Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 28.10.2003
Den vzniku samostatného Československa
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: To nebyla revoluce, to byl koncert
 >POLITIKA: Hojdare, Hojdare aneb Exempla trahunt
 >SPOLEČNOST: Nejsme udavači
 >GLOSA: V Náchodě krade ředitel finančního úřadu
 >CHTIP: Jak má vypadat vzorové pracoviště
 >NÁZOR: Trapnosti kolem ČEZ.
 >DOKUMENT DOBY: Washingtonská deklarace z 18.října 1918
 >DOKUMENT DOBY: Zákon a provolání Národního výboru o vzniku Československa
 >KOMENTÁŘ: Amerika - mýty a skutečnost - část 2.
 >FEJETON: Název pro firmu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní čas se nám navrátil
 >PSÍ PŘÍHODY: Udeřily mrazy
 >ZAMYŠLENÍ: Proč Havel?
 >ZE ŽIVOTA: Za osm stovek s Carmen na stojáka!
 >SVĚT: Velké věno, racionální manželství, racionálnější rozvod

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
28.10. POLITIKA: Hojdare, Hojdare aneb Exempla trahunt
Jiří Wagner

Jak se zdá, poslanec Josef Hojdar je učenlivým žákem exministra Tvrdíka, který nejdřív podal demisi, o den později ji vzal zpět, aby ji vzápětí podal znovu... a stal se bez jakékoliv kvalifikace šéfem ČSA.

Hojdar je na tom podobně, před třemi měsíci vystoupil z klubu ČSSD, nyní by se tam (možná) zase rád vrátil. Přestože si svým odchodem vysloužil tento do té doby takřka neznámý poslanec patnáct minut slávy, rozložení sil v Poslanecké sněmovně nijak neovlivnil - i přes silácké řeči o nesouhlasu s některými prvky reformy veřejné správy, i přesto, že svým odchodem změnil rozložení sil ve sněmovně. V klíčových otázkách ale stranu podržel, takže výsledkem bylo jen mnoho povyku pro nic.

Nicméně novináři se Hojdara chytili jako klíšťata, o čemž svědčí jen namátkový výběr titulků z MF Dnes:
Hojdar překvapil ČSSD (23.7.)
Hojdar oslabil Špidlu, hrozí pád vlády (23.7.)
Chci být jako Marvanová, říká Hojdar (24.07.)
Hojdar chce reformu významně změnit (27.07.)

Když o Hojdara začal zájem opadat, poslanec vyrukoval s dalším trhákem - je prý odposloucháván! Do věci se na základě jeho oznámení na neznámého pachatele musela vložit policie, přestože podle jeho slov odposlouchávací zařízení objevil ve své poslanecké kanceláři již před rokem! Jestliže policie provádí v naší zemi deset tisíc odposlechů ročně, jeden Hojdar už jí práci nepřidělá, nicméně bylo by zajímavé, kolik prováděných odposlechů se týká našich zastupitelů a z toho kolik je na základě jejich výmyslů. Panu poslanci ovšem ještě někdo poslal obálku s dvěma náboji a nápisem Hojdar BIS, z čehož pro policii vyplynula další práce a aby jí neměla málo, ještě jej musela začít chránit, neboť mu údajně na mobil přišla esemeska, v níž jemu a jeho rodině hrozí pisatel smrtí, pokud nechá padnout vládu nebo odmítne podpořit finanční reformu.

Pan poslanec, známý svou angažovaností v privatizaci severočeských hnědouhelných dolů a členstvím v dozorčí radě České konsolidační agentury, se tedy ze dne na den stal patrně terčem útoků. Pro jeho postoje mu ovšem začalo hřmít i z jiné strany, a to z té sociálně-demokratické. V ní se začalo uvažovat o zbavení stranických funkcí a dokonce vyloučení ze samotné ČSSD. Hojdar tedy podle svých slov začal uvažovat o odchodu z politiky, ostatně reforma prošla bez obtíží a před hlasováním o státním rozpočtu přestal být jeho hlas důležitý úplně, neboť část opozičních poslanců navštívila USA a rozpočet hodila takříkajíc za hlavu a kromě toho z jejího klubu odešel opilec Kott.

Nyní se Josef Hojdar patrně chytá za hlavu u vědomí, že sice na svoji osobu upozornil média, ale sobě nepomohl (zkvalitnění reformy či rozpočtu už vůbec ne) a navíc si značnou část soudruhů pohněval. Začíná připouštět, že se do poslaneckého klubu ČSSD vrátí.

Je na místě spekulace, zda Hojdar neuvažoval o možnosti zaujmout místo Jaroslava Míla, který byl odvolán z vedení ČEZu? O plánu na uvolnění jeho místa musel tento člověk díky svým stykům jistě vědět a patrně by se mu líbila myšlenka na příjmy, jichž jako řadový poslanec nikdy nedosáhne. Bohužel pro něho (nebo pro jiného adepta na výnosnou trafiku) přišla TV Nova se šokujícím odhalením - ve vedení ČEZu nezbyl žádný odborník na atomovou energii a tím byl porušen zákon! Hojdar jako báňský inženýr požadavek na takovou kvalifikaci nesplňuje a dá se s úspěchem pochybovat, že by mezi ostatními zájemci o lukrativní flek byl absolvent vysoké školy se zaměřením na jadernou fyziku a s tříletou praxí v oboru navíc.

Poslanec Hojdar teď má na rozmyšlenou - buď se vrátí do svého klubu, anebo jej stihne stejný osud jako kdysi tak slavného Josefa Wagnera, taky po něm za chvíli ani pes neštěkne. Jaroslavu Tvrdíkovi jeho mizerná kvalifikace v nástupu do honosné funkce nijak nebránila, zákon takovou stupiditu připouští (trh ovšem ne a už teď si můžeme klást otázku, v jakých číslech se naše aerolinky budou pohybovat za rok), ovšem bez malé rošády ve vedení ČEZu (nutno jednoho člena vyhodit a na jeho místo dosadit skutečného odborníka) se na vrcholek společnosti nedostane ani Josef Hojdar, ani žádný z vládou připravených adeptů.

Hojdarovi teď zřejmě nezbývá nic jiného než zatnout zuby a, jak říká staré výstižné úsloví, Maul halten und weiter dienen. U nás je tato větička nepřesně, byť stejně trefně překládána jako Držet hubu a krok.

Psáno pro NP a Boskowan.com


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku