Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.10.2003
Svátek má Renáta
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Moji spolucestující
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Seď doma Solvino!!!
 >POLITIKA: Haider si zaslouží omluvu
 >ZDRAVÍ: Vysoké podpatky vedou k artróze nebo erotice?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Naposledy jsem byl zombivcem
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak Vločka venčila Barta
 >FINANCE: Špidlův blahobyt
 >ŠVÉDSKO: Koho chrání švédská demokracie
 >BEZPEČNOST: Máte také doma trojského koně na prodej viagry?
 >NÁZOR: Majetková přiznání
 >GLOSA: Proč nevěřit odborářským předákům.
 >Kuplíři míří na východ
 >FILM: Pláč, sníh, krev
 >REAKCE: Vstup do EU omezí demokracii i svobodu
 >CO JE DEFINITIVNÍ aneb zamyšlení pouhé

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
13.10. NÁZOR: Majetková přiznání
Pavel Kuthan

Majetková přiznání od 0,9 -1,5 mil.Kč dělá z ČR policejní stát.
Sobotkova nová doktrína majetkových přiznání se svým současným navrženým limitem podání dělá z původní myšlenky dohnat tuneláře, daňové úniky mnohých zlodějů a mafiánů, nesmyslný bič na téměř každého daňového poplatníka. Populistické řeči ČSSD o tom, že se majetková přiznání budou dotýkat jen lidí nad deset milionů při součtu manželů pak nad dvacet milionů, jsou ty tam.
Každý, kdo vlastní byt, bude nucen dělat případný odhad na své náklady a majetkové přiznání. Přikoupí-li si příští rok jakékoli auto, bude dělat majetkové přiznání. Koupí-li si po letech pozemek ať už na zemědělskou výrobu či na stavbu domku, opět majetkové přiznání. Koupí-li si garáž, další majetkové přiznání. Řečičky o tom, že bude dávat při tomto limitu majetkové přiznání dvakrát až třikrát za život, jsou jen populismem. Jako by nestačilo, kdyby se zavedla povinnost podat daňové přiznání pouze na žádost policie, pokud vyšetřuje ekonomickou kriminalitu.
Staneme se policejním státem, kdy na jednoho daňového poplatníka bude jeden úředník finanční policie? Už je úředníků 350 000 a jejich počty stále nekontrolovatelně rostou. Jsou jedna velké rodina plná známých dalších známých, dohazují si teplá a dobře placená místa ve státní správě naoko maskovaná výběrovým řízením. Konečně odboráři ve své zášti budou spokojeni, až polovina jejich členů bude dávat majetková přiznání a s láskou budou na své bossy vzpomínat.
Přitom potírání daňových úniků a dohledávání ukradeného majetku pomocí majetkových přiznání ve své principu tak jednoduché. Stačí se inspirovat Obchodním rejstříkem, podívat se na ty hordy převážně nepoctivců či zkorumpovaných osob, které působily v mnoha s.r.o. nebo a.s. v současné době v likvidaci. Najdeme tam zvučná jména nejen poslanců ČSSD či politiků z komunální sféry. Je tam i mnoho lidí, kteří si založili společnost za účelem převodů majetku či peněz na jiné společnosti a likvidací provádí výmaz a zametají za sebou stopy po jejich působení. Tam je to pravé pole působnosti pro majetková přiznání. Člověk, který slušně podniká, pokud není zloděj a zkorumpovaný lump, nepůsobí v deseti či dvaceti akciovkách nebo s.r.o., nemá zapotřebí dávat společnosti do likvidace. Jistě, někdy je v tom opravdu špatný podnikatelský záměr, ale to lze vysledovat.
Proto by se v Obchodním rejstříku měly stále zobrazovat společnosti a lidé v jejich statutárních orgánech i po likvidaci, nejen pro potřeby policie, ale i pro ostatní občany, aby se měli před takovým člověkem na pozoru, pokud budou chtít investovat do společností, kde tací působí, nebo s nimi chtějí vejít do obchodního styku. V ČR je už národním sportem založit si s.r.o., přeprat přes něj majetek či peníze, nadělat na něj dluhy, aby věřitelům, ať už je to správa soc. zabezpečení, zdrav. pojišťovna, banka, či jiný věřitel zůstaly oči pro pláč a pak si ho ještě drze zlikvidovat, ač jste v něm byl kdysi jednatel nebo jiný statutární orgán.
Třikrát a dost. Pokud u třetí společnosti nevyrovnáš dluhy, tak dále už jen jako zaměstnanec mimo manažerské pozice, když jsi tak špatný podnikatel, nebo člen statutárních orgánů stále krachujících společností.Bez možnosti získat živnostenský list. Tam by měl takový vykuk mít povinnost po účinkování ve více jak třech společnostech podat majetkové přiznání. Tam je orná půda pro tuto myšlenku. Ale to by se šláplo na nohu i mnoha mocným, kteří si nyní hrají třeba na zastánce zaměstnanců, nebo jsou napojeni na vrcholové politiky ve státní správě či na velké tuneláře. To se přece nechce.
Raději budeme otravovat občana, který neprovedl nic jiného, než že chtěl kupříkladu bydlet, a splníme tak volební program, který v tomto případě jde s nesmyslným limitem proti občanovi.
Pavel Kuthan st.
Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku