Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.10.2003
Svátek má Vendelín
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Noemi
 >DOPRAVA: Omluva za špinavý kšeft se nepřijímá
 >ZAMYŠLENÍ: Kam směřuje Zahradil v EU
 >MROŽOVINY: Vzkaz pro Jana Čulíka
 >NET: Vítejte na portálu veřejné správy České republiky
 >PŘÍBĚH: Budování socialismu na nebesích
 >ZE ŽIVOTA: Chudák dítě
 >NÁZOR: Vzbouření lékaři nehodlají dotovat zdravotnictví
 >GLOSA: EUROalibi
 >NÁZOR: Za koho lobuje poslanec Kraus aneb o čem ČSSD nehovoří.
 >PENÍZE: Co přinesou finanční trhy
 >GLOSA: České prostředí
 >PŘÍBĚH: Na letišti v roli teroristy...
 >MOBY DICK: Stávka v Českých Textárnách?
 >SERIÁL: Jaký bude 21. díl?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
20.10. ZE ŽIVOTA: Chudák dítě
Angi

Nedávno se mi dostal do ruky výtvor Magistrátu hlavního města Prahy "Seznam platných názvů veřejných komunikací a prostranství k 4. 9. 2003". Zvědavost mi nedala a zalistovala jsem. Vesnice i ulice jsou často pojmenovány úsměvně pro ty, kteří je neznají a tak jsem se těšila, že si rozšířím sbírku. Názvy pro úsměv by se snad i našly, ale …
Není to tak dlouho, co mě syn poučoval: "Mami, ale to jsou nová pravidla. Dneska se píšou v názvech ulic všechna písmenka velká." Ovšem nyní se dívám na názvy jako "Do borovin, Do roklí, Jánský vršek, K bažantnici, K cihelně, Nad branickým pivovarem, Nad libeňským nádražím, Most legií, Na úlehli, Na krčské stráni, U lípy svobody, U první baterie, U starého židovského hřbitova, …" Zaujalo mě to a zauvažovala jsem, zda si ze mě syn nedělal legraci. Přeci jen, poučoval mě v dubnu, třeba bylo zrovna prvního ? Nebo měl pravdu a ti, kteří tvořili a kontrolovali tento elaborát, nemají děti školou povinné a tudíž nebyli poučeni ?
Listuji dále a zmatek narůstá. Docházím k nesrovnalostem jako "Na horce x Na Horkách", "Na viničce x Na Viničkách" a nebo dokonce i "Na Šancích x Nad šancemi x Pod šancemi". Neumím si to přebrat. Logické mi připadá, že by to mělo být s velkými písmeny stejné. Když však objevuji názvy jako "krále Václava IV", "plukovníka Mráze" a dokonce "K orionce" mám už pocit, že ne dítě, ale Magistrát si ze mě dělá legraci. "To přeci nemůžou myslet vážně ?", uvažuji, a neb jsem člověk od přírody zvídavý, vytáčím přitom telefonní číslo na Ústav pro jazyk český AVČR. A jsem poučena, že pravdu měl syn. Na dotaz, jak je tedy možné, že to čtu v této podobě ?! se dozvím: "Toto je pouze doporučené, úřady se tím nemusí řídit." Nasucho polknu a reaguji celkem logicky, co tedy děti ve školách. Dozvím se, že ve školách jsou pravidla pravopisu závazná. Stále více nechápu, proč pro úřady jsou pravidla jen doporučená, zatímco paskvily vyhotovené nejspíš absolventy zvláštní školy jsou pak závazné pro všechny.
Otázka, která ze zjištěného vyplývá zní: pro koho je tedy pravopis závazný ? Pro media už dávno ne, pro úřady k mému překvapení už taky ne, tak pro koho ? Pro děti a učitele ve školách. Ale proč ? Když ukončí školu, už je nejspíš nebudou potřebovat ani pro úřady. Nebo se snad jednou objeví hrdost na krásný český jazyk a alespoň pro úřady se stane závazným ?
Jen maličkost. Co zatím já ? Mám hodit za hlavu seznam Magistrátu a řídit se pravidly pravopisu, či zatnout zuby a psát dle závazného seznamu K orionce ?
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku