Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 30.10.2003
Svátek má Tadeáš
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Romadúr, TV Nova, banka - jak se to rýmuje ?
 >SPOLEČNOST: sLIZKÝ HMYZ
 >LIDŠTINY: Katolické běsnění v sexuologii a dalších vědách.
 >FEJETON: Od "Evoluce" k "Policejní akademii"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vždy do té nejpomalejší fronty
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se mi zdálo o Satanovi
 >SVĚT: EU a náboženství na pracovišti
 >POLITIKA: Daňová neposlušnost
 >ŠVÉDSKO: Jak jsme slavili český státní svátek
 >NÁZOR: Legitimita občanských sdružení.
 >PENÍZE: Stavební spořitelny: bitva o klienta vrcholí!
 >MEJLEM: O agentství v Stb
 >CHTIP: Dvě etické otázky
 >HISTORIE: Svědectví z dávného času
 >ARCHITEKTURA: Krematorium aneb pan Kopfrkinkl by měl radost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
30.10. PENÍZE: Stavební spořitelny: bitva o klienta vrcholí!
Jiří Šedivý, www.penize.cz

Novelu zákona již schválila sněmovna, projedná ho Senát a v případě prezidentského podpisu ztratí stavební spoření část své výhodnosti. Toho se stavební spořitelny oprávněně obávají, protože celý systém potřebuje tzv. přátelské klienty, kteří chtějí pouze spořit. Ti stavební spoření používají jako zajímavý a bezpečný nástroj zhodnocení svých peněz, čímž se zároveň podílejí na tvorbě prostředků pro úvěruchtivé klienty. Pokud by se právě přátelští klienti od stavebního spoření odvrátili, nastaly by spořitelnám komplikace s možnostmi poskytovat výhodné úvěry. Takové obavy jsou ale pravděpodobně zbytečné, neboť zkušenosti ze sousedního Německa nic podobného neukazují.

Jak získat co nejvíce?

Obecně platí, že optimální cílová částka pro čerpání plné výše státní podpory při co nejnižším poplatku za uzavření smlouvy je mezi 140 a 160 tisíci Kč. Konkrétní výše záleží na úročení a úrokovém zvýhodnění. Spořitelny však doporučují částku prakticky dvojnásobnou, aby zbyl prostor pro případný úvěr. Peníze.cz proto radí důkladně zvážit úvěrové potřeby. U které spořitelny smlouvu uzavřít?

Kdo by očekával, že hlavním triumfem budou výhodné sazby, bude zklamán, mezibankovní trh totiž dlouhodobě generuje relativně nízké sazby. Ani stavební spořitelny nemohou tuto skutečnost ignorovat, a tak snížily úrokové sazby vkladů až ke 2 %. Posledními stavebními spořitelnami nabízejícími vyšší než 2% úrok jsou Wüstenrot a Hypo stavební spořitelna

Pro klienty, kteří chtějí získat nejvyšší výnos ze svých úspor a současně vědí, že nebudou čerpat úvěr, je nejvýhodnější variantou tarif Nadstandard (NS) od Hypo stavební spořitelny. Úročení dosahuje 2 % p.a. a 100 % úrokového bonusu v případě nečerpání úvěru.
Pro toho, kdo chce uzavřít smlouvu s vysokou cílovou částkou je nejpřitažlivější nabídka spořitelny Wüstenrot. Ta nabízí do konce roku 2003 možnost uzavření smlouvy přes internet s 50% slevou a své aktivity do 31. října podporuje úrokovým bonusem. Ten zvyšuje výslednou úrokovou sazbu z úspor na 3,1 % po 5 letech, 3,25 % po 6 letech a na 3,5 % po 7 letech spoření při nečerpání úvěru.
Čím bojují ostatní spořitelny na našem trhu? Českomoravská stavební spořitelna se spoléhá na svou sílu a dominantní postavení na trhu. Buřinka láká klienty na možnost vyhrát milión a každému účastníkovi své hry daruje "výhru" 500 Kč. Ostatní spořitelny se orientují spíše na mladé klienty.

Boj o mládí

Oproti původnímu návrhu zůstane nárok na přiznání státní podpory i dětem, kterým i dnes stavební spořitelny poskytují určitá zvýhodnění. Každý, kdo se nyní stane klientem Hypo stavební spořitelny, získá pro své dítě smlouvu v tarifu Nadstandard s cílovou částkou 250 000 Kč bez úhrady za uzavření smlouvy. Stačí, aby alespoň jeden z příbuzných uzavřel smlouvu o stavebním spoření a může využít této nabídky. Akce se vztahuje na děti a mladistvé do 18 let a platí do konce roku 2003.
Obdobný program s názvem Kamarád nabízí i spořitelna Wüstenrot. Děti, které dosáhnou 15 let nejdříve v roce 2004, mohou prostřednictvím svých rodičů uzavřít smlouvu s cílovou částkou 150 000 a nebudou hradit poplatek za její uzavření. Podmínkou poskytnutí výhody akce Kamarád je minimální vklad 10 000 Kč na účet stavebního spoření do 31.12. 2003. Spořitelna Raiffeisen nabízí pro klienty do 29 let tarif M-01 s poplatkem 0,85 % cílové částky za uzavření smouvy. Obdobnou variantou je Junior tarif od Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky rovněž s poplatkem 0,75 % z cílové částky, ale jen pro klienty do 25 let.

Přehled nejdůležitějších sazeb a poplatků v jednotlivých stavebních spořitelnách
Název
ČMSS
Hypo
Raiffeisen
SS ČS
VSS KB
Wüstenrot

Uzavření smlouvy
v % z CČ

1 %

1,2 NU
1,8 NS

1 %
0,85 (M-01)

1 %
max. 10 000 Kč

1 %
0,75 (Junior)

1 %
přes www s 50% slevou

Roční úhrada za
vedení účtu

290 Kč

240 Kč

280 Kč

200 Kč

240 Kč

220 Kč

Úrok z vkladů po 5 letech
při nečerpání úvěru
(p.a.)

2 %

2 % + 100% bonus (NS)
1 % (NU)

2 %

2 %

2 %

1,5 % nebo
2,5 %

Úrok z úvěru
(p.a.)

4,8 %

4,9 % (NS)
3,9 % (NU)

4,9 %

4,75 %

3 - 5 %

4,4 % (pro 1,5 %)
5,3 % (pro 2,5 %)

Poskytnutí úvěru

zdarma

2 % z úvěru
(min 200 Kč)

zdarma

0,3 % z úvěru
(300 - 3 000 Kč)

0,5 % z úvěru

zdarma

V příštím roce pravděpodobně poklesne počet uzavřených smluv a stavební spořitelny čekají kroky tak trochu do neznáma. Zeptali jsme se, co nabídnou v boji o klienta ve chvíli, kdy začnou platit nové podmínky. Konec října, stále ještě neschválený zákon a nedobojovaná bitva za starých podmínek: nepříliš vhodná situace pro vyzrazení nových lákadel. Pravdou zůstává, že i současná podoba novely nadále ponechává stavebnímu spoření punc velmi výhodné a prakticky bezrizikové investice.

Plánujete také uzavřít smlouvu o stavebním spoření do konce roku 2003? Čekáte jenom na schválení zákona? Myslíte, že v případě schválení nových podmínek budou některé spořitelny řešit existenční potíže? Orientujete se bez problému v nabídkách a podmínkách stavebního spoření?
Další články tohoto autora:
Jiří Šedivý www.penize.cz

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku