Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 1.11.2003
Svátek má Felix
  Výběr z vydání
 >EKOLOGIE: Čeká Brno defenestrace kvůli lesům?
 >GLOSA: O transparentnosti
 >VĚDA: Nová jihočeská blízkozemní planetka odlétla na jižní oblohu
 >Jak se dělají volby
 >POSTŘEH: O předponách
 >KATASTROFA: Požár v Kalifornii
 >SPOLEČNOST: Jaký smysl má vládní pomoc Romům
 >SPOLEČNOST: Privatizace národního divadla
 >SPOLEČNOST: Parita k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá- Pionýr
 >PSÍ PŘÍHODY: Zlozvyky psů
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >TRAMVAJE: Jak jsme naskakovali my
 >MOBY DICK: Poslední den v Českých Textárnách
 >SCIFI: co měsíc říjen (a nejen říjen) dal

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
1.11. EKOLOGIE: Čeká Brno defenestrace kvůli lesům?
Mojmír Vlašín

Šest století snažení městských radních vedlo k tomu, že roku 1938 Brněnské městské lesy dosáhly rozlohy 7 514 ha. Po komunistickém převratu byl majetek s účinností k 1.lednu 1954 předán státu a vypadalo to, že město o své lesy definitivně přišlo. Po roce 1991 však město získalo svůj majetek zpět a k 1.listopadu 1992 byla založena nová organizace - Lesy města Brna.
V současné době mají Lesy města Brna tři lesní správy a obhospodařují 8 109 ha lesního majetku. Zdá se ale, že rok 2004 se stane dalším krizovým rokem v historii městských lesů….
Na konci února 2003 Strana zelených, zastoupená na brněnské radnici čtyřmi zastupiteli, na tiskovce oznámila (a novináři o tom napsali do jihomoravské Rovnosti a MfDnes), že by město Brno mělo nechat zcertifikovat své lesy celosvětovým prestižním systémem lesní certifikace FSC. Pojem "certifikát FSC" značí, že lesy jsou obhospodařovány šetrným způsobem, že hospodaření v nich splňuje striktní ekologické a sociální standardy. V praxi by to znamenalo vylepšení stávajícího hospodaření v brněnských lesích. To nyní není na tu bídu, která v ČR přetrvává, špatné, ale bylo by ho třeba, zejména v ekologických aspektech, posílit: vyloučení holosečí, ještě více původních listnáčů, žádné pesticidy atd. (Více o lesní certifikaci a systému FSC se zájemce dozví na www.czechfsc.cz). Vedení Lesů města Brna i Rada města Brna tuto certifikaci odmítli.
A vymysleli něco jiného: Městští radní se rozhodli převést lesy města Brna na akciovou společnost, která umožní jejich budoucí privatizaci. Nabízí se otázky --- budou chtít radní při mnohamiliardovém zadlužení města dát akcie na trh, budou chtít pomocí prodeje lesů financovat nesmyslný přesun nádraží., budou občané města jen tak nečinně přihlížet, jak staletí shromaždovaný majetek přejde do rukou spekulantů.? A nakonec se jeví na místě i otázka - je defenestrace možná jen v Praze a nebo k ní dojde i v Brně?

Autor pracuje v Českém svazu ochránců přírody a Ekologickém institutu Veronika, od r. 2002 je nezávislým zastupitelem za Stranu zelených na brněnské radnici.
Další články tohoto autora:
Mojmír Vlašín

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku