Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 19.10.2003
Svátek má Michaela
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Chudák dítě
 >GLOSA: České prostředí
 >PŘÍBĚH: Na letišti v roli teroristy...
 >MOBY DICK: Stávka v Českých Textárnách?
 >SERIÁL: Jaký bude 21. díl?
 >MEJLEM: Vtip z cirkusu
 >ZE ŽIVOTA: Co vyvádíte ženská !!
 >ZE SVĚTA: Výroky prezidenta Bushe jr.
 >PENÍZE: Vsadili jste na správného koně, nebo 'prošustrovali majlant'?
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k tomu jak jsem hrál ve filmu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mněňák je na ústupu
 >NÁZOR: Nebojme se bát Evropské ústavy (II.)
 >MÉDIA: Digitalizace a realistický Mlynář
 >NÁZOR: Brusel nás sjednotí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
19.10. Honzákovy sexuální fantazie
Pavel Košek

Jazz, ať se to vezme z jakékoliv stránky, má velice výrazný sexuální náboj. Nevím, jestli to není pouze má zamlžená představa, protože když už jde v (soft)porno filmu, erotické scéně či podobně směřujícímu aktu k jistým zásadním průnikům v ději, spustí se jako podkres jazzík. Asociace vzbuzená jakýmkoliv podnětem. Album Present Past seskupení Jaromír Honzák Quintet – to praská erotikou a sexualitou ve švech.

Představovat Jaromíra Honzáka je zbytečnost pro znalé, pro neznalé úkol přesahující možnosti formulovat věty bez zbytečných adorací, stručně, a zároveň výstižně. Jazzová minulost, současnost i budoucnost Jaromíra Honzáka asi bude jen pro skalní příznivce, pro menší alternativce připomeňme jeho působení v Čikory a nebo u bratří Ebenů. Album Present Past lehce přesahuje jednu hodinu. Emocionální, toužebné, pocitové, zraňující – fyzická touha lásky.

Honzák si v instrumentálkách hraje s tóny a motivy, které výstižně a symbioticky vystihuje v bukletu. Dojem mizí jako dým, stejně se však vrací, protože nemá kam utéct. Sexuální napětí se taky kumuluje, opouští tělo, ale v běhu světa se neztrácí a znovu vás nalézá a budí ty samé pocity s dojmem jedinečnosti. Jedinečnost v podání Honzáka je stejně autentická jako milostné prožitky.

Prvních osm skladeb, tedy všechny mimo poslední, se stopáží pět až osm minut nabírají svůdnou nostalgii, která se dostaví po jejich vyslechnutí. Nejbližší představa, která se mi vybaví, je prázdné, ještě teplé, ale chladnoucí lůžko s maličkým oparem vášně stoupajícím z povlečení. A ta poslední? Když sexualitu Honzáka okoření šeptavá erotika dua Tara Fuki, je to téměř na sebedestrukci z vilnosti. Ale když to máte jak ventilovat … každopádně toto album nese etiketu IMPLICIT SEXUAL MUSIC. Doufám, že tento hloupý nápad soudruzi v USA nevezmou vážně.

Jaromír Honzák Quintet: Present Past. 61 minut 12 sekund.


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku