Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 23.10.2003
Svátek má Teodor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Nebezpeční psi - mediální bublina nebo realita?
 >FILM: Potopte Bismarcka!
 >LIDŠTINY: Násilí a sex vůkol kolem aneb je dnešní umění hnijící mrtvola?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Není doktor jako doktor
 >PSÍ PŘÍHODY: Nejlepší sezóna roku začíná
 >MÉDIA: Evropský pohled na digitalizaci I.
 >ZE ŽIVOTA: Proč se Citi Bance přezdívá CiNti Bank (II)
 >NÁZOR: Hašteření o cizí peníze
 >PENÍZE: Zapomnětlivci darovali Spořitelně miliony
 >POSTŘEHY: Jména mazlíků
 >POČÍTAČE: Úředník a makro-overkill
 >ARCHITEKTURA: Malá Anglie a ještě menší Holandsko v Praze
 >POLITIKA: Dějiny nezačínají Špidlou
 >MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě o psychologii ztracení se

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
23.10. POSTŘEHY: Jména mazlíků
Rýznar, Bouška

Dodnes mám rád některé vyloženě dětské knížky, a to z nejrůznějších důvodů. Kupříkladu Mikeše od Josefa Lady. Kdyby se mne někdo zeptal proč, odpověděl bych: "Protože v něm má většina zvířat své jméno." Pašík, Bobeš, kocouři Mikeš a Nácíček. Bůhví proč se mi tato jména líbí víc než značně otřepaná pojmenování ostatních čuníků, vepříků, kozích bradek, mourků a micek. Jsem zkrátka zajedno s vojínem Kefalínem, který v Černých baronech pojmenoval lidově demokratické vepře Licinius, Božetěch a Esmeralda.
Rodiče si před nedávnem pořídili štěně a pokřtili jej jako Bena, tedy jménem po jeho zesnulém předchůdci. A záhy přibyl i malý kocourek. Když jsem jej poprvé uviděl, tedy toho kocoura, otázal jsem se na jeho jméno.
"Nemá žádné konkrétní, říkáme mu buď Kočičák nebo Lumpík, protože hrozně vyvádí."
Opáčil jsem, že bych jej pokřtil jinak. A vyhrkl jsem jméno, které mne v tu chvíli napadlo: "Oskar."
To se však rodičům nelíbilo. Proč zrovna Oskar?
V první chvíli jsem nevěděl co odpovědět. Jak oddůvodnit to, co mne napadlo bez nějakého přemýšlení? Pak jsem ale zakontroval: "A proč ne? Osobně se mi pro toho kocoura líbí víc než T-Mobile nebo Eurotel..."

reakce od Boušky

Jó, jméno domácího zvířete... Mít jméno, to je čest, výsada... To znamená, že jsi člen nějaké společnosti, klanu, rodiny. Když děti pojmenují králíka v králíkárně nebo kapra ve vaně - vsaď botky, že ho nesníte k večeři !!! I když, neumím si dost dobře představit, že by v nějakém velkovepříně nebo velkokravíně dávali chovaným zvířatům jména... On to byl problém s lidmi i dobytkem už za Marie Terezie. Do té doby bylo ve vesnici klidně několik Pepíků, Vašků nebo Karlů. Ale když se začaly dělat seznamy obyvatel (kvůli placení daní, jak jinak), bylo nutno ty Pepíky, Vašky a Karly rozdělit - aby jeden neplatil dvakrát a druhý nikdy... Mimochodem - nebýt toho tenkrát, mohlo by to i dneska vypadat na berňáku nádherně -fronta Pepíků a všichni by křičeli: "Já jsem Pepík a daně jsem zaplatil !!! A dokažte mi, že nééé !!!!!" A u toho jeden úředník a před ním jedno daňové prohlášení, podepsané Pepík :-))) !!! No, zpátky k věci. Takže tenkrát to úředníci vzali jednoduše a nikoho se neptali. Tenhle Pepík byl kovář, takže se jmenoval Pepík Kovář. Vašek byl mrňavej, takže do seznamu napsali Václav Krátký. A Karel? Ten měl síly za dva a dal úředníkovi přes hubu, takže napsali Karel Silný. A bylo vymalováno! No, třebas v Americe u Indiánů to bylo jiné - Sedící býk, Sedm ran, Krvavé koleno... A jenom pro zajímavost, nejhorší trest byl, když někomu sebrali jméno a vyhnali ho z kmene. Zajímavé, že... A ono to fungovalo. A oni se raději nechali zabít, než by přišli o jméno... Trest smrti byl méně, než ztráta jména... Představ si ty dnešní zločince, co mají několik jmen, průkazů a prchají před vězením. Zajímavá zvrácenost, co ??? Časy se mění... Ale né, zpátky k našemu tématu - jak se jmenuje Váš domácí mazlíček? Ten náš je Elliot :-)))


Další články tohoto autora:
Rýznar Bouška

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku