Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 22.10.2003
Svátek má Sabina
  Výběr z vydání
 >POČÍTAČE: Úředník a makro-overkill
 >ARCHITEKTURA: Malá Anglie a ještě menší Holandsko v Praze
 >POLITIKA: Dějiny nezačínají Špidlou
 >MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě o psychologii ztracení se
 >PSÍ PŘÍHODY: S dvěma psy na vodítku
 >POLEMIKA: Je Bělohradský na cestě stát se "užitečným idiotem"?
 >SVĚT: Výtah k nebesům
 >ZAMYŠLENÍ: "Jádro pudla"
 >EKONOMIKA: Oslabení akcií může zvýšit zájem o dluhopisy
 >GLOSIČKA: Falešní vězni
 >MEJLEM: Přísaha Hippokratova
 >PENÍZE: Češi chtějí bydlení vlastnit
 >SVĚT: Ilegální přistěhovalci v USA
 >POLEMIKA: Vzkaz pro Jana Čulíka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
22.10. ARCHITEKTURA: Malá Anglie a ještě menší Holandsko v Praze
Zdeněk Lukeš

Pavel Janák
Dnes se pojďme projít po části pražské zahradní čtvrti Ořechovka. Vznikla v první polovině 20. let podle urbanistického návrhu Kotěrova žáka Jaroslava Vondráka. Chytré bylo, že tu záměrně vznikly jak luxusní vily pracháčů, tak i řadové domky pro nižší střední třídu - třeba úředníky. A to vše většinou v anglickém stylu, takže se tu pak často točily detektivky a špionážní filmy, které se měly odehrávat v Londýně.

Vila Vincence Beneše
Uprostřed Ořechovky stojí větší objekt s hospodou, obchody a kinem. Šikmo naproti je velmi zajímavá skupina vil omezená ulicemi Na Ořechovce, Lomenou, Cukrovarnickou a Macharovým náměstím. Tyto velké rodinné domy většinou obývali významní umělci - malíři, grafici, sochaři, architekti. Směrem do Macharova náměstí je třeba vlastní Vondrákova vila, pod ní dům sochaře a vynikajícího medailéra Otakara Španiela, nad ní dům architekta Dryáka atd.

Vila Emila Filly
Architektonicky nejcennější jsou ale vily v tzv. holandském stylu, které v letech 1923-4 navrhl známý architekt Pavel Janák, mj. tvůrce architektonického kubismu (viz článek zde), po Plečnikovi profesor na Umprum a taktéž architekt Pražského hradu. Průčelí domů jsou z neomítaných červených cihel, které vytvářejí dekor buď svými vazbami nebo tím, že jsou vysunuty z líce fasády. Vilu při ulici Na Ořechovce obýval grafik a profesor Umprum Jaroslav Benda (neplést prosím se sochařem Břetislavem Bendou, ten tehdy bydlel na Babě), vedle je vila s velkým samostatně stojícím atelierem pro Bohumila Kafku, známého tvůrce Žižkova pomníku na Vítkově (modeloval ho v provizorním atelieru kousek odtud - tzv. Kafkárně, o níž psal mj. Hrabal, ale spíš v souvislosti se Stalinovým pomníkem, který tu byl taky vytvořen). Nad Kafkovým domem je při Lomené ul. dvojdům sešvagřených malíře Emila Filly a filosofa Krejčího. Filla měl atelier v podkroví s velkým oknem ve štítu. Konečně poslední vila na rohu ulic Lomené a Cukrovarnické patřila dalšímu slavnému malíři Vincenci Benešovi.

Ateliér Bohumila Kafky

Na Ořechovku bychom se mohli v budoucnu vypravit na další ze Psích procházek a prohlédnout si i jiné zajímavé domy v okolí. Snad už za čtrnáct dní v sobotu, příště dám ještě zprávu.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku