Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.10.2003
Svátek má Hedvika
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Co vyvádíte ženská !!
 >ZE SVĚTA: Výroky prezidenta Bushe jr.
 >PENÍZE: Vsadili jste na správného koně, nebo 'prošustrovali majlant'?
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k tomu jak jsem hrál ve filmu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mněňák je na ústupu
 >NÁZOR: Nebojme se bát Evropské ústavy (II.)
 >MÉDIA: Digitalizace a realistický Mlynář
 >NÁZOR: Brusel nás sjednotí
 >MEJLEM: Reakce ekumenické rady
 >GLOSA: Tři současní poslanci, tři současné kauzy.
 >POSTŘEH: O statistice
 >ZE ŽIVOTA: Bravo, policie!
 >ZAMYŠLENÍ: Ústava EU neboli debata o prázdnu
 >NÁZOR: Nebojme se bát Evropské ústavy (I.)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
17.10. POSTŘEH: O statistice
Ivo Rýznar

Až někdy žasnu, co všechno se dá statisticky vyhodnotit. A přitom se nemohu zbavit dojmu že jde v mnoha případech o prkotiny, které mne - obyčejného človíčka vůbec nezajímají a jen těžko ovlivní můj život. Akorát mi kolikrát vrtá hlavou, jak na tyto výsledky zpracovatelé dat vůbec mohli přijít. Kde jsou zdroje jejich informací?

Včera jsem se z rozhlasu dozvěděl, že průměrný člověk za svůj průměrný život spotřebuje průměrně dvacet kilometrů toaletního papíru. Zajímavý údaj. A když si to tak spočítám, řekl bych že i poněkud děsivý. No schválně. Pokud bych považoval průměrný věk člověka sedmdesát roků, a přijmu-li předpoklad že průměrný člověk vykoná velkou potřebu jednou denně, znamená to den co den odtrhnout z roličky 78 centimetrů papíru. Zdá se to hodně? Mně tedy rozhodně ne! Budu tedy v počítání pokračovat. V naší zemičce žije asi deset milionů obyvatel, pokud bychom nedodržovali nepsaná hygienická pravidla, omotali bychom rok co rok naši zeměkouli toaletním papírem více než dvěstěkrát. Ekologové musí šílet když si uvědomí, kolik lesů takto pro...... Mimochodem, zajímalo by mne jak by se to počítalo, kdyby se prodával místo roliček papír skládaný jako kdysi... :-)

Pořád mi však vrtá v hlavě červíček, jak se na údaj o spotřebě toaleťáku vlastně přišlo. Centrem města chodívám dost často, ještě se mi však nikdy nestalo že by mne zastavila sličná slečna z agentury a ptala se mne, kolik papíru denně odmotávám. Nebo snad výrobci předávají údaje o své produkci statistikům? Dovedl bych si dokonce i představit, že se na veřejných záchodcích evidují počty potřebychtivých a pečlivě se odměřuje papír k potřebě. Netuším ale, jak se vetřít do domácností a kontrolovat jak plundrujeme lesy.

Nebo se snad po vzoru televizních peoplemetrů na záchodech instalují papermetry?


Další články tohoto autora:
Ivo Rýznar

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku