Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.11.2003
Svátek má Martin
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Tee-pee na Václaváku
 >ARCHITEKTURA: O nejvyšší mrakodrap XVIII. - Taipei vítězí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacoš si nestěžuje
 >LIDŠTINY: Návrh na kultovní film
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zatracená bestie mobilová!
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartova nová finta
 >ZAMYŠLENÍ: Zdravotnictví na pokraji propasti?!(Seriál - díl druhý: "Kam?")
 >POSTŘEH: O zlevňování
 >SVĚT: Moře příležitostí
 >EKONOMIKA: Většina firem překonala očekávání investorů
 >NÁZOR: Konec socialistického notáře
 >PENÍZE: Podnikatelské účty? Porovnány a seřazeny.
 >MEJLEM: Přežili jsme
 >FEJETON: Dobří učitelé
 >HOLANDSKO: Poslankyně Hirsi Ali.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
11.11. PENÍZE: Podnikatelské účty? Porovnány a seřazeny.
Jiří Šedivý, www.penize.cz

K cenovému porovnávání 20 druhů podnikatelských kont v 11 českých bankách, tak jako při srovnání běžných účtů občanů (viz náš článek Kolik stojí běžný účet), použila firma Scott & Rose vlastní analytický srovnávací nástroj modelující transakční chování podnikatele České republiky. Výsledkem je přehledný žebříček, který dává odpověď na otázku, kterou banku by měl zvolit průměrný podnikatel, aby zbytečně neplýtval penězi. Kdo namítne, že jen málokdo je průměrným klientem, má nejspíš pravdu, ale určitá vypovídací schopnost průměru pochopitelně existuje.
Uvedené srovnání vychází z modelového příkladu podnikatele, firmy s ročním obratem do 15 mil. Kč a bylo provedeno podle ceníků platných k 1.10. 2003.

Modelové transakční chování podnikatelů ČR zahrnuje průměrný zůstatek na běžném účtu, výpisy, hotovostní výběry a vklady, tuzemské platby, způsob komunikace s bankou a platební karty. Detailní rozpis modelového transakčního chování naleznete v příloze. Seriózní je jistě připomínka autorů analýzy o tom, že jakákoliv jiná volba podnikatelského chování může vést k velmi rozdílným výsledkům. Na druhé straně, drahá banka podle průměrného chování nebude, obecně vzato, bankou levnou.


Pořadí na stupních vítězů se proti běžným účtům občanů změnilo.
Do společnosti produktů Poštovní spořitelny se tentokráte probojovala Volksbank se svým běžným účtem pro firmy. Ta v nedávné úpravě ceníku změnila filozofii poplatků za výběr a vklad hotovosti, kdy klienti do objemu vkladu/výběru 250 tisíc Kč zaplatí pouze 6 Kč za účetní položku. Od třetího místa jsou však rozdíly minimální a na Raiffeisenbank zbyla bramborová medaile o jedinou korunu.
Naopak na chvostu skončila Citibank s programem Standard, který ovšem takto dopadl zejména kvůli vysokému poplatku (500 Kč) za transakci provedenou na pobočce. Pokud by společnost provedla všechny transakce elektronicky, Standard by se pro ni stal rázem výrazně zajímavější.
Někdo by snad mohl namítnout, že pošty nelze považovat za banky v pravém slova smyslu, neboť se nejedná o nejmodernější budovy s automatickým otevíráním dveří a patřičným luxusem. Řada podnikatelů by ale jistě odpověděla, že je dobré mít levnou alternativu, která umožní vlastnit podnikatelské konto i chudším živnostníkům. Sází-li průměrný podnikatel na klasickou banku s dostatečně širokou sítí poboček a je-li ochoten připlatit dvě, tři stovky měsíčně, může svého favorita vybírat v celé první devítce. A to jistě může být pozitivní zpráva.

Pokud vás zajímají podrobnosti o bankovních ústavech, které byly předmětem analýzy, v následující tabulce najdete odkazy na jejich profily:

Banky, podnikatelské účty a jejich profily

Poštovní spoř.

Postkonto Start

Postkonto Elektron

Postkonto Max

Volksbank

Běžný účet

Raiffeisenbank

Profikonto

Pluskonto

Živnobanka

Business menu XXL

Business menu XXL +

Česká spořitelna

Běžný účet

GECB

Běžný účet

eBanka

Firemní účet Student

Základ firmy

Firemní účet Plus

ČSOB

Podnikatelské konto Plus
Firemní konto Plus

Firemní konto

Komerční banka

baliček Komfort

baliček Efekt

HVB

Business Konto

Citibank

program Standard

Jaké máte zkušenosti vy, čeští podnikatelé, s bankami na našem trhu? Zajímá nás zcela neprůměrný podnikatel, který za nejvhodnější volbu považuje některou z posledních dvou kont. Najde se? Odpovídají naměřené rozdíly v cenách také rozdílné kvalitě? Co by se muselo stát, abyste se rozhodli změnit banku?
Další články tohoto autora:
Jiří Šedivý www.penize.cz

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku