Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 5.11.2003
Svátek má Miriam
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Divadla jsou zavřený a sežrali všechny koně!
 >HISTORIE: Fragment zápisníku mého táty ze Sibiře
 >KNIHA: Madam Secretary.
 >MROŽOVINY: Americký torpédoborec za 2. světové války
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kryštof za bukem
 >PSÍ PŘÍHODY: Když pán definitivně zešílí
 >NÁZOR: Prcháme do EU?
 >NÁZOR: České poměry vnímané německým tiskem a řadovým exulantem.
 >REKLAMA: Z toho ven nebo 100 hoven?
 >SPOLEČNOST: Za pět
 >FRANCIE: Ani živá voda…
 >EKONOMIKA: Kurz koruny k euru je stabilní
 >POLITIKA: Naše protiamerické televize
 >PENÍZE: Stavební spoření: důkladně zvažte novou smlouvu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
5.11. Vstanou noví úředníci
(eff)

Profesor Parkinson byl nepochybně velký duch dvacátého století a jeho studie o samovolném množení úřednictva se naplňují. Ale i on by možná byl překvapen českou skutečností těchto dnů. Počet státní úředníků v liberální,kapitalistické České republice je větší, než tomu bylo v době komunistické diktatury, která direktivně řídila hospodaření každé trafiky a každé prádelny, špehovala každého občana a evidovala všechno dění v zemi do nejmenších podrobností. Rozmnožili se do okrouhlého počtu čtvrt miliónů.

Bude zajímavé sledovat další vývoj. Podle Parkinsonových teorií by se měl jejich počet zvyšovat stále rychleji, protože každý úředník jednou shledá, že je přepracován a potřebuje výpomoc na nižším stupni, než jaký zastává on sám, v počtu více než jeden, jelikož jeden podřízený je konkurent, kdežto dva a více podřízených je tým. Podle této logiky se blízká doba, kdy úředníků bude půl miliónu. Jistě že vstup do Unie bude znamenat mohutný vzrůst úřednických řad.

Má to i svoje aspekty démografické.
Češi jeví stále větší nechuť k manuální práci. Tu vykonávají cizinci, velmi často z Ukrajiny, v některých oblastech z Polska či ze Slovenska. Budou tedy Češi blízké budoucnosti všichni úředníky? Další živnou půdu našli úředníci ve výpočetní technice. Ta by čistě teoreticky měla byrokracii omezovat, protože ta namáhavá ruční papírová práce je zde automatizována. Chyba lávky, pravý opak je pravdou! Díky výpočetní technice je možno sledovat a evidovat daleko více položek, než kdykoli před tím. Systém kontroly je složitější a je nutno ho kontrolovat dvojnásobně, trojnásobně, i čtyřnásobně. Pak je třeba zřídit křížovou kontrolu kontrolující kontrolory. Tito všichni pracovníci jsou vybaveni výpočetní technikou, a aby zvládli nápor práce, musí se najímat další úředníci a zřizovat další úřady.

Přesně tak, jak to konstatoval a předvídal profesor Parkinson, když objevil, že britské ministerstvo kolonií má mnohem více zaměstnanců poté, co Británie žádné kolonie nemá, než kolik jich měla, dokud byla půlka zeměkoule pod britskou vlajkou. Navíc je úředník nevyhoditelný a úřad nezrušitelný. Celá průmyslová odvětví krachují a kraje se vyklidňují a lidé odcházejí za chlebem jinam. Jen úřady ční nad troskami a v nich čile korzují úředníci a monitory počítačů jim svítí na cestu.
Šťastnou cestu, přátelé!

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku