Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.10.2003
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Švédská média pod palbou kritiky v případě Anny Lindh
 >POLITIKA: Dostál se namích´, kastelánům nabil
 >Medvědí služba
 >ŽIVOT: Stromy Lidlu vadí
 >ARCHITEKRUTA: Trmalova vila - paráda ve Strašnicích
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pohoda v zahradní restauraci
 >PSÍ PŘÍHODY: Návštěva hodné paní
 >MEJLEM: Několik vtipů
 >NÁZOR: Dostál a RRTV, rovnější mezi rovnými
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Vrahem je zahradník
 >NÁZOR: Odhady nejen české poctivosti
 >EKONOMIKA: FED určí další směr akcií
 >HUDBA: Iva Bittová homeless
 >POSTŘEH: O dopisech štěstí
 >GLOSA: S peřinou do hotelu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
14.10. ARCHITEKRUTA: Trmalova vila - paráda ve Strašnicích
Zdeněk Lukeš

Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra (1871-1923; psal jsem o něm už zde) přišel do Prahy ze svých vídeňských studií na tamní Akademii výtvarných umění v roce 1898. V sedmadvaceti letech byl jmenován profesorem na Uměleckoprůmyslové škole, ač měl za sebou jen projekt adaptace zámku Červený Hrádek pro svého mecenáše barona Mladotu ze Solopysk, který ho podporoval na studiích, a výstavu cestovních kreseb z Itálie, kterou mu uspořádal spolek Mánes. V zápětí získal první významnou zakázku na návrh průčelí Peterkova domu na Václavském náměstí. Krásná secesní stavba (1899-1900) však byla podrobena zdrcující kritice starší generací konzervativců, kterým vadilo, že sem Kotěra a další absolventi vídeňských škol tahají "cizáckou" secesi. Kotěra byl nějakou dobu bez zakázek, kolem roku 1900 se proto věnoval drobnějším projektům - navrhoval nábytek, vozy elektrické dráhy hl. m. Prahy (nádherný secesní tzv. primátorský vůz najdete v expozici starých tramvají ve střešovické vozovně). Navrhl taky několik menších rodinných a víkendových domů - v rakouském St. Gilgenu, v Černošicích (Fröhlichův domek) a taky vilku pro pana Trmala v tehdejším satelitu Prahy Strašnicích. V dnešní Vilové ulici stojí už 100 let stavba, na které je hojně užito dřeva (štít, interiéry). Připomíná starou venkovskou chalupu, v detailu ale najdeme secesní ornamenty. Na zahradě stojí ještě besídka a altán (obnovený).

Stavba byla před pár lety v havarijním stavu. Tehdy jsme ji dokumentovali s nadací CORA. Pak ji koupila radnice v Praze 10, opravila ji a z části ji dnes využívá jako malé kulturní centrum. Pořádají se tu přednášky, semináře a každý rok strašnické vinobraní.

Se ženou jsme si udělali nedávno procházku na Vinohradský hřbitov, kde jsme navštívili Kotěrův hrob, a pak sešli do Strašnic podívat se na Trmalův domek. Na zahradě probíhala oslava vinobraní, popíjel se burčák a bylo tu plno. Jan Kotěra by měl radost. Návštěvu další zachráněné památky doporučuji, přátelé, i vám.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku