Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.10.2003
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Švédská média pod palbou kritiky v případě Anny Lindh
 >POLITIKA: Dostál se namích´, kastelánům nabil
 >Medvědí služba
 >ŽIVOT: Stromy Lidlu vadí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pohoda v zahradní restauraci
 >PSÍ PŘÍHODY: Návštěva hodné paní
 >NÁZOR: Dostál a RRTV, rovnější mezi rovnými
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Vrahem je zahradník
 >NÁZOR: Odhady nejen české poctivosti
 >EKONOMIKA: FED určí další směr akcií
 >HUDBA: Iva Bittová homeless
 >POSTŘEH: O dopisech štěstí
 >GLOSA: S peřinou do hotelu
 >PENÍZE: Banka finančním poradcem?
 >MEJLEM: Několik vtipů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
14.10. POLITIKA: Dostál se namích´, kastelánům nabil
Jiří Wagner

Podle sdělení deníku Novinky.cz se ministr Dostál "v pátek (pozn. 10.10.) dopoledne sešel se čtyřmi kastelány památkových objektů z oblasti Křivoklátska, kteří se na něho v srpnu obrátili otevřeným dopisem. Stěžovali si na nedostatečnou péči státu o památky".
To ale neměli kasteláni dělat! Dostál se namích´ a kasteláni měli velkou kliku, že nebyli svázáni Šálovou šálou a vhozeni do nejbližší hladomorny.

Panu Dostálovi nebylo po chuti, že kasteláni sepsali petici, v níž si v srpnu postěžovali Parlamentu na to, že evidentně nebudou mít peníze na výplaty průvodců, budou muset omezovat provoz na hradech a zámcích a že jim nový systém centralizace památkové péče neumožňuje nakládat s penězi jako dříve. Jinými slovy vytýkali ministrovi to, že po půldruhém roce pod Státním ústavem památkové péče, respektive Národním památkovým ústavem jsou části jejich objektů v havarijním stavu a téměř se zastavily práce stavební údržby. Tehdy jim Dostál slíbil, že peníze budou a že platy by se mohly zvýšit o deset procent. Jenže ouha! To bylo v srpnu - dnes žijeme v jiné době a státní peníze hlídáme přece víc, než ty dřívější prohnilé Klausovy vlády!

Páteční schůzka byla na soudruha ministra zřejmě příliš a mimo jiné kastelánům řekl, že propříště nesmějí řešit problémy formou zasílání otevřených dopisů a zejména je upozornil, že jsou zaměstnanci státní správy a musí se svými podněty postupovat standardním způsobem, především komunikací se svými nadřízenými. No bodejť, kasteláni nejsou v ROH.

Ministr Dostál - pár dní před jednáním o podobě budoucího státního rozpočtu patrně přeci jen v úzkých - se dokonce neudržel a začal se podivovat nad tím, že kastelánka hradu Křivoklát Marie Šindelková kritizuje systém přidělování státních finančních prostředků, ačkoli sama (údajně - pozn.) způsobila v minulosti svými některými rozhodnutími, která byla v rozporu se zákonem, státu škody ve výši téměř půl miliónu. Paní Šindelková poté prohlásila, že to byla Dostálem účelově zkreslená nepravdivá informace a že ona bude přemýšlet nad tím, co podnikne a zda na pomlouvače nepodá trestní oznámení.

Inu, nezapře se bývalý člen KSČ a je tudíž pro něj typické, že podá-li na tebe někdo stížnost, okamžitě stěžovatele nejprve pošpiň a hned poté ztrestej. Paní Šindelková si tedy bude muset zřejmě v brzké době hledat nové zaměstnání (pokud se ovšem Dostál nedomluví s kamarádem Grossem na mnohem účinnějším způsobu represe).

Od jistě vzdělaných čtyř kastelánů by se ale rovněž dala očekávat vyšší úroveň jednání. Pro své odloučení na hradech jsou však možná příliš izolováni od informací a tudíž nevědí, jak to u nás chodí. Jsou čtyři, a to na založení odborové organizace stačí. Pak by jim už Dostál vyhazovem vyhrožovat nemohl, oni by si mohli psát kam by chtěli, stali by se častými hosty v socialistické televizi, možná i Jana Bobošíková by některého z nich pozvala do všemi politiky vyhledávané Sedmičky a kdyby před Úřad vlády přivezli žebřiňák s hnojem a hromadu rozbitých cihel a šindelů na důkaz zchátralosti svých svěřených majetků vysypali přímo před Špidlovu limuzínu, dostali by na ochranu i policejní doprovod. Dokonce i tu symbolickou rakvičku s pohřbívaným Dostálem by mohli před ÚV (rozuměj: Úřad vlády) za účasti televizních kamer položit. Výhružná gesta a zaťaté pěsti by s úsměvem ponechali na socialistickém ministru Dostálovi.

A to by v tom byl čert, aby se v našem děravém rozpočtu peníze na splnění všech jejich požadavků nenašly! Jejich škoda, že se nedokázali poučit z jednání jiných svých kolegů, též státních zaměstnanců.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku