Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 22.10.2003
Svátek má Sabina
  Výběr z vydání
 >POČÍTAČE: Úředník a makro-overkill
 >ARCHITEKTURA: Malá Anglie a ještě menší Holandsko v Praze
 >POLITIKA: Dějiny nezačínají Špidlou
 >MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě o psychologii ztracení se
 >PSÍ PŘÍHODY: S dvěma psy na vodítku
 >POLEMIKA: Je Bělohradský na cestě stát se "užitečným idiotem"?
 >SVĚT: Výtah k nebesům
 >ZAMYŠLENÍ: "Jádro pudla"
 >EKONOMIKA: Oslabení akcií může zvýšit zájem o dluhopisy
 >GLOSIČKA: Falešní vězni
 >MEJLEM: Přísaha Hippokratova
 >PENÍZE: Češi chtějí bydlení vlastnit
 >SVĚT: Ilegální přistěhovalci v USA
 >POLEMIKA: Vzkaz pro Jana Čulíka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
22.10. POČÍTAČE: Úředník a makro-overkill
Richard Tichý

Termín "overkill" se svého času používal v souvislosti se zbrojením: jedna strana vyvinula bomby, co zničí protivníka, druhá strana vyvinula systém, co protivníkovy bomby zničí a navíc lépe zničí protivníka, atakdál, až jsme tu měli potenciál, který je schopen vyhladit několik zeměkoulí dohromady (a možná ještě máme). Nejinak je to s používáním počítačů.

Jen blázen si může namlouvat, že počítače nám ušetřily čas ohledně běžné pracovní agendy. O co více dat mohou počítače zpracovat, o to více jich po nás požadují naši obchodní partneři, naši nadřízení i podřízení, o to detailnější jsou statistické ankety a požadavky státních institucí, abychom vyplnili tu jeden, tu více formulářů....
No dobrá, zvykli jsme si. Přestože je úmorné všechny ty formuláře vyplňovat, naučili jsme se, že magickou kombinací kláves CTRL-C a CTRL-V je možné v krátké době vyplnit formulář, který by na psacím stroji zabral celý půlden. Jenže v poslední době nás, běžné uživatele, postihlo prokletí. Úředníci, především ti státní, získali vysokou kvalifikaci v IT. tato kvalifikace se však projevuje poněkud nemístně: namísto běžných formulářů se IT-kvalifikovaní úředníci naučili používat Microsoft Excel, pokud možno v té nejposlednější verzi, a formuláře nám posílají tak, že pro jejich vyplnění:
1. Si musíte koupit co nejaktuálnější verzi Microsoft Office.
2. Povolit makra ve svém Excelu jakožto neuvěřitelné bezpečnostní riziko ohledně virů a ohledně rizika přenastavení vašich vlastních nainstalovaných maker
3. Zapomenout na používání jakýchkoliv jiných operačních systémů, než je právě Windows.

Co naplat, řekl si můj kolega, kterému přišel k vyplnění formulář od nejmenované státní instituce. Já se tam ucházím o peníze, tak musím riskovat a makra si v Excelu povolit. Příslušný IT-kvalifikovaný státní úředník však udělal chybičku: makro nebylo úplně v pořádku a tak mému kolegovi počítač "zbuchnul". Při "zbuchnutí", nebo těsně po něm, ještě daný e-mail ze státního úřadu stačil počítač mého kolegy nakazit virem, cookie, dialerem, cojávím, v každém případě se mu po restartu na obrazovce začaly objevovat hambaté obrázky.
Případní komentátoři jistě namítnou, že je to chyba onoho kolegy: měl si počítač lépe zabezpečit, neměl spouštět makra bez toho, aby si soubor důkladně oskenoval, měl udělat spoustu dalších věcí. Inu, to asi měl. Dnes už to ví, protože za to zaplatil půldnem nefunkční kanceláře a honorářem pro správce systému, který mu to celé opravil.
Bohužel, až mému kolegovi přijde příště další důležitý formulář k vyplnění od státního úřadu, udělá totéž. Nic jiného mu totiž nezbývá. Dostane formulář v Excelu plný maker, opět povolí makra, opět mu zbuchne počítač, opět se mu bude jeho správce sítě smát. IT-kvalifikovaní úředníci totiž mají dost času, aby si vymýšleli čím dál složitější funkce, které zapracují do formuláře, a které vám tím úspěšněji zlikvidují uživatelské prostředí na vašem vlastním PC (abych se stále jen neodkazoval na anonymního kolegu: sám jsem si loni povolil makra, abych mohl vyplnit formulář oponenta grantů Fondu rozvoje vysokých škol, z dílny MFF UK, a dodnes se mi nepodařilo obnovit některé funkce Excelu, které jsem si sám neuměle vytvořil a které mi jejich geniální makra zlikvidovala).
Bylo by moc fajn, kdyby, když už máme samostatné informační ministerstvo, se alespoň státní úředníci začali chovat slušně. To znamená aby zohlednili, že ne každý si může dovolit nejposlednější verzi Microsoft Office, ne každý si může dovolit najímat stálou pracovní sílu, která se bude snažit o zabezpečení před státními makry a jinými výtvory, a ne každý si přeje používat Windows. A aby také uvážili, že jen drobet poučený občan může mít jen těžko důvěru k jejich souborům s makry, když přijdou z adresy, z níž mu v minulosti přišla také řada virů.
A pro ostatní běžné smrtelníky snad jednu radu: žádné soubory s makry si neotvírejte, makra nepovolujte. Je to bezohlednost na straně úředníka, který se nudí a navíc svému šéfovi musí ukázat, čeho všeho dosáhl. Pokud vás žádají o dodání informací do nějakého šibeničního termínu, vytiskněte si jejich soubor (bez povolení maker, samozřejmě), a kolonky s vašimi informacemi vepište do vlastního nového excelovského souboru. A když budou prudit, odkažte je třeba na stránky EU: téměř každý dokument si tam kromě Wordu můžete stáhnout v .pdf nebo .rtf formátu.
Další články tohoto autora:
Richard Tichý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku