Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 31.10.2003
Svátek má Štěpánka
  Výběr z vydání
 >KATASTROFA: Požár v Kalifornii
 >SPOLEČNOST: Jaký smysl má vládní pomoc Romům
 >SPOLEČNOST: Privatizace národního divadla
 >SPOLEČNOST: Parita k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá- Pionýr
 >PSÍ PŘÍHODY: Zlozvyky psů
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >TRAMVAJE: Jak jsme naskakovali my
 >MOBY DICK: Poslední den v Českých Textárnách
 >SCIFI: co měsíc říjen (a nejen říjen) dal
 >Den s "banditou a teroristou"
 >PENÍZE: Hypotéka? Dvakrát měř, jednou řež!
 >GLOSA: Romadúr, TV Nova, banka - jak se to rýmuje ?
 >SPOLEČNOST: sLIZKÝ HMYZ
 >LIDŠTINY: Katolické běsnění v sexuologii a dalších vědách.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
31.10. SCIFI: co měsíc říjen (a nejen říjen) dal
(pagi)

Protože jsem se už dlouho neozval na hlavní stránce Velkého Psa se svodkou, co se děje ve scifi a na scifi sekci NP, bude tenhle pohled do zpětného zrcátka mít trochu delší záběr. Nejsmutnější zprávou za poslední dobu je oznámení o úmrtí Kira Bulyčova, jehož poetické vyprávění o Alence z planety Země či zoščenskovsky laděný guslarský cyklus patří k literární špičce jak v SF, tak i v dětské (Alenka) či humoristické (Guslar) literatuře. V polovině září se v Bratislavě konal Istrocon Martini 2003 - setkání fanoušku nejen SF s poditulem Festival nového životního stylu, jehož hlavním hostem byl herec Craig Parker - Haldir z Pána prstenů. Přehled SFFH premiér je sice v tuto chvíli již šest týdnů starý, ale najdete tam výhled na rok dopředu.

Aleš Brichta se ke svému CD nechal inspirovat povídkou Josefa Nesvadby Anděl posledního soudu - a CD doprovodil i vydáním povídkové sbírky 10x Anděl posledního soudu, ve které najdete povídky Ondřeje Neffa, Zdeňka Rosenbauma, Jaroslava Mosteckého, a samozřejmě i původní Nesvadbovu práci. Mezi novými knihami určitě patřila k nejsledovanějším další Zempělocha Terryho Pratchetta - Noční Hlídka (ukázka, recenze a další recenze). Vyšly také dvě zajímavé knihy, zahrávající si s alternativní historií. První z nich byl Pasqualův anděl Paula J. McAuleye, v níž se Leonardo da Vinci vykašlal na malování a pustil se do svého koníčka - vynalézání. Jaké by to bylo, kdyby se Newton pustil do bádání v oboru alchymie, se pokusil zobrazit J. Gregory Keyes v románu Newtonovo dělo (ukázka, recenze). Nesmím zapomenout ani na povídku Ondřeje Neffa Houstone, mám problém, která zároveň slouží jako upoutávka na jeho povídkovou sbírku, která vyjde v listopadu.

Z ostatních zajímavých příspěvků připomenu úvahu Leonarda Medka o dětské literatuře Vivat Ferdinandus Formica!, recenzi na film Liga Výjimečných gentlemanů se Seanem Connerym a medailonek herce Al Pacina. Pro majitele palmtopů provozuje Jiří Vlček server www.palmknihy.cz, na němž najdete ke stažení přes tisícovku knih, povídek a ukázek, zdaleka nejenom SF. Od letošního září tam také máte možnost si některé knihy objednat i v tištěné podobě technikou Print-On-Demand (tisk na vyžádání) - jsou sice dražší, než kdyby byly vydávány v normálním nákladu, ale díky ad hoc tisku se tak ke čtenářům dostanou i publikace, které by jinak byly pro nakladatele velmi riskantním dobrodružstvím.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku