Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 22.10.2003
Svátek má Sabina
  Výběr z vydání
 >POČÍTAČE: Úředník a makro-overkill
 >ARCHITEKTURA: Malá Anglie a ještě menší Holandsko v Praze
 >POLITIKA: Dějiny nezačínají Špidlou
 >MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě o psychologii ztracení se
 >PSÍ PŘÍHODY: S dvěma psy na vodítku
 >POLEMIKA: Je Bělohradský na cestě stát se "užitečným idiotem"?
 >SVĚT: Výtah k nebesům
 >ZAMYŠLENÍ: "Jádro pudla"
 >EKONOMIKA: Oslabení akcií může zvýšit zájem o dluhopisy
 >GLOSIČKA: Falešní vězni
 >MEJLEM: Přísaha Hippokratova
 >PENÍZE: Češi chtějí bydlení vlastnit
 >SVĚT: Ilegální přistěhovalci v USA
 >POLEMIKA: Vzkaz pro Jana Čulíka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
22.10. PENÍZE: Češi chtějí bydlení vlastnit
Martin Zika, www.penize.cz

V rámci konference časopisu Stavební forum věnované problematice realit se uskutečnilo několik zajímavých diskusí. Jedna z nich byla věnována i rezidenčnímu bydlení.
Debatu hned úvodem rozhýbal Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding. Prohlásil, že ceny bytů, především v Praze, jsou značně přehřáté a že do dvou či tří let očekává jejich významný pokles. Podle něj neexistují důvody, proč by měly jít ceny nahoru. Argumentem nemůže být často zmiňovaný vstup ČR do EU, protože ani v různých metropolích Unie dnes nenajdeme stejné ceny a například některé pražské lokality nejsou z cenového hlediska od řady těch světových daleko. "Rovněž chystané zvýšení DPH na stavební práce od roku 2008 růst cen nemovitostí neovlivní," domnívá se Pácal, "ty totiž závisejí zejména na ekonomické síle obyvatelstva. Tedy na tom, kolik jsou lidé skutečně schopni zaplatit. Očekávám spíše, že developerům klesnou zisky," dodává.
Dnešní cenová hladina drahých bytů na úrovni 40 - 50 tisíc Kč za m2 podle něj odpovídající není, jako adekvátní vidí cenu 20 tisíc Kč za m2. "Developeři jistě namítnou, že za tolik se nedá postavit nic. Jenže on taky není důvod, podle mých zkušeností lze totiž v domech běžně narazit na 10 - 15 % volných bytových prostor," říká Pácal. Podle něj je tedy v ČR bytů dostatek, jenže se s nimi špatně zachází. Levných bytů u nás máme nadbytek, jsou ovšem často zablokovány existencí dvojích cen, tedy regulovaným nájemným, říká.

Ceny nemovitostí

Máme se připravit na růst cen nemovitostí, nebo je to jen Boom, boom, booblina?

Pavel Kühn
, zástupce ředitele financování nemovitostí a hypoték České spořitelny , je názoru poněkud odlišného. Je podle něj třeba rozlišovat mezi novým a rekonstruovaným bydlením. V okrajových částech Prahy a také tam, kde kvalita neodpovídá, mohou ceny nemovitostí klesnout. Ovšem obecně jsou ceny bytů v Praze oproti Evropské unii nižší, existuje tedy prostor pro jejich růst, domnívá se Kühn. Ten také řekl, že developeři na sebe realizacemi projektů berou značné riziko, které se pak promítá do jejich marže. Proto představa, že by pro ně byl dostačující zisk třeba jen 1 %, je nereálná. To potvrdil i Giuseppe Colombo, ředitel developerské firmy ICKM, podle nějž jsou náklady developerů skutečně vysoké a pokud má být dodržena jistá kvalita, nelze projekt realizovat za 20 tisíc Kč za m2. Také připomněl, že byty v hodnotě 35 tisíc Kč za metr se v současnosti stále prodávají prakticky ještě před prvním kopnutím do země. "Důležitým faktem je i to, že o bydlení v Praze má stále zájem mnoho lidí z jiných míst ČR," podotýká Colombo.

Náměstek generálního ředitele Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil poté vznesl řečnickou, nicméně poměrně zásadní otázku, zda náhodou růst cen nezpůsobili především developeři a realitní kanceláře svým marketingem. Jakub Sedmihradský, partner realitní kanceláře Lexxus hozenou rukavici zvedl a s úsměvem prohlásil, že realitky jsou v tom bezesporu nevinně, protože lidé jsou o budoucím růstu cen přesvědčeni.

Češi myslí na potomky

Vlastní, nebo nájemní?

Víte, že s hypotečním úvěrem jsou spojeny i další platby? Čtěte v článku Proč nechci byt na hypotéku.

Debatovalo se také o fenoménu posledních let, tedy o hypotékách. Jan Sadil řekl, že velký zájem Čechů o hypotéky je způsoben především nízkými úrokovými sazbami, ale také tím, že se hypoteční banky naučily tento produkt prodávat. "Hypotéka se prostě stává standardem," říká Sadil. S tím ovšem příliš nesouhlasí Jiří Pácal. "Hypoteční boom je z velké části způsoben neznalostí, lidé často neví, že s hypotékou je spojena řada dalších, z celkového hlediska významných plateb," tvrdí. Navíc nájemní bydlení podle něj oproti hypotéce umožňuje vyšší flexibilitu. Této problematice jsme se věnovali i na Peníze.CZ v článku Proč nechci byt na hypotéku.
Podle Pavla Kühna je však pro Čechy důležité vlastní bydlení. "Myslíme totiž hlavně na budoucnost svých dětí a vnuků. Bylo tomu tak i v minulosti, kdy jsme vlastnili alespoň chaty," říká Kühn. Češi podle něj zkrátka především lpí na svém majetku.

Jaká je budoucnost nájemního bydlení?

Účastníci panelu se rovněž zmínili o problematice nájemního bydlení. Jiří Pácal očekává jeho rozvoj. Především proto, jak znova zdůraznil, že nájemní byt oproti bydlení financovanému hypotékou zaručuje nesrovnatelně větší flexibilitu. Za největší překážku pak považuje regulaci nájemného. Ta je důvodem ke skepsi i pro Pavla Kühna, který řekl, že proto není příliš reálné očekávat větší rozvoj nájemního bydlení v horizontu jednoho roku. I z toho důvodu podle něj Češi tolik touží po vlastním bydlení, protože je současný stav tuzemského nájemního bydlení odrazuje (například pronajímání bytů načerno). Jan Sadil závěrem upozornil, že nájemní byty, především s podporou státu, se přesto v ČR staví i nadále.

Tato debata sice nepřinesla nová témata, ukázala ovšem, že i ta "stará" poskytují prostor pro veřejnou diskusi, která je jistě důležitá, a že zajímavých pohledů na tuto problematiku existuje více. Proto se jí na stránkách Peníze.CZ budeme věnovat i nadále.

Myslíte si, že v horizontu dvou tří let ceny nemovitostí v ČR vzrostou, nebo naopak klesnou? Jaké máte pro svůj názor důvody? A co si myslíte o hypotečním boomu? Zapojte se do diskuse!
Další články tohoto autora:
Martin Zika www.penize.cz

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku