Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.10.2003
Svátek má Silvie
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Svědectví z dávného času
 >ARCHITEKTURA: Krematorium aneb pan Kopfrkinkl by měl radost
 >NÁZOR: Pravda, láska a jazykový parazitizmus
 >MROŽOVINY: Operace Hydra
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jsme ovce, že to snášíme
 >PSÍ PŘÍHODY: Nikdy nevstoupíš dvakrát do stejné...
 >ÚVAHA: Čeká nás legalizace kuplířství
 >SVĚT: Kliklijn.nl
 >O KNIZE: Vraník a Ryzka
 >EKONOMIKA: Příliš vysoká očekávání
 >PENÍZE: Jak koupit nemovitost
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: To nebyla revoluce, to byl koncert
 >POLITIKA: Hojdare, Hojdare aneb Exempla trahunt
 >SPOLEČNOST: Nejsme udavači

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
29.10. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

Milý Neviditelný pse.

Bylo by možné, že bys co neviditelný mohl, sám jsa neviděn, nahlédat skryté věci? Bylo by možné, je-li tomu tak, abys příležitostně poskytl nějaké vysvětlení v různých věcech venkovanovi, který chodí po světě aniž by ho chápal? Bylo by možné, abych Ti psal něco jako Listy venkovanovy? (Blaise Pascal laskavě promine)

Byl jsem jako pomocný prodejce přítomen na Knižním trhu v Havlíčkově Brodě a nestačil jsem se divit. Třebas při vyhlašování knižní soutěže. Spisovatel Stránský jako předseda poroty vyhlašoval výsledky a kupodivu jednu z cen dostala kniha, kterou on sám napsal. To ho nenapadlo, že by měl odstoupit z komise? To se dá tak lacino koupit? Myslel bych si normálně, že se pletu, že jde o shodu jmen a omyl způsobený mnou, venkovanem, který nic a nikoho nezná, ale on sám o tom hovořil a komise se podlézavě smála. Jednou jsem z rádia poslouchal nějaké povídání, kde se tohoto pána dovolávali jako morální autority. Teď ukázal, že jeho názory jsou docela levně k mání. Dobře tak, ale znamená to, že i ostatní morální autority jsou takhle vratké?

Jiná o tomtéž. Viděl jsem na vlastní oči a slyšel na vlastní uši jak slovutný člen komise (nejmenovaný knihkupec, promiňte pane BF, že jsem se Vás nestačil zeptat smím-li Vás citovat) přistoupil ke stolu, na němž byla vystavena jedna z knih přihlášených do soutěže, zalistoval a pravil:To je pěkná kniha, tu jsem ještě neviděl a chtěl bych ji mít v obchodě. Konec citátu. Pochopitelně se nabízí otázka, jak je možné, že firma knihu prodávající mu ji ještě nenabídla, ale podstatnější je otázka, jak je možné, že člen komise BF přihlášenou knihu neviděl. To se komise dívá jen na vybrané nebo doporučené tituly? To jsou všichni tak levně k mání jako předseda? A poslední, dá se tím vysvětlit, že alespoň dvě z těch oceněných knih (ostatní jsem neviděl) mají vročení 2002, čili byly odměněny víc než rok po svém vydání? To mi připadá tak komické, že se tomu může zasmát i venkovan.

A ještě jiná: překvapilo mě. jak mnoho mužů uvnitř budovy nechává pokrývku hlavy na této. Nejen kulichy, ale i klobouky! A nejen mladíci, ale i muži v letech, včetně nejméně jednoho světoběžníka, který se má za směrodatnou autoritu. Znamená to, že jsou hloupí, nebo to znamená, že jsou všichni od narození sirotci, takže neměli ani maminku ani tatínka, kteří by jim řekli, že se v místnosti smeká?

Můžeš, milý Neviditelný pse, poučit venkovana? Můžu se Tě někdy zas na něco zeptat? Pěkně pozdravuje a děkuje Zdirad J.K. Čech
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku