Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 11.10.2003
Svátek má Andrej
  Výběr z vydání
 >REAKCE: Vstup do EU omezí demokracii i svobodu
 >CO JE DEFINITIVNÍ aneb zamyšlení pouhé
 >ÚVAHA: Profesionalita má být i v hudbě
 >PENÍZE: Finanční plánování dle OVB - jak získat klienta?
 >ZAMYŠLENÍ: Co je špatného na spekulacích se vstupenkami?
 >NÁZOR: Co je České, není vždycky hezké
 >MOBY DICK: Nové bludiště v Českých Textárnách
 >POLEMIKA: Evropská unie a svoboda
 >NÁZOR: Co mám rád na Ing. Miloši Zemanovi aneb v tomhle bordelu chybí komik...
 >DOPRAVA: Kryštof skončil, zapomeňte!
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Procházka, která odsejpá
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart má záludného spojence
 >NÁZOR: Mouchy ve víně
 >NÁZOR: Modrá (šance) je dobrá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
11.10. LIDŠTINY: Mozek
JITA Splítková

Všeobecně se myslí, že mozek se přestává vyvíjet koncem puberty. S touto informací se to má jako skoro se vším, co se všeobecně pouze myslí a nezkoumá. Je to klam. Lidský mozek se totiž vyvíjí až do 50 let.
Na tento fakt narazil při svých výzkumech už před dvěma lety americký neurofyziolog Bartzokis. Zjistil, že jinak se chovají tzv. šedá a bílá hmota mozková. Šedá hmota (mozková kůra, kortex) má skutečně maximum své aktivity kolem 20 let, pak její vývoj slábne. Bílá hmota, která představuje to nejdůležitější - nervová spojení (synapse), se však vyvíjí ve frontálním a temporálním laloku až skoro do 50 let. Není to důvod k radosti? Teď už jen s tímto orgánem správně zacházet.
Naštěstí mozek na správném místě mají lidé, kteří letos vybírali člověka, který si zaslouží Nobelovu cenu míru. Nenechali se zlobbovat ani zastrašit a nešli pohodlnou cestou, dát cenu místo skutkům jen podivné figuře. Takže letošní laureátka Nobelovy ceny za mír je Íránka, právnička Šírín Edabíová, která si svojí činností (boj za práva žen a dětí v muslimských státech) a postoji tuto cenu zaslouží. Je jedenáctou ženou, které se dostalo této pocty od roku 1901.
Toto byla radostnější zpráva a jedna absurdita - chudý "Čech": Soudkyně Okresního soudu v Děčíně Jana Havlová ve čtvrtek překvapivě řekla, že Kinský zaplatil soudní poplatky pouze za 12 žalob z celkem 46. U ostatních prý požádal o osvobození od soudních poplatků z důvodů své tíživé finanční situace.
Havlová však Kinského vyzvala, aby tuto skutečnost doložil, a to tím, že zveřejní své příjmy a majetkové poměry. Je to proto, abych mohla o jeho zbývajících žádostech rozhodnout, dodala Havlová s tím, že však lhůta pro dodání těchto údajů vypršela již v září.
Že by se už majetek na všimném rozfofroval a tak se teď poohlíží, kde by co bylo? Stáří, jak je vidět podle starobinců, nestojí za nic. Šikanováni a týráni byli nesoběstační senioři žijící v Domově důchodců na Petruškově ulici v Ostravě-Zábřehu. Poukázala na to ve své stížnosti sociálnímu odboru ostravského magistrátu zdravotní sestra, která v domově pracovala. Případ nyní šetří policie.

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku