Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.10.2003
Svátek má Silvie
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Svědectví z dávného času
 >ARCHITEKTURA: Krematorium aneb pan Kopfrkinkl by měl radost
 >NÁZOR: Pravda, láska a jazykový parazitizmus
 >MROŽOVINY: Operace Hydra
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jsme ovce, že to snášíme
 >PSÍ PŘÍHODY: Nikdy nevstoupíš dvakrát do stejné...
 >ÚVAHA: Čeká nás legalizace kuplířství
 >SVĚT: Kliklijn.nl
 >O KNIZE: Vraník a Ryzka
 >EKONOMIKA: Příliš vysoká očekávání
 >PENÍZE: Jak koupit nemovitost
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: To nebyla revoluce, to byl koncert
 >POLITIKA: Hojdare, Hojdare aneb Exempla trahunt
 >SPOLEČNOST: Nejsme udavači

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
29.10. SVĚT: Kliklijn.nl
Jaroslav Teplý

U nás existuje zvláštní fenomén, a to fenomén udavačství jako něco zcela společensly nepřijatelného. Není to tak dlouho, co se diskutovalo na ministerské úrovni, že by nebylo špatné vyzvat občany, aby oznamovali příslušným úřaduům nelegální užívání bytů v jejich blízkém okolí, zejména pronajímání státních bytů s regulovaným pronájmem dalším subjektům, píše zde Josef Ptáček 28.října. Vzápětí tahle iniciativa byla zadušena samotným ministerstvem - vždyť to je přece nabádání občanů k udavačství!

Přemýšlí o tom, zda tato "nechuť k udavačství" je reliktem ještě ne tak vzdáleného socialismu, nebo vůbec českou, nebo dokonce i slovanskou povahou. Velmi se mu vtírá pocit, že by se tohle společenské povědomí o udavačství mělo změnit. Ale je to asi tak hluboce "zadřeno pod kůží národa", že my obyčejní smrtelníci se změny náhledu společnosti na "udavačství" stěží dožijeme..

Leč hlavu vzhůru, taková možnost existuje odnedávna v Holandsku, je ovšem omezena na kriminální sféru. Kliklijn znamená anonymní udavačskou linku a právě teď probíhá s velkým úspěchem zatím desetiměsíční zkušební provoz v pěti policejních distriktech. V tété době dostala policie více než 23 tisíc použitelných udání, z toho více než 4300 přímo použitelných - t.j. policie mohla přikročit okamžitě k akci. Polovina tipů byla z jiných než zkušebních okresů, což podle vedoucího projektu znamená, že občané v ostatních distriktech volají po tom, aby se také mohli zúčastnit. Velká část anonymních informací se týká drog (43%), 7% se týkalo podvodů a krádeží., 10% péče o cizince. Mimo to přišlo 150 tipů o vraždách či zabití, 109 o vyhrožování, 102 o násilí a 94 o obchodu se zbraněmi..Ministr spravedlnosti vzhledem k velkému úspěchu akce ani nevyčkal konce plánované zkušební lhůty a rozhodl o celostátním zavedení této linky.

Ptáte se proč? Pokusím se to ukázat na příběhu z nedávného předvolebního boje. Vedoucí kandidát Strany práce navštívil sociálně slabší čtvrť v Rotterdamu. Jeden občan si mu stěžoval na nějakého asociála, který terorisuje jejich dům i okolí. Kandidát, jak se sluší na levicového poslance, doporučil dialog t.j. aby to s tím asociálem prodebatoval. To jsem udělal a on mi namlátil, zněla odpověď. To pak musíte podat udání na policii, poradil kandidát. To jsem také šel podat, ale na policii mi řekli, abycht to raději nedělal, že by mi ten asociál namlátil znovu., konstatoval občan.

Zda ohlašování zneužití státních bytů v ČR by do takové linky patřilo, to by si měli občané vyříkat se státními orgány. Ovšem proti melouchaření a černé práci není jiného léku, než snížení cenového rozdílu mezi nezdaněnou a těžce zdaněnou prací

28.10.2003.
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku