Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 25.10.2003
Svátek má Beata
  Výběr z vydání
 >TÝVÍ: Podivná směs
 >GLOSA: Bonus
 >NÁZOR: Lež
 >NÁZOR: Kalkulačku do ruky a KONTROLUJTE
 >NÁZOR: Dost demagogických řečí kolem platů poslanců a senátorů
 >MOBY DICK: Lidumilnost Českých Textáren
 >KOMENTÁŘ: Amerika - mýty a skutečnost
 >FEJETON: Neplacení daní v demokracii
 >POLITIKA: Jak politici mohou ovlivňovat média
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Žvejkačky
 >PSÍ PŘÍHODY: Noc stvořená pro vraždu
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Za plotem
 >PRAHA: Žofín - rok po povodni
 >GLOSA: Okrajová, ale pozitivní zpráva

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
25.10. Týden v trapu - nesmrtelný důchodce?
JITA Splítková

Vědci na celém světě zkoumají jak nebo čím prodloužit délku lidského života - hledají pomyslný "kámen mudrců". Jedni jej vidí v nízkokalorických dietách, další v systému reprodukce a jiní v metabolismu. S třetí cestou, nazvěme ji metabolickou, je propojen výzkum skupiny amerických a portugalských vědců a ti prohlašují:
Pokud by lidé souhlasili s menšími genetickými změnami, mohli by žít mnohem déle. Lidský věk by šel prodloužit až na 500 let.
Tato odvážná tvrzení vypustili do světa, ne po nějakém alkoholovém večírku či jako opožděný apríl, ale na základě vědeckých výzkumů. Experimentálně neprodlužovali život lidem (zatím), ale červům. Po několika zásazích do jejich genů a hormonálního systému pokusní červi žili šestkrát déle než normální červ - na lidská měřítka požili pět lidských životů.
Červ a člověk? Ano, genom vybraných červů se shoduje s genomy mnoha žijících savců i s lidským.
K zásadní změně v organismu červů došlo pomocí experimentu s inzulínem a hormonem IGF-1. Jak? Zasáhli gen odpovídající za výrobu inzulínu a tím oslabili efekt již jmenovaného hormonu. Tímto se život červů prodloužil dvakrát. Potom u červů odstranili rozmnožovací orgány a došlo k dalšímu prodloužení jejich života (toto je samozřejmě možné a eticky odůvodnitelné jen u červů).
Poprvé při takovýchto experimentech s prodloužením délky života byli pokusní živočichové aktivní po celou jeho délku, což je velký úspěch a naděje do dalších let experimentů.

Chtěl by někdo žít 500 let, i když by celé životní období byl čiperka? Určitě by se zájemců našlo. Třeba tací exprezidenti u nás, ti by se měli. Ó, jéé … Anebo ne? Nejsou náhodou všechny ty renty určené jen pro jediného Pravdualásku? Kdo má hodně, chce ještě víc - staré moudro. Poslanci teď rozebírají, kolik tomu důchodci dají.
Takže popořádku:
Nejvíc by pro bývalé prezidenty (rozuměj pro Pravdualásku) chtěla ze státní kasy (samozřejmě, že ne ze svého) dát Taťána Fischerová (US-DEU)- jinak svatební svědkyně paní exprezidentové Pravdovéaláskové. Dokonce má prý informace, že kancelář Václava Havla stojí měsíčně 150 tisíc. Prosazuje proto, aby měsíčně dostával 1,9násobek poslaneckého platu a paušální náhrady dokonce ve výši 2,8násobku.
Kancelář občana je jeho věc, koho zastupuje? Sebe a jen sebe, své ego a své milce a fanoušky - čili ať si vše financují sami Jak prosté.
Nejmíň si Pravdyalásky cení komunisté chtějí pro něj 0,8 násobek platu poslance. Bývalí prezidenti (rozuměj Pravdaaláska) by tedy mohli brát od 37 200 do 88 400 korun, na kancelář, sekretářku a asistenta pak od 46 500 do 130 200 korun. Co dodat?

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku