Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.10.2003
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Švédská média pod palbou kritiky v případě Anny Lindh
 >POLITIKA: Dostál se namích´, kastelánům nabil
 >Medvědí služba
 >ŽIVOT: Stromy Lidlu vadí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pohoda v zahradní restauraci
 >PSÍ PŘÍHODY: Návštěva hodné paní
 >NÁZOR: Dostál a RRTV, rovnější mezi rovnými
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Vrahem je zahradník
 >NÁZOR: Odhady nejen české poctivosti
 >EKONOMIKA: FED určí další směr akcií
 >HUDBA: Iva Bittová homeless
 >POSTŘEH: O dopisech štěstí
 >GLOSA: S peřinou do hotelu
 >PENÍZE: Banka finančním poradcem?
 >MEJLEM: Několik vtipů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Švédsko  
 
14.10. MÉDIA: Švédská média pod palbou kritiky v případě Anny Lindh
Queen Čiči

Ve středu 24.9. byl ve 12.30 po 8 dnech vyšetřovací vazby propuštěn na svobodu původně hlavní podezřelý, 35letý muž. Policie mu pomohla dostat se na svobodu nepozorovaně (ležel na zemi pod plachtou v policejním voze). Důkazy, které vedly k jeho zadržení, se ukázaly být zavádějící a nepostačující. Osm dní, které strávil tento muž ve vazbě, využila švédská média k tomu, aby zjistila vše o jeho minulosti, včetně nepovedených rodinných vztahů, agresivních sklonů, střetů se soudy a sexuální orientace. Tento muž je zcela zproštěn obžaloby, neboť na jeho místo nastoupil týž den 24letý muž, pravděpodobně skutečný vrah.

Nyní se diskutuje napříč médii o etických hranicích novinářské práce. Žurnalistům je vyčítáno, že získané údaje zveřejňovali příliš brzy a tím ztěžovali policejní pátrání. Dále, že zveřejňovali o zadrženém údaje osobního charakteru, nemající žádnou souvislost s případem. A dokonce i to, že vytvářeli tlak na policii, která pak zveřejnila i údaje, které původně chtěla v zájmu vyšetřování skrýt.

Novináři se brání. Poukazují na to, že šlo o událost hodnou té nejvyšší pozornosti a mimořádně sledovanou občany. Hájí se svobodou slova. Šéfredaktoři největších deníků (Svenska Dagbladet, Svenska Nyheter, Expressen) a odpovědní pracovníci televize ( Svenska Television) jsou v různé míře připraveni čelit obvinění z šíření pomluvy ze strany postiženého. Jeho advokát Gunnar Falk se nechal slyšet, že 35letý muž by mohl získat od státu odškodné za neoprávněnou vyšetřovací vazbu až do výše půl milionu SEK. Obvyklá taxa je prý za týden vyšetřovací vazby 5 000 SEK, ovšem takto sledovaný případ si podle advokáta vyžádá prý částku mnohonásobně vyšší. Týž advokát obhajoval v případu vraždy Olofa Palmeho v roce 1986 33letého muže, který byl také zprvu obviněn z Palmovy vraždy, později však propuštěn pro nedostatek důkazů. Ten obdržel odškodné 180 000 SEK od deníku Arbetet za zveřejnění jména a fotografie.

Nyní sedí ve vazbě 24 letý Mijailo Mijailovic, jehož rodiče pocházejí ze Srbska. Úplné jméno a fotografii zveřejnil jediný švédský deník Dagens Nyheter a švédská televize TV 4. Mladík čelí závažnému obvinění z vraždy Anny Lindh. Tíha důkazů je podle policie taková, že přestala sledovat jiné stopy. Podle většiny deníků jde především o přítomnost jeho DNA na čepici náležící prokazatelně vrahovi. Ještě se čeká na výsledky expertízy z Angkie. Obviněný prý podle některých svědků ze svého okolí Annu Lindh nenáviděl, měl o ní prohlásit, že "dělala smrtelně vážné chyby".

Expressen spekuluje též o mezinárodních souvislostech. Švédská ministryně zahraničí navštívila Srbsko v době atentátu na premiéra Zorana Djindjice, který měla mít na svědomí domácí mafie. Anna Lindh politickou vraždu odsoudila na evropském fóru. Zadržený pravděpodobný vrah je prý obdivovatelem této srbské mafie.

Až teď (poprvé 28.9.) se v médiích objevily informace o tom, že Ministerstvo zahraničí (UD) žádalo tajnou policii SÄPO už v srpnu, před začátkem kampaně za připojení Švédska k EMU, o ochranku pro Annu Lindh. Odpověď zněla: neexistuje žádný důvod ohrožení. Ministryně, která byla hlavní osobou kampaně, média jí přezdívala "královna ANO", se zúčastnila v rámci kampaně za EMU celkem 20 shromáždění, v prvním zářijovém týdnu jí bylo na třech místech (Gävla, Uppsala, Växjö) vyhrožováno a nenávistně spíláno. Ani tehdy nebyla policie v dosahu, ačkoli v ostatních případech bývala přítomna policejní patrola. Poslední žádost o tělesnou ochranku pro Annu Lindh podalo Ministerstvo zahraničí 5 dní před vraždou. Odpověď státní tajné policie byla stejná: není důvod.

Ve všech událostech souvisejícím s vyšetřováním poněkud zaniklo to nejpodstatnější: zbytečná smrt člověka, matky dvou chlapců ve věku 9 a 12 let. Její rodinný život byl podstatnou částí Anny Lindh. Mnozí evropští politici s údivem zaznamenali při svých návštěvách Švédska, že jejich rovnocenná partnerka na evropském kolbišti se jim nemůže věnovat po večerech, neboť je má vyhrazeny pro svou rodinu.

Anna Lindh byla energická a velmi pozitivně laděná žena. Nebála se říct svůj názor doma, ani v zahraničí. Odvážně čelila útokům opozice. Svým synům vštěpovala, že člověk, který má nenávist v svém srdci, není dobrým člověkem.

Fakta pro čtenáře, aby se ve složitém případu lépe orientovali:

Středa 10.září: 16.26 hlásila policejní patrola, že Anna Lindh byla přepadena neznámým mužem v obchodním domě NK a zraněna nožem

Čtvrtek 11.září: 05.29 v nemocnici Anna Lindh svým zraněním podlehla

Pátek 12. září: Vyšetřovací oddělení uvedlo, že vrah byl pravděpodobně zachycen na kamerách ostrahy NK a že se našla čepice, plášť a vražedná zbraň

Neděle 14. září: Policie zveřejnila nahrávky hlídací kamery

Úterý 16. září: 21.07 Policie zadržela 35letého muže

Středa 17.září: Obviněnému byl přidělen jako advokát ex offo Gunnar Falk

Pátek 19. září: Žalobce Krister Petersson požádal pro 35letého muže o vazbu z důvodu podezření (lehčího stupně) z vraždy Anny Lindh

Středa 24. září: 35letý muž byl zbaven podezření z vraždy a propuštěn na svobodu, místo něj byl zadržen ve vyšetřovací vazbě 24letý muž z důvodu vážného podezření z vraždy Anny Lindh

Neděle 28.září: Bývalý obžalovaný 35letý muž zažaloval žalobce K. Peterssona z důvodu "čarodějnického procesu" , kterému byl vystaven v době vyšetřovací vazby

Queen Čiči

Pozn. Článek byl ve zkrácené verzi uveřejněn v Hospodářských novinách 30.9.2003
Další články tohoto autora:
Queen Čiči

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku