Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 3.11.2003
Svátek má Hubert
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Čiň čertu dobře...
 >SVĚT: 1.11.2003 Okupace Iráku pokračuje
 >FEJETON: O skromnosti
 >ARMÁDA: O budoucnosti armády České republiky rozhodnou politici
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Třetí díl Matrixu
 >PSÍ PŘÍHODY: Hnán svinský krokem
 >SPOLEČNOST: Absolutní tolerance kuplířství
 >ZAMYŠLENÍ: České prostředí 2
 >REAKCE: Reportáž Novy a farma v Dolní Lomnici - můj pohled.
 >SPOLEČNOST: Systém "Kůrovec"
 >NÁZOR: Kdo nekrade, chybuje?
 >DOPRAVA: Ty naše vozovky české!
 >ZAMYŠLENÍ: Radost ze zla
 >Miliardy pro Irák. A co ostatní?
 >PENÍZE: Pomůže reforma snížit nezaměstnanost?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  USA  
 
3.11. SVĚT: 1.11.2003 Okupace Iráku pokračuje
Martin Ondreját

V dubnu letošního roku došlo k nevídané události. Spojené státy Americké ve spolupráci s Velkou Británií, tedy dvě celkem civilizované země, napadly pod záminkou výroby a vlastnění zbraní hromadného ničení suverénní stát - Irák, a po krátké válce jej začaly okupovat. Jak se později ukázalo, původní zdůvodnění bylo nepodložené, a v některých bodech dokonce zfalšované. Přesto nemalá část světové veřejnosti tuto akci podpořila, neboť ve válce viděla legitimní způsob svržení krvavého diktátora, a v okupaci nutný důsledek k přechodu k demokratickému fungováni státu.

Zatímco dnes irácký ministr obchodu Ali Allauí láká zahraniční investory do Iráku a spousta zemí slibuje ekonomickou pomoc, podle nejvyšší šarže amerických vojáku v oblasti, generála Ricarda Sancheze, dochází denně ke 20-30 útokům na vojenské jednotky, a téměř každý den alespoň jeden z nich zahyne. Dokonce lze říct, že útoky stále zesilují jak na intenzitě, tak na počtu mrtvých, viz bombový útok na sídlo amerických špiónů v Bagdádu. Ve Falúdžii na západě Iráku, asi 50 kilometrů od Bagdádu, dochází k masovým demonstracím proti přítomnosti amerických vojsk. Typický pokřik manifestujících v ulicích je "Američané, buďte v klidu. Falúdža vám vykope hroby".

Irácké centrum výzkumu a strategických studií (CRIES) uvádí, že 67% Iráčanů považuje přítomnost americko-britských jednotek v Iráku za okupaci, zatímco v době jejich vstupu do Bagdádu 9. dubna to bylo pouze 46%. Průzkumy také ukázaly, že v dubnu považovalo 43% Iráčanů spojenecké jednotky za osvoboditele - dnes tento počet klesl na 15%. Předpovědi CRIESu říkají, že pokud se nezmění životní úroveň, za tři měsíce bude považovat koalici za okupanty 73%, a počet osob vidících ve vojácích osvoboditele klesne na necelých 8%.

Americkým jednotkám se nedaří udržet pořádek v zemi, což potvrzují i průzkumy. 64% Iráčanů považuje současný stav za horší nebo stejný oproti stavu před čtvrt rokem, a jen 23% vidí změnu k lepšímu. 42% se domnívá, že americká přítomnost nezlepšila v Iráku vůbec nic. V sunitských baštách Falúdžii a Ramádii na západě Iráku dokonce považuje Američany za okupanty téměř 90% lidí, a to již od počátku okupace!

Přesto 50% Iráčanů souhlasí s přítomností koaličních vojsk oproti 33%, kteří s ní nesouhlasí. Odborníci vysvětlují tento rozpor přesvědčením Iráčanů o nutnosti vojenské přítomnosti kvůli možnému vnitřnímu rozpadu, a tedy chaosu v zemi.

V Američany dosazeném členovi Rady dočasné vlády, předsedovi islámské strany Daawa, Ibrahimu Al-Jaafari, vidí vůdce jen 12% Iráčanů. Saddám Husajn získal v této kategorii 2.7%, šéf šíitských radikálů Moktada Sadr 1.2%, a 66% lidí si myslí, že v Iráku v současné době není žádná významná osobnost. Ve výčtu dalších osobností, které mají podporu veřejnosti, se také objevila jména již zesnulých lidí, jako bývalý president Abdel Karim Kassem nebo Mohammad Baker Hakim zavražděný koncem srpna v Nadžáfu. Tento fakt je vysvětlován nedůvěrou v současné politiky.

14% Iráčanů si představuje politický režim podobný íránskému modelu, 10% americkému, 6% britskému, 6% saudskoarabskému a 4% francouzskému. 34% Iráčanů chce čistě islámský stát, 31% demokratický a 24% islámský a demokratický zároveň.

Údaje pochází z průzkumu z přelomu září a října 2003 na 1620 dotazovaných starších 18 let v Bagdádu, Basře, Nadžáfu, Ramádii, Falúdžii, Erbilu a Sulejmánii. Odchylka v údajích je mezi 3 a 4 %.

http://fr.news.yahoo.com/031023/202/3gn91.html
http://src.ca/nouvelles/International/nouvelles/200310/23/006-IRAK-TERRAIN-JEUDI.shtml
http://www.lemonde.fr/web/article/0,1-0@2-3218,36-339295,0.html
Další články tohoto autora:
Martin Ondreját

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku