOPRAVA: Kryštofovy voči!!!
 >POLEMIKA: Já a ústava Unie
 >PŘÍBĚH: Slovanská vzájemnost
 >MÉDIA: Televize veřejné služby u nás a na Slovensku
 >GLOSA: ČR by měla mít v mezistátních vztazích více sebevědomí.
 >EKONOMIKA: Oživení světové ekonomiky přinese růst sazeb
 >NÁZOR: VY rozhodujete!
 >Peníze: Neštěstí v neštěstí? Pojistné podmínky...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
8.10. NÁZOR: VY rozhodujete!
Aleš Richter

Generál České televize Jiří Janeček vyrazil , v doprovodu svého předsedy Mrzeny (předsedy Rady ČT), opět do Parlamentu. Tentokrát nešlo o tajná jednání v pověstných kabinetech politických mocipánů, ale šlo o veřejné jednání mediální komise. Jednalo se o zprávě ČT za rok 2002 a protože nikoho nenapadlo zařadit bod, například informace o aktuálním stavu ČT nebo něco podobného, vsunuli poslanci vystoupení a oficiální představení nového ředitele do hodnocení práce Rady i ČT za loňský rok. Nedobré výsledky se novému managementu jistě mohou svým způsobem hodit, totiž je opravdu co zlepšovat. Také proto ještě letošní rok skončí ve ztrátě , do které se jistě zahrne vše, co by mohlo kazit hospodářský výsledek nového managementu ( a za co objektivně nemohou). Za zmínku stojí mizivá účast Rady ČT při projednávání tak zásadního dokumentu jako je Výroční zpráva (při jejím neschválení končí Rada ČT svoji činnost a je volena nová rada). Radu zastupoval jen její předseda a radní Dvořák, který navíc v posuzované době nebyl v Radě. Nedorazila ani doktorka Hůlová, univerzální radní všech rad, která má po veřejných incidentech ve spojení s alkoholem jistě co vysvětlovat (například zda nemá být okamžitě odvolána pro jasné porušení zákona, i když v Parlamentu se to nyní tolik vážně nebere…) . Absolutní neúčast členů velké Rady (RRTV) na zasedání kontaktního mediálního orgánu byla dokonce formulována do znepokojivého usnesení komise.

Vystoupení ředitele, byť vyslechnuté jen ze záznamu a po diskuzi s přímými účastníky, bylo velmi rozpačité. Celým vystoupením se nesla jen velmi málo sebevědomá a suverénní vyjádření vítěze jednoho z nejsledovanějších personálních tendrů směrem k poslancům: „ …VY rozhodujete…jak bude vypadat Česká televize ZÁLEŽÍ JEN NA VÁS… „ . Celé vystoupení působilo velmi submisivním dojmem, pro mnohé se dostavilo obvyklé poznání rozdílu z výrazu a vyznění televizní tváře na obrazovce a reality, bez reflektorů, maskérek, zvukových filtrů… prostě skutečnost. Mnohého jistě napadne zda tomu nebude i s ideály a plány doprovázející „žádost o přijetí do funkce ředitele“ a následnou manažerskou realitou. Právě i o tom hovořil Janeček před komisí, rušení pořadů, programové změny , úspory ad. Celé to nakonec vyznívá, že o televizi rozhodují zase jen poslanci a vládci politických stran a klubů. O vyjednáváních a o nedefinovaných dohodách s některými politickými kluby také účastníci debaty hovořili. Velmi neurčitě. Vše zaznívá stále jen v PR rozhovorech nebo v ústně deklarovaných prohlášeních. Jako jediné konkrétní sdělení se pak objevila výše ředitelského platu 110 000 s dovětkem, že ředitele neví zda je to hodně nebo málo – opět posuďte to VY… Jako vábnička a podpora pro zvýšení poplatků opět posloužilo poněkud virtuální vyobrazení dalších televizních kanálů, když ani na zafinancování stávajících programů nemá televize v současném systému a stavu dostatek prostředků. A chlácholivá uklidnění ředitele o jednání ČT s významným inzerentem o obnovení dobrých komerčních vztahů (Sazka) byla obratem v médiích vyvrácena jako jednostranná a nepravdivá.

Opět tedy chyběl nějaký jasný plán dalšího postupu, i třeba s alternativou že ONI (politici) poplatky nezvýší, nebo to nebude hned (s ohledem na lhůty projednávání a schvalování…). Nějaká sebevědomá autonomní strategie České televize, po které i vzbouřenci s Janečkem ve velíně tak často volali, je v nedohlednu. Zatím se jen velkým obloukem vrací do náruče politiků (alespoň těch spřízněných…).
Další články tohoto autora:
Aleš Richter

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku