Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 18.10.2003
Svátek má Lukáš
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Chudák dítě
 >GLOSA: České prostředí
 >PŘÍBĚH: Na letišti v roli teroristy...
 >MOBY DICK: Stávka v Českých Textárnách?
 >SERIÁL: Jaký bude 21. díl?
 >MEJLEM: Vtip z cirkusu
 >ZE ŽIVOTA: Co vyvádíte ženská !!
 >ZE SVĚTA: Výroky prezidenta Bushe jr.
 >PENÍZE: Vsadili jste na správného koně, nebo 'prošustrovali majlant'?
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k tomu jak jsem hrál ve filmu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mněňák je na ústupu
 >NÁZOR: Nebojme se bát Evropské ústavy (II.)
 >MÉDIA: Digitalizace a realistický Mlynář
 >NÁZOR: Brusel nás sjednotí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
18.10. Týden v trapu
JITA Splítková

…"Paže mi najednou ochably, hrdlo se mi stáhlo a pryč je najednou má síla, příteli můj," řekl Enkidu.
"Znám dobrý lék na ochablost duše i těla," řekl mu Gilgameš, "v libanonském lese žije strašný Chuvava. Pojďme, porazíme jej, zlo z té země vymítíme a jeho cedry pokácíme!"
"To nebude snadné," odvětil Enkidu, " znám Chuvavův les. Do vzdálenosti šest set kilometrů je jeho les obehnán příkopy a do lesa se nikdo neodváží. Vždyť Chuvavův hlas je bouře, ústa oheň a dech je smrt. Proč jen chceš s ním bojovat ? Chuvavu neporazíš."
"Já chci bojovat a budu bojovat, dojdu až na vrchol cedrové hory, k příbytku Chuvavy a se svou sekerou budu bojovat. Ale ty jestli chceš, si zůstaň tady…

Mýtická příšera Chuvava byla hrdiny eposu poražena, jenže co reálných "příšer a běsů" zůstalo do dnešních dob neporaženo a vítězství nad nimi je ještě více pohádkové než zde citovaný Epos o Gilgamešovi.
I v Poslanecké sněmovně bylo tento týden veselo a sváděla se bitva. Kupodivu ne o prašulky, ale o nové svátky. První návrh je na 27. leden, Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Další je 27. červen, Den památky obětí komunistického režimu, další je 11. listopad, Den válečných veteránů a pak je tam ještě návrh na 8. březen - Mezinárodní den žen.
V bouřlivé diskusi (je na www.psp.cz Stenografický zápis 22. schůze, 15. října 2003) mě zaujaly dva příspěvky:
1. Poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL): Vážená paní předsedající, já chci jenom poprosit pana poslance Ransdorfa vaším prostřednictvím, aby neztotožňoval kolonizaci s šířením křesťanství a nekladl rovnítko mezi vyhlazováním jihoamerických indiánů a šířením křesťanství. Děkuji.
Pan poslanec zřejmě veden příklady nasával a jeho školní znalosti mu vyšuměly z hlavy. Copak úplně zapomněl, že Cortés, Pizarro a další vraždili v Latinské Americe ve jménu křesťanství a s vojáky táhli kněží, kteří hned i násilně křtili místní obyvatelstvo a do jejich svatyní instalovali kříže? Šíření křesťanství souviselo s kolonizací Ameriky, Afriky a dalších zemí a v jeho jménu bylo pozabíjeno neuvěřitelné množství lidí. Nu, poslanec lidovců se chová, jak se od takového poslance čeká.
2. Třešínku na dortík dodal poslanec Petr Bratský (ODS):…Vidím, že se jedná o svátky, které byly navrženy jako významné dny České republiky a u tří z nich se skutečně jedná o události, které se týkají bezprostředně občanů České republiky a dění v našem státě. Jeden z těchto svátků se týká jiné oslavy a může mi někdo možná namítnout, že samozřejmě i ženy máme v naší společnosti, já to vím, jsem ostatně otcem dvou dětí, takže si uvědomuji, že ženy mezi námi žijí, nicméně se domnívám, že zrovna tak bychom mohli navrhnout třeba Mezinárodní den učitelů, to máme ještě svého Jana Ámose Komenského, a bylo by to trefnější, a přesně se takový návrh neobjevuje. Já osobně podpořím tři svátky, které se týkají dění našich občanů v České republice. Jeden z nich ne, ten čtvrtý…
Bratský nám krásně předvedl mačismus v praxi, vadí mu svátek žen - voličky, pamatujte si to.

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku