Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.11.2003
Svátek má Karel
  Výběr z vydání
 >INFORMATIKA: Ministr informatiky Mlynář zrušil kontrolu ISVS
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč nemohou být čeští Němci odškodněni prostřednictvím Česko-německého fondu budoucnosti
 >ARCHITEKTURA: Třetí Psí výprava, aneb od Čepičky k Müllerovi
 >FRANCIE: Jak jsem hledal most
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Dušičky
 >PSÍ PŘÍHODY: Psaní s psí pomocí bylo pod psa
 >MÉDIA: Literárky zabíjejí literaturu
 >POLITIKA: Promarněné státní svátky
 >POLITIKA: Bezradní lidovci
 >SVĚT: Pirátství (1)
 >EKONOMIKA: Pozitivní výhled pro akciové trhy láká další investory
 >GLOSA: Údajný německo-polský prezidentský dopis, nebo deklarace, a ČR
 >ZE ŽIVOTA: Proč se Citi Bance přezdívá CiNti Bank (III)
 >POVÍDKA: O väzení
 >PENÍZE: Investujte na sekeru

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.11. A zase železná opona
(nov)

Obec Staré Hamry na moravskoslovenském pomezí se skládá z 55 osad, z nichž některé spojuje silnice běžící v bezprostřední blízkosti hranice. Aniž by bylo obecní zastupitelstvo vyrozuměno, vybudovalo Grossovo ministerstvo vnitra na této silnici 4 zátarasy a dalších 8 má ještě přibýt. Když letos na jaře místní radní na dotaz ministerstva tuto obdobu železné opony zamítli, předpokládali, že věc je vyřízena a zátarasy, připomínající doby studené války, se bez jejich souhlasu stavět nebudou.

Pokud si dobře pamatuji, bylo to také letos na jaře, před referendem o vstupu do EU, kdy ministr zahraničí Svoboda zdůvodňoval nižší příspěvek, jaký naši vyjednávači vyjednali, také tím, že jako vnitřní země EU budeme mít daleko nižší náklady na ochranu hranic. A tak je s podivem, proč ausgerechnet mezi budoucími členy EU se má zase na hranicích budovat ženijní zařízení, i když těch 12 závor asi majlant stát nebude.
Podle ministerských úředníků jsme tím ale povinni právě EU. A místní obyvatelé? Ti přece budou mít klíče od závor, jež zátarasy tvoří. Tak o co jde? Jde o to, že Beskydy nejsou "kachlíkárna" na Letné uprostřed Prahy, kde je v zimě maximálně břečka na chodníku. V horách, v jednom nebo také ve dvou metrech sněhu se nikdo k zámkům na závorách neprohrabe, natož aby je, pohřbené ve sněhu, dokázal otevřít. Tím také padá jakákoli zimní protahování pro obyvatele osad životně důležité silnice, protože přes závory sněžný pluh neprojede. Osadníci tak budou zcela odříznuti od vnitrozemí - i třeba od lékařské pomoci. A že by jim Gross, jako japonským investorům, dal k dispozici vrtulník, na to asi příliš spoléhat nemohou.

Neříkám, že vnitro má vyklidit pole v boji proti ilegálním přechodům hranic a proti pašování nelegálních přistěhovalců. Avšak zvolený způsob nese až příliš viditelný rukopis oněch starých orlů, kteří se ještě učili létat ve voliéře KGB a jimž ministr Gross ve své personální politice dává přednost. Co bylo před rokem 1989 dobré pro Moskvu, může být nyní dobré i pro Brusel, zřejmě si myslí. A navíc ti lidé dostanou od toho katru klíč, takoví jsme dnes demokratičtí lidumilové!

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku