Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 10.10.2003
Svátek má Marina
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: Evropská unie a svoboda
 >NÁZOR: Co mám rád na Ing. Miloši Zemanovi aneb v tomhle bordelu chybí komik...
 >DOPRAVA: Kryštof skončil, zapomeňte!
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Procházka, která odsejpá
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart má záludného spojence
 >NÁZOR: Mouchy ve víně
 >NÁZOR: Modrá (šance) je dobrá
 >HISTORIE: Česká družina (1914-1916)
 >Laškovné přirození
 >FEJETON: Předmanželská poradna
 >PENÍZE: SMS o mém účtu
 >CHTIP: Mona Lisa po okrašlovací kůře
 >ZAMYŠLENÍ: Vy oškliví Češi! Fuj, fuj!!!
 >LIDÉ: Troll osiřel

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
10.10. DOPRAVA: Kryštof skončil, zapomeňte!
Karel Novak

Lepší demonstraci síly si pan ministr Gross mohl ztěží představit. Dva dny potom, co MfD zařadila podle průzkumů polici mezi nejzkorumplovanější úřad v zemi, vytáhla její dopravní složka do boje se silniční kriminalitou. A vytáhla řádně. Výsledky jsou mediálně ohromující a ukazují na tisíce přestupků, alkohol a milióny vybraných pokut. Fakta o skutečnosti, kterou zná každý občan už dlouho. Závěrem pak byla jen otřesná a neuvěřitelná kapka, která připravila o život tátu od čtyř dětí a dva mladé životy s ním, když je usmrtil opilý řidič, kterému v minulosti již byl odebrán řidičský průkaz.
A tak zatímco se media soustředila na zjištěné skutečnosti, policie volá o zpětném právu na odebírání řidičských průkazů. Obyčejný občan si však klade řadu otázek, na které nikdo neodpovídá.
Při akci Kryštof bylo možné vidět dopravní policisty doslova na každém rohu a každém kilometru. Přes zjištěné nedostatky byla doprava klidná a plynulá. Je tedy nutné klást si otázku, kde jsou všichni ti policisté během zbývající části roku a proč alespoň 50% z nich nevidíme na našich silnicích každý den. Odpověď se zřejmě sama v podobě teplých kanceláří nabízí. Ale to asi není pro nás občany a řidiče to pravé ořechové a Gross by nám měl takový stav vysvětlit.
Otázka druhá je ještě snazší. Právě vysoká a ve veřejnosti známá korupce dopravních policistů byla důvodem, proč jim bylo parlamentem odebráno právo odebírat řidičské průkazy. Ačkoliv průzkumy a statistiky hovoří, že korupce neklesla, nýbrž stoupla, přesto Gross volá po zpětných a dalších pravomocích. Ale na co budou, když více jak 75% policistů musí papírovat kdesi v kancelářích a zbytek je pak v trvalém podezření, že právo odebírat řidičské průkazy jen zpoplatní do své kapsy? Tady Gross se smrtí tří policistů dlouho nevydrží a bude dobré, když na požadavek zvýšených pravomocí předloží jiné a pádnější argumenty.
Kdosi kdesi napsal, že žigulíka s číslem 00 99 a podobným na silnicích neuvidíte. Ale mohli by jste. Stačilo by zase jen pár úplatků. Ale majitelé žigulíků (povětšinou starých a technicky dost špatných aut), si úplatky musejí schovávat na stanice technické kontroly. A tak jim na policisty nezbývá. Přitom koupit takové číslo je opravdu možné. Zastavte jednoho z těch řidičů v Mercedesech, BMW či Audi a zjistíte, jak je to snadné. Možná právě tato snadnost vede k pohrdání policií, pohrdání předpisy a končí katastrofou, jakou skončila akce Kryštof. Za životy už zmiňovaných zemřelých je bezesporu odpovědný opilý řidič. Ale právě korupce policie umožnila, že se takoví vražední řidiči množí jako houby po dešti.
Akce Kryštof by byla nutná pravidelně a skoro každý den, alespoň na jeden rok. Jinak je to jako když pošlete do hladovějící země potravinovou pomoc. Lidé se tři dny najedí a 362 dní mají zase hlad. Za tři dny jim také můžete říci: Jídlo skončilo, zapomeňte!
Další články tohoto autora:
Karel Novak

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku