Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 27.10.2003
Svátek má Šarlota
  Výběr z vydání
 >DOKUMENT DOBY: Washingtonská deklarace z 18.října 1918
 >DOKUMENT DOBY: Zákon a provolání Národního výboru o vzniku Československa
 >KOMENTÁŘ: Amerika - mýty a skutečnost - část 2.
 >FEJETON: Název pro firmu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní čas se nám navrátil
 >PSÍ PŘÍHODY: Udeřily mrazy
 >ZAMYŠLENÍ: Proč Havel?
 >ZE ŽIVOTA: Za osm stovek s Carmen na stojáka!
 >SVĚT: Velké věno, racionální manželství, racionálnější rozvod
 >FEJETON: Vezmu stavební spoření a nechám si udělat nové kozy...
 >OHLAS: K přednášce pana Kohouta na semináři CEP o návrhu Ústavy pro Evropu
 >NÁZOR: Jiří Pehe, špatný historik, špatný ekonom, zcela špatný politolog
 >PENÍZE: Placení kartou je výhodné, platí to i pro obchodníky?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >TÝVÍ: Podivná směs

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
27.10. NÁZOR: Jiří Pehe, špatný historik, špatný ekonom, zcela špatný politolog
Vít Blaha

V Hospodářské novinách vyšel v pondělí 21.10. článek politologa Jiřího Pehe Dějiny nezačínají Špidlou. Základní premisou tohoto textu je zodpovědnost nynějšího prezidenta Václava Klause za stav národního hospodářství tak jak zůstal po jeho vládnutí do listopadu 1997 a názor, že za dnešní deficity veřejných rozpočtů ve stovkách miliard korun nenesou vinu vlády, které přišly po těch Klausových, ale že je za ně zodpovědný především právě tehdejší předseda ODS a premiér koaličních vlád Václav Klaus.

Ponechme stranou tradiční autorovu obsesi z dnešní hlavy státu a zkusme se věcně věnovat některým tvrzením, která Jiří Pehe uvádí :

"…Velká část toho, za co stát musí v současnosti (i v podobě hrozivého deficitu) platit, souvisí totiž především s počínáním vlád předešlých, zejména dvou vlád vedených Václavem Klausem…."

Při jenom trochu letmém pohledu na strukturu dnešních rozpočtů by Jiří Pehe zjistil to, co ví průměrný publicista mající na starosti ekonomické rubriky novin krajského formátu - totiž, že historicky absolutně nejvyšší zadlužování České republiky v podobě rozpočtů sestavovaných a prosazovaných dnešní vládní koalicí, je dáno především mandatorními výdaji a nikoliv sanací hospodářských kroků Klausových vlád. Svědčí o tom např. následující citace, která pochází z materiálu Koncepce reformy veřejných rozpočtů MF ČR - rozpočtový výhled 2003-2006, který schválila vláda České republiky svým usnesením č. 624 dne 23. června 2003 :

"….Růst deficitů veřejných rozpočtů přitom není způsoben úhradou nákladů transformace v podobě transferů vynakládaných státním rozpočtem a FNM do tzv. transformačních institucí na pokrývání jejich ztrát, jak se často uvádí. ….předchozí graf jasně dokumentoval, že růst výdajů veřejných rozpočtů (ve vztahu k HDP) je enormně vysoký i po očištění o realizované dotace do transformačních institucí…."

a dále :

"….Růst mandatorních výdajů, zejména sociální povahy, se projevuje nejen při pohledu na státní rozpočet, ale také na úrovni celkových veřejných rozpočtů. Celkové výdaje veřejných rozpočtů (po očištění o dotace transformačním institucím), se mezi roky 1995 a 2001 nominálně zvýšily o 55 %, čímž udržely krok s růstem nominálního HDP (56 %). Z hlediska jednotlivých oblastí je patrný na první pohled markantní růst výdajů v oblasti sociálního zabezpečení a sociální péče (95 %)…."

Tolik materiál Ministerstva financí. Jiří Pehe ve svém zcela účelovém tvrzení pak pokračuje takto :

"….Špidlova vláda se dnes potýká s důsledky obrovského zadlužení budoucnosti, které způsobil nejprve komunistický režim, a které pak vlády Václava Klause nejenže neřešily, ale v mnoha směrech ještě prohloubily…"

Za pár týdnů to bude šest let co se rozpadla poslední Klausova vláda. Jedním z důvodů k vystoupení z vlády na který poukazoval tehdejší lidovecký předseda Josef Lux, byl údajný pokus Václava Klause o zamlčení dopisu Mezinárodního měnového fondu, kterým měl MMF upozorňovat na ekonomické problémy České republiky. Mladá fronta Dnes z něj v listopadu 1997 citovala mimo jiné i tuto pasáž :

"…Mise MMF upozorňuje vládu i na další nebezpečí, a to možný deficit státního rozpočtu 15 až 17 miliard korun…"

Takže těch hrozících virtuálních 15 - 17 miliard deficitu bylo jednou z příčin pádu tehdejší vlády. Někdo ze studentů MBA na New York University of Prague, by měl šéfa této instituce upozornit, že deficity které on obhajuje jako reformu jsou o řád vyšší a jenom rozdíly mezi schváleným a skutečným deficitem rozpočtu této vlády bude pravděpodobně vyšší než ten na který upozorňoval iniciativně MMF v roce 1997.

Vít Blaha, 26.10. 2003 www.angle.cz, blaha@angle.cz
Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku