Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 10.10.2003
Svátek má Marina
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: Evropská unie a svoboda
 >NÁZOR: Co mám rád na Ing. Miloši Zemanovi aneb v tomhle bordelu chybí komik...
 >DOPRAVA: Kryštof skončil, zapomeňte!
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Procházka, která odsejpá
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart má záludného spojence
 >NÁZOR: Mouchy ve víně
 >NÁZOR: Modrá (šance) je dobrá
 >HISTORIE: Česká družina (1914-1916)
 >Laškovné přirození
 >FEJETON: Předmanželská poradna
 >PENÍZE: SMS o mém účtu
 >CHTIP: Mona Lisa po okrašlovací kůře
 >ZAMYŠLENÍ: Vy oškliví Češi! Fuj, fuj!!!
 >LIDÉ: Troll osiřel

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
10.10. Laškovné přirození
Pavel Košek

Skromnost skupiny V.T.Marvin končí hned v úvodu jejich autobiografie, která tvrdí, že kapela je nejstarší porevoluční punkovou kapelou v Čechách. Pražskou. S touhle recenzí jsem měl trošku problém. Kolega v práci se do desky Přirození zamiloval na první poslech a vzhledem k tomu, že nesdílíme stejnou kancelář, musel jsem si V.T.Marvina naposlouchat po večerech. Ale nakonec jsem originálnímu punku střiženému pub rockem, který nešetří inteligentními texty, podlehl taky.

Leckdy stojí za povšimnutí první verš z celého alba, aby posunul vnímání tvorby na správnou úroveň a do těch pravých kolejí. Přirození to odpálí svižným „… seš možná ten, co po obědě vstává, v 5 chodí spát, strašně vykalenej…“ a je myslím docela jasno. Stejně tak když následující verše obsahují zvukomalebné obraty „na koberec – chčije herec“ a refrénový pokřik je zasmyčkované slovo barák. Prostě Domov umělců.

Spontánní hra se slovy je jednou z velkých deviz této čtveřice, která zjevně nesnáší kulturní a státní apartheid. Obětním beránkem se stal zaslouženě za všechny vrchní zombie Karel Gott, který musí být průvodním terčem snad všech rozumně smýšlejících jedinců, kteří nemají pochopení pro předlistopadovou kulturní kolaboraci. Dalším nechutným prvkem současné civilizace je samozřejmě střední proud poprockové hudby, a tak se v pěkné metafoře druhé skladby Popruz (opět si povšimněte geniální hyperboly ve slovoskladbě) stávají cílem i čím dál plytčejší Chinaski. A hnedle za chvíli v Uwe Filter je honba s kretenizujícím akcentem na moderní zábavu.

Geniální modulace vyjadřování obsahuje šestá Fundamental!: „… po večerech místo sexu, modelujem ze semtexu … co může bejt větší psina, než bejt živá trhavina …“. Co k tomu dodat? A to je na řadě sedmá Mládežnická, jejíž otvírák „… mladej mi nadal do sráčů, že nevím co je Pikachu…“ s podkresem upozornění na příchozí vzkaz na ICQ a následující „…ve třídě je za debila, že eště nemá mobila …“ – to je prostě obraz dnešní doby servírovaný s lehkostí a nonšalancí, která je záviděníhodná.

Parádičkou je Kauza Dr. Husák. Hymnus s nejkratší stopáží všech čtrnácti písní je výbornou ukázkou kytarové, perkusní a hlasové práce celé kapely a poměrně spolehlivě ukazuje na sehranost, zvládnutou rytmiku a větný důraz. Název desáté Gottodlak snad mluví sám za sebe. Navíc se jedná už o solidní rokec s metalovým soundem. Doporučuji si poslechnout, co se stane, když vás kousne Gott. Pokračování a pointu ale naleznete až ve dvanácté písni Grüssgott! (Nazdar Karle). A je opravdu milá.

A co se nabízí V.T.Marvin závěrem? Pub Fiction (Historky z hospody). Tady se ukázkově daří zpěvný dialog přecházející ve dvouhlasý refrén. A ten text. Poslední tzv. melodie z filmu It´s Only Dixieland s hostujícím altsaxíkem a výkřiky „přiložte pod kotel“ jsou už jenom udržovací, protože kotel fajruje na plné obrátky. Tahle pecka z vydavatelství Cecek Records je za dva stováky neuvěřitelným příkladem, jak lze skloubit poměr ceny a kvality tak, aby to bylo minimum/maximum. Super deska. Co mě zajímá ale je, proč se jmenuje Přirození…

V.T.Marvin: Přirození. Cecek Records, 2002. 50 minut 31 sekund.


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku