Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 23.10.2003
Svátek má Teodor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Nebezpeční psi - mediální bublina nebo realita?
 >FILM: Potopte Bismarcka!
 >LIDŠTINY: Násilí a sex vůkol kolem aneb je dnešní umění hnijící mrtvola?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Není doktor jako doktor
 >PSÍ PŘÍHODY: Nejlepší sezóna roku začíná
 >MÉDIA: Evropský pohled na digitalizaci I.
 >ZE ŽIVOTA: Proč se Citi Bance přezdívá CiNti Bank (II)
 >NÁZOR: Hašteření o cizí peníze
 >PENÍZE: Zapomnětlivci darovali Spořitelně miliony
 >POSTŘEHY: Jména mazlíků
 >POČÍTAČE: Úředník a makro-overkill
 >ARCHITEKTURA: Malá Anglie a ještě menší Holandsko v Praze
 >POLITIKA: Dějiny nezačínají Špidlou
 >MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě o psychologii ztracení se

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.10. FILM: Potopte Bismarcka!
Jiří Wagner

Asi jen málokdo se mohl ve středu v poledne dívat na televizi, většina lidí byla v práci a o to víc je nepochopitelné, proč TV Prima zrovna na tu dobu naplánovala vysílání válečného filmu Potopení lodi Bismarck (Sink the Bismarck!, 1960). Kdyby měli televizní plánovači trochu rozumu a film by televize vysílala ve stejnou dobu o víkendu, měla by vývar z reklamy zcela určitě daleko vyšší (reklamy byly tak krátké, že jsem si ani nestačil uvařit kafe).

Nicméně kdo mohl, sledoval a neprohloupil. V hlavní roli vystupoval Kenneth More jako fiktivní náčelník operačního štábu Royal Navy kapitán Jonathan Shepard, jehož asistentku a asi budoucí manželku wrenku Anne Davisovou hrála Dana Wynter. Zatímco se kapitán Shepard trápil v operačním centru nad možnými úmysly německé bitevní lodi Bismarck, resp jejích velitelů admirála Güntera Lütjense (typicky britský herec Karel Stepanek) a kapitána Lindemanna (Carl Möhner), Bismarck spolu s těžkým křižníkem Prinz Eugen už byl na moři a zanedlouho probíhal první boj, při němž byl dělostřeleckou salvou zničen bitevní křižník Hood a bitevní loď Prince of Wales byla tak poškozena, že se raději dala na ústup.

Kolem Bismarcka se stahují slabé síly britského námořnictva a i když Bismarck na chvíli uniká svým pronásledovatelům, je objeven létajícím člunem Catalina. Z letadlové lodi Ark Royal, povolané od Gibraltaru, vzlétají torpédové letouny Swordfish, ovšem jeden zásah způsobí jen malou trhlinu v přídi - tou však uniká palivo, takže admirál Lütjens musí volky nevolky souhlasit s plavbou do francouzského přístavu za účelem opravy a doplnění nafty. Aby film nebyl chápán jen jako souboj obrovských ocelových monster, v jednom sestřeleném Swordfishi je syn kapitána Sheparda (na konci filmu se kapitán dozvídá o synově šťastném vylovení z vody).

Letouny Swordfish vzlétají z Ark Royal k poslednímu pokusu o zasažení Bismarcka, neboť ten se má za několik hodin ocitnout už v dosahu německých letadel dislokovaných na letištích u francouzského pobřeží. Dvě torpéda loď zasáhnou, ale opět bez vážnějších škod, ovšem třetí torpéda vybuchne na zádi a zablokuje kormidla, takže Bismarck znatelně zpomalí a (aspoň podle záznamů Royal Navy i filmu) začne plout dokola.

Toto zpomalení umožní přiblížení bitevních lodí King George V. a Rodney, jejichž těžké dělostřelectvo spolu s torpédy křižníku Dorsetshire německou bitevní loď potopí.

Dnes, zejména po výpravě Jamese Camerona, už není tak jisté, že potopení Bismarcka způsobily granáty britských válečných lodí (spíš byl potopen vlastní posádkou), přesto však film Potopení lodi Bismarck stále stojí za zhlédnutí - přestože pro našeho diváka zmlsaného barevnou televizí a zblblého Petrem Novotným asi černobílé válečné námořní drama není tou nejžádanější potravou. Nám ostatním nezbývá než sledovat televizní programy a hledat přitažlivá filmová díla v těch nejnemožnějších hodinách.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku