Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.10.2003
Svátek má Vendelín
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Noemi
 >DOPRAVA: Omluva za špinavý kšeft se nepřijímá
 >ZAMYŠLENÍ: Kam směřuje Zahradil v EU
 >MROŽOVINY: Vzkaz pro Jana Čulíka
 >NET: Vítejte na portálu veřejné správy České republiky
 >PŘÍBĚH: Budování socialismu na nebesích
 >ZE ŽIVOTA: Chudák dítě
 >NÁZOR: Vzbouření lékaři nehodlají dotovat zdravotnictví
 >GLOSA: EUROalibi
 >NÁZOR: Za koho lobuje poslanec Kraus aneb o čem ČSSD nehovoří.
 >PENÍZE: Co přinesou finanční trhy
 >GLOSA: České prostředí
 >PŘÍBĚH: Na letišti v roli teroristy...
 >MOBY DICK: Stávka v Českých Textárnách?
 >SERIÁL: Jaký bude 21. díl?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
20.10. NÁŠ RYBNÍK: Co slavit?
JITA Splítková

Poslanci se přeli o svátky, každý si myslí, že by se mělo slavit a nazvat významným dnem ČR něco jiného. Projevují se zde velmi různá osobní přesvědčení jednotlivců. Každý má právo na svůj názor a může si slavit co chce a být proti čemu chce - jen někdy je s podivem, proti čemu někteří lidé (v tomto případě poslanci) jsou. Docela nevhodné mi připadá protestovat proti vyhlášení 8. března (Mezinárodní den žen) jako významného dne. Podle některých poslanců si snad žena nezaslouží svátek? Poslanec Petr Bratský (ODS) svůj názor prezentoval v parlamentu takto:…Vidím, že se jedná o svátky, které byly navrženy jako významné dny České republiky a u tří z nich se skutečně jedná o události, které se týkají bezprostředně občanů České republiky a dění v našem státě. Jeden z těchto svátků se týká jiné oslavy a může mi někdo možná namítnout, že samozřejmě i ženy máme v naší společnosti, já to vím, jsem ostatně otcem dvou dětí, takže si uvědomuji, že ženy mezi námi žijí, nicméně se domnívám, že zrovna tak bychom mohli navrhnout třeba Mezinárodní den učitelů, to máme ještě svého Jana Ámose Komenského, a bylo by to trefnější, a přesně se takový návrh neobjevuje. Já osobně podpořím tři svátky, které se týkají dění našich občanů v České republice. Jeden z nich ne, ten čtvrtý…

Svátek 8. března čili MDŽ se u nás zásluhou komunistů zprofanoval, po listopadu 1989 se tudíž přestal slavit a nahradil ho svátek matek. Mnohé jiné svátky by se nemusely slavit, ale tento si ignorování nezaslouží a svátek matek ho nemůže nahradit, je o něčem jiném.
8. března ctíme památku žen, které se nezařadily do davu a nenechaly se zastrašit a za své přesvědčení mnohdy trpěly i umíraly. Nejedná se jen o bojovnice za ženská práva, ale i vědkyně, umělkyně. V neposlední řadě oslava MDŽ je vyjádření podpory těm ženám, které opravdu nemají vůbec žádná práva a jsou pokládány za něco podřadného (jako třeba islámské ženy, V Africe se také ženám nedaří nejlépe...)
Prostě MDŽ je den mezinárodní solidarity žen všech zemí za rovnoprávnost a spravedlnost. Takto ho chápe vzdělaný ženský i mužský svět.
Pro osvěžení možná v hloubce mozku zapadlých informací:
Koho to napadlo?
V roce 1907 na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu vystoupila rakouská delegátka s myšlenkou, že by se ženy měly v určitý den v roce veřejně scházet a žádat volební právo.
Kdy poprvé ženy hromadně demonstrovaly za svá práva?
Tradice začala poslední únorovou neděli v roce 1908 ve Spojených státech, kdy ženy zorganizovaly první Den žen a demonstrovaly za svá hlasovací, politická a ekonomická práva.
Proč 8. Března?
Datum 8. března bylo vybráno na památku ženských nepokojů proti válce a bídě v roce 1917 v Petrohradě, které posléze přerostly v únorovou revoluci a abdikaci cara. Prozatímní vláda, která poté nastoupila, zaručila ženám volební právo.
Z těchto symbolických i reálných důvodů by 8.3. měl být významným dnem i u nás.

JITA Splítková
osobní webový projekt FUTUROLOGIE


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku