Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.10.2003
Svátek má Renáta
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Moji spolucestující
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Seď doma Solvino!!!
 >POLITIKA: Haider si zaslouží omluvu
 >ZDRAVÍ: Vysoké podpatky vedou k artróze nebo erotice?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Naposledy jsem byl zombivcem
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak Vločka venčila Barta
 >FINANCE: Špidlův blahobyt
 >ŠVÉDSKO: Koho chrání švédská demokracie
 >BEZPEČNOST: Máte také doma trojského koně na prodej viagry?
 >NÁZOR: Majetková přiznání
 >GLOSA: Proč nevěřit odborářským předákům.
 >Kuplíři míří na východ
 >FILM: Pláč, sníh, krev
 >REAKCE: Vstup do EU omezí demokracii i svobodu
 >CO JE DEFINITIVNÍ aneb zamyšlení pouhé

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
13.10. ZDRAVÍ: Vysoké podpatky vedou k artróze nebo erotice?
JITA Splítková

Jsou vysoké podpatky nebezpečné?
Ve smyslu příčiny artrózy kolenních kloubů prý NE.
Donedávna se myslelo, že ženy nosící vysoké podpatky zákonitě ve stáří více trpí artrózou kolenních kloubů než ty, co takovou obuv nenosí. Doktoři kladli rovnítko mezi vysoké podpatky a artrózu kolen a viděli v nich hlavní příčinu této nepříjemné bolesti. Ono se to tak trochu nabízelo, protože artritidou kolenních kloubů z celé populace onemocní převážně jen ženy, mužům se vyhýbá. Tuto jejich spekulaci se snaží vyvrátit vědci.
Profesor Ray Fitzpatrick z Oxford Brookes University, o tomto problému píše v Journal of Epidemiology and Community Health. Podle jeho výzkumů 55,2% žen s artritidou kolenních kloubů nosilo podpatky 7,5 cm na rozdíl od 67,1% žen z té části ženské populace, která artritidou neonemocněla. Podle profesora za toto onemocnění žen může těžká práce nebo jiné poškozování kolenních kloubů - úrazy, namáhavý sport, kouření a nadváha. V každém případě vysoké podpatky jen ve výjimečném případě prý mohou za artrózu kolenních klubů.
Ať už má pan profesor pravdu nebo nemá a mají ji doktoři, je to celkem jedno. Móda je móda, milé dámy, i kdybychom ve stáří kvůli ní měly jezdit na vozíčku. Naštěstí je v dnešní době Móda na nás hodná a benevolentní, takže je jedno jestli nosíme pohodlné sportovní boty nebo lodičky na podpatku (ono i ty mohou být někdy pohodlné, ale ne delší dobu).
Ještě jeden fakt je na číslech kolem kolenní artritidy zajímavý - a to ten, že ji má malé procento mužů, a když si uvědomíte, že je tedy následkem těžké práce, která namáhá kolena je jasné kdo z lidské populace je pracovitější. Jasně, že my.
V souvislosti s vysokými podpatky mě napadá jeden starší výzkum - podle sexuologů jsou prý i určitým afrodiziakem pro muže. Žena v nich vypadá svůdněji, jelikož chůze na takovýchto podpatcích je elegantní a nejistá - žena v nich například nemůže moc běžet, jen dělat titěrné krůčky a tím je samozřejmě více zranitelná a zdá se být křehčí, ženštější než třeba i je a právě to v mužích prý vyvolává pocit ochranitelství a vzrušení...
celý článek najdete zde na Futurologii
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku