Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.11.2003
Svátek má Liběna
  Výběr z vydání
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Sponzorské dary
 >MÉDIA: Za koho hraje Rada České televize?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Čeští Němci - zařaďte se do fronty!
 >POLITIKA: Předstjezdová KDÚ-ČSL
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No vida, aspoň to
 >PSÍ PŘÍHODY: Řvaní v tandemu
 >NÁZOR: Zadlužíme Ostravu ještě více?
 >SVĚT: Pirátství (2)
 >POSTŘEH: O reklamních nášivkách
 >Preludium - DEMOlition
 >ŽERT: Zubovice (dle vzoru slivovice)
 >MEJLEM: Stávka
 >CHTIP: Jak vybírat z bankomatu
 >MÉDIA: Divadla jsou zavřený a sežrali všechny koně!
 >HISTORIE: Fragment zápisníku mého táty ze Sibiře

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
6.11. Preludium - DEMOlition
Pavel Košek

Zpěváci a kytaristi Robert Cetl a Jiří Janát, basák Ondra Chlumský a bubeník Jan Posejpal. Skupina Preludium je zvláštně příjemná souhra metalových a gotických kořenů, která ústí do překvapivě přesných a líbivých linek softmetalové elegance. Autorská produkce Roberta Cetla a Preludia je v anglické i české až na neuvěřitelně profesionální úrovni, která se může rovnat matadorům a lekcdy i zombíkům okupující česká metalová pódia. I když internetové stránky Preludia tvrdí, že FAIR IS FAIR, něco je tu nefér...

Demo DEMOlition je pozoruhodně příjemné EP čítající dvě česky a dvě anglicky zpívané písně. Všechny mají pro sebeprezentaci skupiny citelně velký význam. I přes (a možná právě pro) velké nasazení, je znát urputná snaha být prostě perfektní, nejen v interpretaci. Lehčí uvolnění by kapele určitě slušelo více, ale toho se publiku dostává dostatečně na koncertních podujetích. Úvodní skladba Rytíři drnčí gotikou až do morku kostí. Nehledě na poznání toho, že se pravděpodobně jedná o dřevní song z počátků kapely, že text úplně vždy nesedí ideálně do pusy a je lehce naivní, dosahují Rytíři úrovně, která rozhodně stojí za povšimnutí.

Druhá Movin´on už je téměř srovnatelná s profesionální produkcí. Odpadávají problémy s kličkami české poetiky a složitostmi významů a v anglickém textu krystalují hlavní devizy Preludia: velice dobrá sehranost kapely, schopnost pokládat správně metalový důraz, gradovat zpěv v kombinaci s kytarami a perkusemi, možnost položit do vlastních výpovědí a neustupovat z vlastních pozic. Třetí Fair Is Fair zase nabízí neotřelá sólíčka a hravé přechody s poutavým refrénem, který se docela spolehlivě vkrádá do hlavy. Niterný souhlas s tím, co Preludium hraje, je možná to, co chybí v hudebním průmyslu režírovaném jinými hodnotami, než jsou v rámci klubové scény.

Demíčko uzavírá hymnus Anděl, který je vrcholem toho, co DEMOlition nabízí. Jednoduché a vstřícné poselství s nostalgií ztracenosti a nevinnosti položené do gotické romance, možná metalové balady. Tady český text sedí perfektně, protože se jedná o skromnou a citově výraznou lyriku. Preludium překonává očekávání, které by se slušely na amatérskou kapelu takřka beze jména. Disponují potenciálem hodně převyšujícím možné ambice klubové nebo zábavové kapely a je to znát. Není ovšem jisté, že se podobných myšlenek jednou dobere i někdo, kdo by mohl stát za poměrně větší distribucí nosičů s poselstvím Fair is Fair. No, držme palce!

Preludium: Demolition. Preludium, 2003. 18 minut 48 sekund.


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku