Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.11.2003
Svátek má Karel
  Výběr z vydání
 >INFORMATIKA: Ministr informatiky Mlynář zrušil kontrolu ISVS
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč nemohou být čeští Němci odškodněni prostřednictvím Česko-německého fondu budoucnosti
 >ARCHITEKTURA: Třetí Psí výprava, aneb od Čepičky k Müllerovi
 >FRANCIE: Jak jsem hledal most
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Dušičky
 >PSÍ PŘÍHODY: Psaní s psí pomocí bylo pod psa
 >MÉDIA: Literárky zabíjejí literaturu
 >POLITIKA: Promarněné státní svátky
 >POLITIKA: Bezradní lidovci
 >SVĚT: Pirátství (1)
 >EKONOMIKA: Pozitivní výhled pro akciové trhy láká další investory
 >GLOSA: Údajný německo-polský prezidentský dopis, nebo deklarace, a ČR
 >ZE ŽIVOTA: Proč se Citi Bance přezdívá CiNti Bank (III)
 >POVÍDKA: O väzení
 >PENÍZE: Investujte na sekeru

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Francie  
 
4.11. MÉDIA: Literárky zabíjejí literaturu
Ivan Brezina

Letos v únoru jsem v Neviditelném psu popisoval, jak Literární noviny tunelují fondy určené na českou kulturu a literaturu (Literární tunel, 6. 2. 2003). Tragický úpadek kdysi slavného listu začal v okamžiku, kdy se šéfredaktorského křesla na základě podrazu zmocnil Jakub Patočka (Dají se noviny a svět převrátit vzhůru nohama? 5. 12. 2000). V řádném konkurzu totiž sice zvítězila Lenka Jungmannová, Ludvík Vaculík si ale bez ohledu na výsledek demokratické volby do čela Literárek prostě nadekretoval Patočku.

Nečestná, pučistická změna šéfredaktora bohužel kontaminovala i obsah listu - Literární noviny dnes totiž čtenářům lžou už svým názvem.

Analýza Ústavu pro českou literaturu Akademie věd prokázala, že

literatura v nich tvoří méně než 46 %. Většinu zaplňuje šéfredaktorův soukromý džihád proti globalizaci, hamburgerům, supermarketům, Temelínu a Václavu Klausovi. Patočka přitom v Literárkách s talibanskou důsledností maří veřejnou diskusi. "Vystupuje jako cenzor a tiskne pouze názor, který konvenuje s názorem jeho," shrnul ministr kultury Pavel Dostál.

Právě Dostálův resort přitom drží propagandistickou agitku maskovanou jako kulturní časopis nad vodou. Letos na jaře přidělila grantová komise ministerstva kultury Literárkám dotaci 600 000 korun. Pointa na sebe nenechala dlouho čekat - před časem ministru Dostálovi napsali členové Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). "Protestujeme proti

udělení grantu politickému periodiku Literární noviny, protože

tato tiskovina se literatuře věnuje méně než z padesáti procent",

stojí v oficiálním stanovisku valné hromady SČKN. Knihkupci byli při

schvalování stanoviska vzácně jednotní - pro protest hlasovalo 25 členů valné hromady, proti 2 a 5 se zdrželo. Lidé, kteří představují páteř české knižní kultury, si stěžují, že kvůli nesmyslné podpoře antiglobalizačního věstníku nejsou peníze na jiné projekty, které na rozdíl od Literárek opravdu slouží kulturním potřebám. Jinými slovy: další setrvání Jakuba Patočky v čele listu přímo ohrožuje českou literaturu. Za normálních okolností by přitom SČKN musel být už z podstaty věci tím nejpřirozenějším spojencem a obhájcem novin, které mají v názvu přídavné jméno "literární". Jaký větší důkaz, že Literárky zneužívají státní dotaci, by měl Pavel Dostál chtít?

Druhým hlavním mecenášem Literárních novin je Nadace Michaela Kocába, kam hudebník převedl peníze, jež získal prodejem svého podílu v privatizačním fondu Trend. Jeho současný správce Vítězslav Hálek minulý týden oznámil, že na Kocába podá trestní oznámení - domnívá se totiž, že se podílel na vytunelování fondu, při kterém byly okradeny tisíce drobných akcionářů (viz zde). Pokud by ke stejnému závěru dospěla také police, došlo by k bizarnímu paradoxu. Zezelenalé Literárky, které dnes pod Patočkovým vedením patří k hlavním kritikům ODS a tzv. "mafiánského kapitalismu", by vycházely vlastně jen díky "mafiánským" penězům.

(Psáno pro Reflex a Neviditelného psa)
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku