Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.10.2003
Svátek má Havel
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Bravo, policie!
 >ZAMYŠLENÍ: Ústava EU neboli debata o prázdnu
 >NÁZOR: Nebojme se bát Evropské ústavy (I.)
 >GLOSA: Klidná síla v akci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výhoda výhod
 >PSÍ PŘÍHODY: Mněňák
 >STŘÍPKY: Střípky o holandských problémech s problematickými přistěhovalci.
 >ŽIŽKOV: Barák roste do krásy
 >PENÍZE: Úspěšná banka bez poboček
 >SVĚT: Čínský pokrok tancem
 >HUDBA: Němci nejsou studení
 >FILM: Tichý potlesk
 >CHTIP: Jeden o právnících...
 >CHTIP: Seniorova pomsta
 >MROŽOVINY: Dokonale "korektně" politická volba

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
16.10. HUDBA: Němci nejsou studení
Pavel Košek

ROK 1993 - Dne 12. září jste odjela do Německa, neznala jste ani slovo německy. Co vás za těch 10 let v Německu nejvíce oslovilo?

Uf, to je těžká otázka. Byla jsem překvapená, že Němci nejsou tak studení, jak se to o nich říká, že se mi jejich jazyk po letech dokonce líbí a že se tady cítím opravdu dobře. Sice je můj domov dále Praha, ale v Německu mám už svoje "doupě".

ROK 1994 - V tomto roce měli Die Happy v březnu první koncert a v květnu jste u otce ve studiu nahráli první EP. Jak na vás po letech Better Than Nothing působí?

Abych pravdu řekla, dost hrozně ;-) Hlavně můj hlas nemůžu slyšet – zpívala jsem strašně hluboko - hihihi. Nechápu, jak to lidi v Německu na internetové burze e-bay můžou za 120 Euro koupit. (když jsem přepisoval tento rozhovor, nabízeli Better Than Nothing na e-bay.de za 168 Euro – cca 5500 Kč – pozn. red.)

ROK 1995 - Poprvé jste hráli v Praze. Jak vás přijalo publikum?

Udiveně, ale pozitivně. Já jsem byla strašně nervózní, bylo tam hodně lidí, které od malička znám, kteří si mě jako rockerku neuměli představit. Byl tam i táta a já se pořád musela dívat jeho směrem, jestli se mu to líbí nebo ne. Ale potom mi moc gratuloval a já byla šťastná jak blecha.

ROK 1996 - Díky LP Dirty Flowers jste se dostali do pozornosti českých médií. Vystupovala jste jako dcera lídra Olympicu?

Já jsem se o to nesnažila, vystupovat jako dcera Petra Jandy. Proto jsem v Čechách nikdy zpívat nechtěla a začala jsem vlastně až v Německu, kde tátu nikdo nezná. Samozřejmě, že to ty média zajímalo hlavně kvůli tátovi, ale slavný jsme potom stejně nebyli a pracovali v Německu dál.

ROK 1997 - Hráli jste na koncertu H-Blockx. Nyní jste na výsluní vy. Co uděláte, až bude hvězda Die Happy pohasínat?

Na tu dobu nechci ani pomyslet. Za těch 10 let působení jsme vždy stoupali po malých stupínkách nahoru a doufám, že se to tak ještě dlouho bude držet. A já budu určitě vždycky zpívat.

ROK 1998 - Rok, kdy jste koncertovali s Guano Apes. Plánujete do repertoáru nějaký cover (jako skladba Guano Apes - Big in Japan)?

Zatím neplánujeme nic. Nelíbí se nám, že spousta lidí dělá covery jenom proto, aby měli úspěch. Třeba jednou něco uděláme, ale zatím to nemáme v plánu.

ROK 1999 - V listopadu podpis smlouvy s BMG Ariola. Vaše první album vyšlo v únoru 2001. Jak probíhala práce na desce?

Bylo to super, točili jsme 4 měsíce, s pauzama, protože jsme mezi tím měli koncerty. Poprvé jsme pracovali s opravdickým producentem, poprvé jsem měla někoho, kdo se věnoval jenom mému zpěvu... bylo to senzační. Když jsme byli hotoví a odjížděli domu, všichni jsme brečeli a věděli, že se něco takového dá prožít jen jednou a že je to u konce. Škoda.

ROK 2000 - Vyšel singl Supersonic Speed, který se mimo jiné objevil i na kompilaci Hardware, která je ohromně zdařilá. Považujete Supersonic Speed za svojí hymnu? Co je vaše průlomová písnička?

Supersonic Speed je naše hymna, i když naše nejúspěšnější písnička byla Goodbye z druhého alba. Tehdy ještě VIVA 2 si nás vybrala a hráli náš videoklip snad 5krát denně - hodně lidi nás takhle poznalo a když pak vyšlo to album, nastoupali jsme v německé hitparádě na 43. místo! Naše druhé album s písničkou Goodbye, kterou zase pořád hráli na MTV, nastoupalo na 15. místo! No a když už se tak vytahuju ;-)... naše poslední deska byla dokonce na žebříčku v Top 10 - jako č. 6!!! To jsme fakt byli šťastní.

ROK 2001 - Album Supersonic Speed a turné. Byl to vstup na hardcorové nebe?

Byl to sice vstup, ale to nebe samo je hodně veliké, a tak jsme se spíš procházeli po předsíni a ještě se nedostali do těch nebeských pokojů ;-) Ale už tenkrát se o nás hodně mluvilo a řady našich fanoušků rostly a rostly... jenom kvůli této desce jsme odehráli 200 koncertů!!!

ROK 2002 - Druhé album Beautiful Morning. Kritiky se hovořily o ještě lepší desce, která potvrdila famózní debut u velkého vydavatele. Vsadili jste na punkrockovou upřímnost bez vnějších tlaků?

Neřekla bych, ze děláme punkrock, spíš jen rock. Měli jsme na to album málo času, víceméně jsme to napsali a natočili mezi 2 šňůrama. 5 týdnů jsme psali, 6 týdnů točili. Skoro všechno to vzniklo v této době a naše firma se nám snažila do toho mluvit. Byl to veliký tlak na nervy, hlavně na moje a hodně jsme se hádali. Až jsme si jednoho dne řekli, ze se nenecháme tlačit někam do kouta a začali na ty výroky všech důležitých kašlat.

ROK 2003 - Co rok, to deska, co deska, to povedenější kolekce skladeb. Třetí album The Weight of the Circumstances. Co způsobilo posun k trochu mírnějšímu pojetí a méně rachotivějším kytarám?

Je to zvláštní, ale nebyl to náš plán. Tentokrát jsme měli víc času a napsali spoustu písniček, které jsme pak začali třídit. Zůstalo jich pak jenom 14 a teprve až tam jsme věděli, jak album bude vypadat. Neplánovali jsme, že potřebujeme 6 rockových, 3 pomalé, atd. Více méně se to album vytvořilo samo.

ROK 200? - Jakou plánujete další desku?

Uvidíme, v jaké budeme náladě. Plánujeme jít asi tak v říjnu 2004 do studia, aby ta 4. deska vyšla tak v dubnu 2005... všechno je ještě ve hvězdách ;-)

Die Happy, The Weight of Circumstances. BMG 2003. 46 minut.


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku