Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 30.10.2003
Svátek má Tadeáš
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Romadúr, TV Nova, banka - jak se to rýmuje ?
 >SPOLEČNOST: sLIZKÝ HMYZ
 >LIDŠTINY: Katolické běsnění v sexuologii a dalších vědách.
 >FEJETON: Od "Evoluce" k "Policejní akademii"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vždy do té nejpomalejší fronty
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se mi zdálo o Satanovi
 >SVĚT: EU a náboženství na pracovišti
 >POLITIKA: Daňová neposlušnost
 >ŠVÉDSKO: Jak jsme slavili český státní svátek
 >NÁZOR: Legitimita občanských sdružení.
 >PENÍZE: Stavební spořitelny: bitva o klienta vrcholí!
 >MEJLEM: O agentství v Stb
 >CHTIP: Dvě etické otázky
 >HISTORIE: Svědectví z dávného času
 >ARCHITEKTURA: Krematorium aneb pan Kopfrkinkl by měl radost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
30.10. FEJETON: Od "Evoluce" k "Policejní akademii"
Václav Husák


Jsem oddaným milovníkem všech typů dokumentárních a populárně naučných filmů. Zejména těch, které se zabývají přírodou a lidmi, a tak mne nikdy nevolejte v průběhu vysílání seriálů "Modrá planeta", "Ushuaia Nature", Cestománie a všech podobných.
V uplynulých několika týdnech jsem kromě jiného se zaujetím sledoval sérii amerických dokumentů sdružených pod názvem "Evoluce". Vědecké informace o vývoji druhů přiblížené zajímavými záběry z mnoha přírodních prostředí světa, archeologickými a jeskynními nálezy a kresby, přehledem výsledků dosažených v předních světových laboratořích a na vědeckých pracovištích - to všechno jsem vstřebával jako velmi příjemnou duševní potravu, která rozšiřovala a upřesňovala moje již vnitřně hluboce zafixované znalosti a vědomosti.
A tak jsem si pln očekávání přepnul na ČT 2 i večer 28.října. Neodradila mne ani skutečnost, že tento poslední díl seriálu vysílali pod názvem "A co bůh?".
V jeho úvodní části bylo připomenut odpor, s nímž se Darwinovo učení setkalo u katolické církve, autoři nezapomněli ani na tzv. "Opičí procesy", které otřásly Amerikou po zveřejnění Darwinovy knihy "O původu druhů".
Pak už následovala country show uvádějící klasickou americkou katolickou bohoslužbu. Její účastníci pak mezi sebou přívítali největšího amerického "Darwinobijce", jehož pokřivený obličej mi připomněl obrázek pátera Koniáše, který pomocí zpětného projektoru promítal na veliké plátno umístěné v kostele rádoby komické obrázky ukazující bídný konec lidí věřících ve "zrůdnou" ideu přírodního výběru. Jako v tranzu zběsile opakoval, že všichni darwinisté budou zatraceni, že potraty jsou hřích, že homosexualita je hřích, že Bůh stvořil Zemi za šest dnů včetně všeho živého, že nálezy koster prehistorických zvířat jsou pozůstatkem skutečnosti, že Noe přece nemohl naložit všechna a ta, která zůstala, při potopě světa zahynula a dnes jsou jejich kostry jako zkameněliny objevovány. Prostě kázal jednou hloupost za druhou.
Ještě horší však byly záběry z katolické školy Wheaton College, kde všichni pedagogové museli podepsat prohlášení, že nikdy neuznají Darwinovo učení. Ale pozor, to už nebylo vyprávění o věcech minulých - i taková je americká současnost.
Další záběry jsou z jedné katolické rodiny. Mladý student paleontologie se snaží svým rodičům přiblížit obor, kterým se zabývá, ale je svým otcem násilně umlčen. Pravdu má bible a každý, kdo ji zpochybňuje je nebezpečný a špatný. Studentova matka se ptá babičky, zda se její vnuk, když bude dál studovat tento !špatný obor" víře neodrodí, ale babička je optimistka. Říká, že nakonec vnuka Bůh osvítí a on bude dál věřit v Adama a Evu a prvotní hřích.
Silně projevovaná nenávist a neskutečná božsky totalitární demagogie diskutujících, kterou bylo možné pozorovat v projevech odpůrců "evoluce", mne dovedla k tomu, že jsem se na pořad nedodíval. Přepnul jsem na Policejní akademii. Ta je sice také plná blbostí, ale některým z nich se dá zasmát. To zaslepenost a tvrdošíjnost v tomto konkrétním případě katolických funadamentalistů k smích není ani trochu. Spíše vzbuzuje oprávněné mrazení v zádech.

PhDr.Václav HusákDalší články tohoto autora:
Václav Husák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku