Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.10.2003
Svátek má Tereza
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Dokonale "korektně" politická volba
 >SVĚT: Dárek k čínskému národnímu svátku
 >DOPIS: Ministru Dostálovi
 >VĚDOHLED: Chytrá pilulka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Kill Bill
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes jitrničku ukrad
 >POLEMIKA: Víme, o čem je ústava EU?
 >POLITIKA: Užitečnost ombudsmana
 >FEJETON: Už nechci vyhrávat !!!
 >MEJLEM: Kdo je v tísni?
 >EKONOMIKA: Snížení sazeb by trh s dluhopisy neovlivnilo
 >PENÍZE: Vedlejšákům odzvonilo?
 >POSTŘEH: O slovech
 >MEJLEM: Vtip o inteligenci
 >MÉDIA: Švédská média pod palbou kritiky v případě Anny Lindh

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
15.10. POSTŘEH: O slovech
Ivo Rýznar

Od jisté doby se u nás stalo velikou módou používat cizí slova, cizí názvy. Téměř pro všechno. Z obchodů se staly markety nebo shopy, co bylo kdysi dobré je nyní oukej, tiskové konference se přetransformovaly na brífingy, televizní zpravodajství už nesledujeme z hlasatelny ale z ňůsrůmu. Styk či práce s veřejností je pablik rilejšn, nějaký čas už nekupuji dětem hračky ale tojs. Jen mne udivuje, že pořád ještě občas zajdu do hospody a nikoli do selůnu.

Kdo neovládá alespoň zčásti anglický jazyk je leckdy ztracen. Bůhví, proč se používají právě anglické názvy. Snad proto, že východoasijské znaky by byly pro drtivou většinu z nás pořádným nutem (oříškem).

Pak jsou cizí názvy, které se do češtiny převzaly už v minulosti a jejichž význam je všem jasný. Příklad? Nevyznám se v jízdním řádu, odjezd vlaku si zjistím u okénka, kde podávají infomejšn. A koneckonců telivižn máme doma skoro všichni, že?

Existuje ještě třetí kategorie cizích slov. Pro mne tedy určitě. Slov, o jejichž významu jsem doposud nikdy nepochyboval, ale jak se tu a tam ukáže, přece jenom ještě tápu. Kupříkladu taková kosmetika, slovo bezpochyby převzaté z jazyka cizího. Moje představa o ní byla vždy spjata s všemožnými krémy, mastmi, pleťovými maskami a vodičkami. Zkrátka s péčí o kůži. Mimochodem, teď mne napadá, zda krém na koženou obuv lze také zařadit mezi kosmetiku. Ale dnešek s ní, tedy s tou představou, značně zamával. Začínám dokonce spekulovat, k čemu vlastně slouží kosmetické salóny.

Z automatu, na jehož plechovém kabátku je honosný nápis "COSMETIC SHOP", lze totiž za patřičný obnos obdržet krabičku prezervativů...


Další články tohoto autora:
Ivo Rýznar

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku